kojs

kojs

CenyRolnicze
06 grudnia 2023, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0202 EUR EUR - 4.3382 GBP GBP - 5.0656 DKK DKK - 0.5819
Archiwum


06.12.2023 14:23 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,20 zł/kg, średnia: 6,62 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

04.12.2023 MATIF: pszenica GRU23: 223,75 (+0,34%), kukurydza MAR24: 202,50 (+1,25%), rzepak LUT24: 444,75 (+0,79%)

04.12.2023 SPRZEDAM 48 T ŻYTA KONS., transport firmowy, mazowieckie, gostyniński, 09-500, tel.: 609 294 313

04.12.2023 SPRZEDAM 1 KROWĘ, mięsny, 550 kg, warmińsko-mazurskie, lidzbarski, 11-130, tel.: 693 624 031

04.12.2023 SPRZEDAM 100 TUCZNIKÓW, 120 kg, 59%, łódzkie, piotrkowski, 97-340, tel.: 663 557 698

04.12.2023 SPRZEDAM 90-100 TUCZNIKÓW, 133 kg, 58%, mazowieckie, ciechanowski, 06-400, tel.: 791 082 825

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Ornitologia powiatowa. Pleszew i przyrodnicza brama na świat

prof. Piotr Tryjanowski
ptaki powiatu pleszewskiego

Czasami zazdrościmy Niemcom, Czechom a nawet Słowakom, ich bardzo lokalnego zakorzenienia badań przyrodniczych. Na poziomie małych ojczyzn, powiedzmy w Polsce dość pragmatycznie obejmujących teren powiatu. Często to grupy przyrodników skupione wokół lokalnych muzeów, domów kultury, specjalistycznych kół zainteresowań. Z pewna instytucjonalna otoczka. Coś, czego nam w Polsce, bardzo brakuje, zwłaszcza dobrze rozumianej instytucjonalności. Mamy za to coś innego – pasjonatów. To oni gromadzą siebie i innych, zachęcają do działania, wspólnie udostępniają informacje innym – czy to w formie tradycyjnych publikacji, czy internetowych baz danych. 

 

Gdybym miał w Polsce wymieniać powiat o najlepiej poznanej bioróżnorodności wskazałbym na Pleszew, położony w południowej Wielkopolsce. Z dala od ośrodków akademickich, a jednak z opracowanymi grupami zwierząt i roślin, o których ośrodki akademickie mogą tylko pomarzyć. Jak to się dzieje? Ano prosto – przynajmniej w teorii. Istnieje grupa przyjaciół, przyrodniczych pasjonatów skupiona wokół Przemysława Żurawlewa (z wykształcenia wcale nie biologa, a polonisty!) zbierająca dane – kolekcjonująca, np. najróżniejsze grupy owadów, a później do ich oznaczania i publikacji dobierająca najlepszych fachowców w kraju. Krok po kroku ukazują się specjalistyczne opracowania. Nie ukrywam jednak, że z racji moich osobistych pasji najbardziej kibicowałem (ba, nadal kibicuję!) pracom ornitologicznym. I już jakiś czas temu ukazała się książka "Ptaki powiatu pleszewskiego", po którą zdecydowanie warto sięgnąć! Gdy inni jeżdżą na drugi koniec Polski w poszukiwaniu ulotnych rzadkości, to autorzy książki – Przemysław Żurawlew, Eugeniusz Markiewicz i Ryszard Orzechowski zaglądali w niezbadane miejsca powiatu, regularnie zmniejszając liczbę faunistycznych białych plam. Nie ukrywam, że autorów książki znam od paru dekad (tak koledzy, latka lecą) i z wielką przyjemnością napisałem wprowadzenie do Ich książki.

 

Pozwalam je sobie tutaj in extenso przytoczyć:

Ornitologia, czyli nauka o ptakach, od samego początku łączy czyste naukowe poznanie, eksperymenty i obserwacje, wykonywane przez zawodowców, z tymi wykowanymi, przez pełnymi pasji amatorów. Efekty te widoczne są zwłaszcza w przypadku tworzenie list gatunkowych, ustalania liczebności i obrazu rozmieszczenia ptaków na poziomie lokalnym. Czasami dochodzi jeszcze aspekt badań długoterminowych. Te, najczęściej wykonywane wyłącznie za własne środki, przez osoby kierowane potrzebą robienia czegoś tak dla siebie, jak i lokalnych społeczności, mają nieprawdopodobną wartość. Informują nas o jakości naszego środowiska naturalnego. Ptaki, bowiem, to wspaniałe bioindykatory. Jednak nie tylko z tego powodu na nie zerkamy, odnotowujemy ich występowanie i staramy się o szacunki ich liczebności. Robimy to także dlatego, iż ptaki są po prostu piękne. Potrafią cieszyć, ale i porwać – przepraszam za tę nieco literacką, chociaż mało naukową paralelę – do lotu. By z ptasiej perspektywy spojrzeć na powiat pleszewski, na jego przyrodę, jej piękno i zmiany, które zaszły na przestrzeni ostatnich dekad. Wszystko za sprawą książki, którą właśnie trzymacie Państwo w ręku. Nie ukrywam, że sam uwielbiam spacery z lornetką, że czasami przebywałem w okolicach Pleszewa, że znam (a nawet lubię!) Autorów. Naprawdę doceniam ogrom wykonanej pracy. Chapeau bas! Gorąco zachęcam do lektury, obejrzenia wspaniałych zdjęć. Odszukania na mapach własnego kawałka małej Ojczyzny i podjęcia się trudu uzupełnienia dotychczas dostępnych informacji. W tym celu warto zaopatrzyć się w lornetkę, aparat fotograficzny i atlas do oznaczania ptaków. To fantastyczny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dla własnego zdrowia, ale też dla zebrania obserwacji ważnych dla nas wszystkich. Gorąco zachęcam do lektury!

 

Więcej o promocji książki, lokalnej atmosferze, wraz z fotografiami autorów tutaj - kliknij. 

 

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

ptaki powiatu pleszewskiego okladka cenyrolnicze pl

 

PDF książki do pobrania tutaj - kliknij. 

 

Literatura uzupełniająca:

Gierlasiński, G., Żurawlew, P., Markiewicz, E., Rutkowski, T., & Melke, A. (2018). Pluskwiaki różnoskrzydłe (Hemiptera: Heteroptera) powiatu pleszewskiego (Nizina Wielkopolsko-Kujawska). Heteroptera Poloniae–Acta Faunistica12, 13-28.

Żurawlew, P., & Melke, A. (2018). Kózkowate (Coleoptera: Cerambycidae) powiatu pleszewskiego (Nizina Wielkopolsko-Kujawska). Przegląd Przyrodniczy29(2), 80-97.

Żurawlew, P., Grobelny, S., & Markiewicz, E. (2019). Nowe dane o skorkach (Dermaptera), prostoskrzydłych (Orthoptera), karaczanach (Blattodea) i modliszkach (Mantodea) powiatu pleszewskiego (Nizina Wielkopolsko-Kujawska). Przegląd Przyrodniczy30(2), 49-57.

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu