zm skiba

kps

CenyRolnicze
25 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0276 EUR EUR - 4.3198 GBP GBP - 5.0427 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


25.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 208,75 (+0,12%), kukurydza CZE24: 207,50 (-1,43%), rzepak MAJ24: 442,00 (+0,06%)

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

24.04.2024 14:01 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,20-8,20 zł/kg, średnia: 7,62 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Ciężki los ptaków w upalne dni

prof. Piotr Tryjanowski

W czasie suszy szosa sucha. Łamiemy sobie język słownymi wygibasami, tymczasem to nie żart, bo upały i susza dają się we znaki stanowiąc rzeczywisty problem przyrodniczy. Wiele miejsc właśnie w tym okresie ujawnia swoje nieprzychylne strony dla dzikiej przyrody. O ile w normalnych warunkach, zwłaszcza w zielonych miejscach, ptaki całkiem dobrze sobie radzą, o tyle w zabetonowane miejsca z trudnym dostępem do wody właśnie upalne dni mogą być krytyczne dla ich losu.


Jak ptaki radzą sobie w wielkie upały? To jedno z tych pytań, z którym w czasie upalnego lata często mierzą się ornitolodzy. I musimy od razu powiedzieć, że ptaki radzą sobie zdecydowanie gorzej od nas, bo nie mogą się schronić w klimatyzowanym pomieszczeniu i na zawołanie odkręcić kranu z wodą. Jednak właśnie tych dwóch rzeczy próbują: schronić się w chłodniejszym miejscu i znaleźć wodę do pica. Niestety z tym bywa ciężko, zwłaszcza w miastach ogarniętych betonozą.

Naukowo rzecz ujmując o życiu ptaków strefy umiarkowanej w warunkach wyjątkowo upalnych i suchych dni wiemy stosunkowo niewiele. Zwykle przykładaliśmy wagę do masowej śmiertelności zimą, w czasie śnieżyc i ostrych mrozów, jak i w czasie wędrówek. Czasy się zmieniają i wiele wskazuje na to, że musimy znaleźć wyjaśnienie dotyczące śmiertelności ptaków latem. To przecież krytyczny okres: młode niedawno opuściły gniazda, więc nie pomagają im już rodzice. Chyba, że akurat mamy do czynienia z gatunkiem, który jeszcze kontynuuje wychowywanie piskląt.

 

 

Takim gatunkiem jest bocian biały Ciconia ciconia. Młode boćki jeszcze parę tygodni będą przebywały w gniazdach, skąd pomoc w upalne dni przychodzi ze strony dorosłych. Sporo informacji przekazują sobie osoby zaangażowane w prace Grupy Badawczej Bociana Białego. To kopalnia wiedzy o tym gatunku. Wiele informacji to istna nowość, uzyskana wyłącznie dzięki zainstalowaniu kamer przy gniazdach bocianich i śledzących boćkowe życie tysięcy obserwatorów. Tradycyjnie interesujące fakty pochodzą z kamery w Przygodzicach.

- W tym upalnym sezonie często można obserwować, jak dorosłe bociany noszą pisklętom nie tylko jedzenie, ale także wodę, pojąc je i robiąc im prysznic. Jeśli kogoś wspomniane upały zniechęcają do wycieczki pod bocianie gniazdo, można to oglądać właśnie u nas – powiedział Paweł T. Dolata, koordynator projekt “Blisko bocianów”. Stosowny filmik został już umieszczony na platformie YouTube:  www.youtube.com/watch?v=ULb9koZXbQA a jego autorką jest Jadwiga Wójcik z www.bociany.przygodzice.pl 

Podobnych obserwacji w tym roku dokonał Joachim Siekiera przy gnieździe w Żywocicach na Opolszczyźnie. – Również nagraliśmy filmiki z wodą przynoszoną przez dorosłe – zauważa opolski badacz bocianów.

Podzielił się on z nami zapisem kamerowym przynoszenia wody przez bociany.

 

ptaki1

Fot. Dorosły bocian przynoszący wodę dla piskląt – gniazdo w Żywocicach na Opolszczyźnie (fot. Joachim Siekiera)

 

Troszkę to przypomina całowanie, choć sam termin nie daje mi spokoju, przecież pocałunki wiążemy z zachowaniami rozrodczymi, a nie przekazywaniem wody. Pewnie jeszcze podzielałbym te rezerwę, gdyby nie to, że dosłownie kilka dni temu znany badacz z Uniwersytetu w Campinas (Brazylia) prof. Ivan Sazima, opublikował pracę na temat wodnych pocałunków u australijskich papug, lorys niebieskobrzuchych Trichoglossus moluccanus.

Przede wszystkim, co zaskakujące, ptaki przekazywały sobie dziobami, niemal właśnie w formie całowania, tylko wodę, a nie pokarm, ustawiając przy tym bardzo precyzyjnie dziób i całą głowę tak, by nie zmarnowała się ani kropelką płynu. W okolicach Sydney, gdzie prowadzono badania, latem woda jest cenniejsza od pokarmu. Być może jest tak cenna, że jej transfer jest wyrazem przywiązania w obrębie pary ptaków, a zdobycie i przekazanie wody stanowi o atrakcyjności partnera.

 

ptaki2

Fot. 2. Przekazywanie wody u lorys niebieskobrzuchych Trichoglossus moluccanus (fot. Ivan Sazima)

 

Lorysy przenoszą nas do Australii i tam na chwile pozostańmy. Chcąc bowiem dowiedzieć się czegoś więcej o reakcjach ptaków na wyjątkowe susze i upały warto bowiem przyglądać się sytuacji na pustyniach w gorących miejscach Australii czy Afryki, bo właśnie tam wykonuje się najwięcej badań nad ptakami w tak specyficznych warunkach. Warto pamiętać, że w normalnych warunkach, nawet w siedliskach ekstremalnych, gospodarka wodna sprowadza się nie tylko do picia dostępnej wody, ale pozyskiwania jej w pokarmie, nektarze, zjadanych owocach czy ciałach zwierząt, w zależności od ptasiej diety. Świetne badania na ten temat prowadzi zespół prof. Andrew McKechnie z Uniwersytetu w Pretorii (Republika Południowej Afryki). Właśnie opisali oni przypadki masowej śmiertelności ptaków i nietoperzy we wschodniej Afryce i w Australii, jako wynik olbrzymich upałów. Tylko w ciągu kilku dni padły dziesiątki ptaków z 14 gatunków. Zauważmy, że dzieje się to wśród afrykańskich ptaków, które wszak są naturalnie przystosowane do wysokich temperatur. W Australii olbrzymia śmiertelność dotknęła nawet zeberek Taeniopygia guttata, także lubiących ciepło. Czasami za gorąco jest nawet dla nich.

Podobnie przegląd literatury wykonany przez badaczy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund wskazuje, że wysokie temperatury wpływają na śmiertelność osobników dorosłych oraz śmiertelność i tempo wzrostu piskląt. Zasugerowano jednak, że w porównaniu z informacjami o wpływie ostrych zim na populacje ptaków, o gorących latach wiemy relatywnie niewiele. Problem ten najprawdopodobniej będzie intensywniej badany, bo wymusza to niejako życie i sytuacja środowiskowa.

Zresztą, z koleżankami i kolegami z wielu ośrodków akademickich w Polsce wreszcie podsumowujemy wykorzystywanie przez ptaki drobnych zbiorniczków wodnych, w tym kałuż, jako miejsc do picia i kąpieli. Jeszcze nie wszystko zostało podsumowane, ale jedno jest pewne – to kluczowe miejsca dla ptasiej bioróżnorodności w upalne dni. Jeśli chcemy pomagać ptakom latem, to dostarczenie wody jest jak podanie jej Samarytaninowi na pustyni. Naprawdę jej potrzebują, a nawiązaniu do wcześniejszych sugestii mogę zaapelować o jeszcze jedno – pojniki ustawiajmy w bezpiecznych miejscach i w cieniu.

 

ptaki3

Fot. Pliszka siwa w domowym poidełku (fot. Piotr Tryjanowski)

 

 

Bibliografia

Andreasson, F., Nilsson, J. Å., & Nord, A. (2020). Avian reproduction in a warming world. Frontiers in Ecology and Evolution8, 337.

Bocheński, M., & Jerzak, L. (2006). Behaviour of the White Stork Ciconia ciconia: a review.  [W:] The white stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation, 297-324.

Conradie, S. R., Woodborne, S. M., Wolf, B. O., Pessato, A., Mariette, M. M., & McKechnie, A. E. (2020). Avian mortality risk during heat waves will increase greatly in arid Australia during the 21st century. Conservation Physiology8(1), coaa048.

McKechnie, A. E., Rushworth, I. A., Myburgh, F., & Cunningham, S. J. (2021). Mortality among birds and bats during an extreme heat event in eastern South Africa. Austral Ecology46(4), 687-691.

Sazima, I. (2021). Wet kiss: water transfer as part of couple bonding in Rainbow Lorikeets? Ornithology Research29(1), 46-49.

 

 

prof. Piotr Tryjanowski
Autor: prof. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii w Poznaniu; zajmuje się funkcjonowanie krajobrazu rolniczego. Bada przede wszystkim ptaki, płazy i ssaki. Szczególnie zainteresowany interakcjami zwierząt dzikich i udomowionych. Miłośnik tradycyjnego pasterstwa, owiec, serów i win Środkowej Europy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu