Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Policja szykuje się na protesty rolników

Redakcja

Kilkuset rolników z pow. puławskiego wychodzi na ulicę i w ramach protestu wobec niskich cen za produkty rolne w okolicy mostu na Wiśle blokuje drogą krajową nr 12. Strajkujący zaczynają długotrwale blokować drogę żądając przyjazdu lokalnych władz. Do działań ruszają puławscy policjanci, a także policyjni negocjatorzy. To tylko scenariusz trzydniowych ćwiczeń, jakie od wczoraj odbywają się w Janowcu. 

 

Spora grupa rolników z powiatu puławskiego zebrała się w Janowcu, by wyrazić swój sprzeciw wobec niskich cen oferowanych im za produkty rolne. Kilkusetosobowa grupa demonstrantów spontanicznie wychodząc na drogę krajową nr 12 żąda przyjazdu lokalnych władz, którym chce osobiście przekazać swoje żądania. Rolnicy ostrzegają, że w przypadku zignorowania ich postulatów, całkowicie zablokują drogę łączącą woj. lubelskie z mazowieckim.

 

W związku z zajęciem przez protestujących drogi, tworzą się duże korki. W długiej kolejne oczekują także kierowcy samochodów ciężarowych. Z uwagi na remont mostu, policja nie ma możliwości wprowadzenia objazdów.

 

Z powodu pojawienia się sytuacji kryzysowej i ryzyka zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, do działań wkraczają policjanci. Na miejscu pojawiają się mundurowi z prewencji oraz ruchu drogowego z KPP w Puławach. W związku z zaistniałym wydarzeniem, skierowana zostaje również grupa policyjnych negocjatorów, których zadaniem jest podjęcie rozmów z protestującymi i zażegnanie sytuacji kryzysowej. Do wsparcia kierowani są również funkcjonariusze Oddziału Prewencji KWP w Lublinie.

 

Rozmowy policyjnych negocjatorów z demonstrantami są bardzo trudne, rolnicy w dosyć głośny sposób żądają swoich zapewnień o odebraniu ich plonów i obietnicy ustalenia atrakcyjnych dla nich cen. Dzięki podjętym negocjacjom oraz obietnicy porozumienia, w końcu dochodzi do odblokowania drogi. Na szczęście podczas tego protestu nie dochodzi do żadnych rozwiązań siłowych. Nikt też z osób biorących udział w zdarzeniu, nie wymaga pomocy medycznej.

 

Powyższy opis zdarzenia to tylko scenariusz ćwiczeń odbywających się w ramach doskonalenia zawodowego z udziałem policjantów z Lubelskiej Grupy Negocjacyjnej KWP w Lublinie. Celem ćwiczeń jest podniesienie efektywności działań policyjnych negocjatorów podczas sytuacji kryzysowej, a także współpraca i wymiana doświadczeń z negocjatorami z innych garnizonów Policji.

 

W ćwiczeniach, oprócz funkcjonariuszy z puławskiej komendy, udział bierze około 30 funkcjonariuszy z Lubelskiej Grupy Negocjacyjnej KWP w Lublinie, policyjni psychologowie jako konsultanci, a także kilkunastu policyjnych negocjatorów z innych garnizonów Policji. Nad sprawnym przebiegiem ćwiczeń czuwają policjanci ze Sztabu Policji KWP w Lublinie.

 

Dzisiaj uczestnicy szkolenia skupią się na zagadnieniach dotyczących dokumentacji regulujących problematykę negocjacji policyjnych. Jutro wymienią się natomiast swoją wiedzą i zdobytymi doświadczeniami podczas wypracowania wspólnej taktyki działań w trakcie rozwiązywania sytuacji kryzysowej.

 

Źródło: KWP Lublin

Może zainteresuje Cię również:

Kolejny dzień protestów rolniczych w Holandii. Do

Dziesiątki tysięcy holenderskich rolników zmierza dzisiaj do

Ostre protesty holenderskich rolników. Ciągnik wyw

Złość holenderskich rolników sięga zenitu. Wczoraj odbyły si

Rolnicy we Francji zablokowali ciągnikami autostra

W departamencie Bas-Rhin na granicy francusko-niemieckiej ok