kps

kps

CenyRolnicze
29 kwietnia 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0346 EUR EUR - 4.3190 GBP GBP - 5.0509 DKK DKK - 0.5791
Archiwum


29.04.2024 13:46 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,90 zł/kg, średnia: 8,36 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

26.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 211,75 (+1,44%), kukurydza CZE24: 208,50 (+0,48%), rzepak MAJ24: 440,25 (-0,40%)

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Ursula von der Leyen twierdzi, że umowa z państwami Mercosuru jest w zasięgu ręki

Redakcja
mercosur, umowa, von der Leyen
Komisja Europejska

- Unia Europejska i południowoamerykański blok gospodarek Mercosuru mają nadzieję na sfinalizowanie w tym roku długo odkładanej umowy handlowej - powiedzieli przywódcy obu stron, choć nie jest jasne, w jaki sposób urzędnicy rozwiążą istotne różnice w zakresie zabezpieczeń środowiska. Prezydent Luiz Inácio Lula da Silva z Brazylii (największy z czterech członków Mercosuru) powiedział w poniedziałek, że „zrównoważona umowa” „otworzy nowe horyzonty”, choć jest daleki od akceptacji dodatkowych wymagań środowiskowych.

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wyznaczyła koniec roku na sfinalizowanie umowy, powiedziała, że ​​jest to „w zasięgu ręki”, kiedy spotkała się z Lulą przed szczytem UE z przywódcami Ameryki Łacińskiej i Karaibów (Celac), którego celem jest odbudowa pozycja Europy w regionie. - Naszą ambicją jest jak najszybsze uregulowanie wszelkich pozostałych różnic – powiedziała. Dyplomaci twierdzą, że jest mało czasu na sfinalizowanie umowy w drugiej połowie tego roku, kiedy Hiszpania sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE i zanim nowy rząd Argentyny obejmie urząd w grudniu. Umowa utknęła w martwym punkcie po tym, jak UE zażądała dodatkowych gwarancji dotyczących wylesiania i praw pracowniczych w umowie zawartej po 20 latach negocjacji w 2019 r. Mercosur, w skład którego wchodzą Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Paragwaj, formułuje kontrpropozycję, która zostanie przedstawiona UE w ciągu kilku tygodni - powiedział wysoki rangą brazylijski dyplomata w zeszłym tygodniu. Lula wielokrotnie atakował postulaty UE, nazywając je „zagrożeniem”. W poniedziałek dał jasno do zrozumienia, że ​​każda umowa musi uwzględniać interesy obu stron.  - Chcemy umowy, która zachowuje potencjał stron i która odpowiada na obecne i przyszłe wyzwania – powiedział.

 

Przywódcy Mercosuru uważają warunki UE za niedopuszczalne, twierdząc, że podpisali już odpowiednie umowy międzynarodowe w celu ochrony lasów deszczowych i standardów pracy. Te kraje, które najbardziej naciskają na dodatkowe zabezpieczenia – Francja, Irlandia i Holandia – mają duże branże mleczarskie i wołowe, które w przypadku ratyfikacji umowy musiałyby stawić czoła tańszej konkurencji ze strony Ameryki Południowej. Zieloni w Parlamencie Europejskim i organizacje pozarządowe twierdzą, że umowa zachęciłaby rolników do wycinania lasów pod uprawę soi lub wypas bydła w celu wysłania ich do Europy. Ale Jordi Cañas, hiszpański eurodeputowany, który przewodniczy delegacji Mercosuru w Parlamencie Europejskim, powiedział Financial Times, że rządowi Luli należy zaufać w kwestii ochrony Amazonii. - On ma rację. Dodatkowy instrument jest tylko uzasadnieniem zablokowania umowy z innych powodów. Jeśli chcesz zatrzymać wylesianie, podpisz porozumienie. Masz większy wpływ na walkę z tym zjawiskiem – powiedział Hiszpan.

 

Pierwszy od ośmiu lat szczyt UE-Celac miał być okazją do ożywienia długo zaniedbywanych stosunków Europy z Ameryką Łacińską i Karaibami. Chiny rozwinęły się w ciągu ostatniej dekady i stały się największym partnerem handlowym Ameryki Południowej, a UE stara się teraz o lepszy dostęp do obfitujących w region surowców dla ekologicznych technologii. Innym kluczowym obszarem napięć jest wojna na Ukrainie. Podczas gdy Bruksela chciała, aby rządy Ameryki Łacińskiej i Karaibów skrytykowały rosyjską agresję, niektóre kraje są niezadowolone z tego, jak Zachód skupił się na dostarczaniu broni zamiast naciskać na zawieszenie broni, podczas gdy inne kraje, takie jak Kuba i Wenezuela, są bliskimi sojusznikami Moskwy. Dyplomaci walczyli w poniedziałek o wypracowanie wspólnego komunikatu po wtorkowym szczycie. Strona Celac poprosiła o usunięcie potępienia rosyjskiej inwazji z projektu UE i próbowała dodać żądanie europejskich reparacji za transatlantycki handel niewolnikami.

 

 

Źródło: Financial Times

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu