Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7572 EUR EUR - 4.5231 GBP GBP - 5.2396 DKK DKK - 0.6083
Archiwum
01.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 250,00 (+ 2,04%), kukurydza MAR21 - 227,50 (+ 0,55%), rzepak MAJ21 - 496,25 (+ 0,97%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Grzegorz Puda: Jestem otwarty dialog z rolnikami

Redakcja

Podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi minister Grzegorz Puda przedstawił informacje na temat planowanych działań.

 

- Jestem otwarty na dialog, o czym wielu rolników już się przekonało uczestnicząc w wielu spotkaniach – zapewnił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda zapraszając posłów do kontaktowania się z ministerstwem.

 

Wśród licznych zadań jednym z najpilniejszych jest analiza wykorzystania środków w ramach PROW 2014-2020. Zgodnie z zasadą n+3 zakontraktowanie ich kończy się wraz z końcem tego roku, a wydatkowanie może następować w przez kolejne trzy lata. - Pierwsze półrocze 2021 to czas wdrażania strategicznej zmiany PROW związanej z okresem przejściowym – podkreślił minister i dodał, że mają być też dostępne dodatkowe środki. Szef resortu rolnictwa poinformował również, że w latach 2021-2022 utrzymany zostanie dotychczasowy system wsparcia bezpośredniego w całym okresie przejściowym poprzedzającym wdrożenie nowego WPR.

 

Puda poinformował, iż opracowywany jest już Plan Strategiczny do Wspólnej Polityki Rolnej, która duży nacisk kładzie na Zielony Ład. W ramach ekoschematów, które mają stanowić 20 proc. płatności bezpośrednich, zmierzać się będzie do realizacji celów środowiskowych i klimatycznych. - Ekoschematy mają zwiększyć bioróżnorodność, poprawić jakość gleb, ochronę wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z rolnictwa oraz przeciwdziałać skutkom zmian klimatu – podkreślił minister.

 

Zwracając uwagę na rozwój rolnictwa ekologicznego minister poinformował, że trwają prace nad kształtem przyszłego wsparcia do upraw prowadzonych metodami ekologicznymi. - W ramach tego wsparcia przewiduje się uwzględnienie zmian, które podniosą jego atrakcyjność dla rolników, jeżeli chodzi o premie za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą czy możliwość uproszczonej płatności dla małych gospodarstw i wyższe stawki płatności do hektara – powiedział minister Grzegorz Puda.

 

 

Dodał, że w odniesieniu do małych gospodarstw to w ramach przyszłej WPR ma być uproszczenie rozliczania, gdyż mają one mniejsze działki, ale mają za to większą bioróżnorodność i stosują mniej środków chemicznych.

 

Przedstawiając informację o planowanych w ministerstwie pracach minister podkreślił również znaczenie jakości żywności i poinformował, że projektowane są trzy systemy: aktywizowanie zainteresowania produkcją w ramach systemów jakości żywności, uczestnictwo rolników w tych systemach (zwrot za certyfikowanie) i promowanie żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości.

 

Ponadto wśród planowanych działań minister wymienił m.in. ścisłą współpracę z innymi resortami w zakresie łagodzenia skutków pandemii koronawirusa i brexitu.

 

Kontynuowane będą prace związane ze współpracą międzynarodową, bezpieczeństwem żywności, akcji „Kupuj świadomie”, gospodarki wodno-ściekowej, turystyki wiejskiej, polityki senioralnej na wsi oraz pomocy dla Kół Gospodyń Wiejskich. W ramach cyfryzacji trwają prace nad systemem e-usług dla rolnika.

 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda zapowiedział ponadto, że prowadzony będzie dialog z rolnikami w ramach „Porozumienia Rolniczego.

 

Źródło/zdjęcie: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Rolnicy do komisarza Wojciechowskiego: proszę zejś

- Z samych 100 świń pan nie wyżyje, ale ze 100 świń. 15 krów

Parlament Europejski podzielony ws. promowania eko

Wielu europosłów krytykuje promocję sprzedaży produktów roln

Jak będzie wyglądała przyszłość w ochronie roślin?

W 2020 r. MRiRW wycofało z listy dopuszczonych do stosowania