Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
20 stycznia 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7303 EUR EUR - 4.5237 GBP GBP - 5.1069 DKK DKK - 0.6082
Archiwum
20.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 234,00 (- 0,74%), kukurydza MAR21 - 213,50 (- 1,39%), rzepak LUT21 - 427,50 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.01.2021 13:42 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,61 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++

Minister Ardanowski: Trudno godzić się z prawami podcinającymi ludzką przedsiębiorczość

Redakcja

- Siła państwa i dobrobyt obywateli biorą się z gospodarki, w tym, w dużym stopniu z rolnictwa – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas II Ogólnopolskiego Dnia Promocji Elewarr w Waplewie.

 

Jak pisze na Facebook’u minister Ardanowski, Waplewo to miejscowość z bardzo zasłużoną dla polskości na Pomorzu rodziną Sierakowskich. Tam też świętowali pracownicy spółki Elewarr i rolnicy z nią współpracujący.

 

- To jeden z najważniejszych państwowych podmiotów gospodarczych, którego dobre działanie może mieć wpływ na stabilizowanie rynku zbóż, rzepaku, a w przyszłości także roślin wysokobiałkowych w Polsce. Mogła to być firma o wiele mocniejsza i większa, jednak polityka rabunkowej prywatyzacji, prowadzonej przez naszych poprzedników oddała w prywatne ręce znaczną część magazynów, mocno osłabiając skuteczność Elewarru. Przez lata nikt nie liczył kosztów, pełną garścią wyprowadzając państwowe pieniądze ze spółki. Jeden z byłych prezesów z tak zwanej "partii chłopskiej" stworzył sobie z Elewarru, wręcz międzynarodowe biuro podróży. Ostatnie dwa lata to powrót normalności, liczenia kosztów i oszczędności, a także nowych inwestycji. Cieszę się, że Elewarr jest w dobrych rękach i odzyskuje stabilność ekonomiczną. Przypomniałem w Waplewie, że siła państwa i dobrobyt obywateli biorą się z gospodarki, w tym, w dużym stopniu z rolnictwa. Trudno godzić się z prawami podcinającymi ludzką przedsiębiorczość i np.: w rolnictwie eliminującymi możliwości niezbędnego eksportu. Z Waplewem związana była Helena Sierakowska, mądra, prawa kobieta, wielka Polka, która za przywiązanie rodziny do polskości zapłaciła życiem. Zamordowana została przez Niemców w pierwszych tygodniach wojny w Domu Kaźni w Rypinie, tylko dlatego, że wyznawała swoje patriotyczne zasady. Mówiła do swojej rodziny przyjaciół i współpracowników, że: "Trzeba robić to, co trzeba". Też tak uważam. W życiu tak trzeba! – napisał po spotkaniu w Waplewie szef resortu rolnictwa.

 

 

Może zainteresuje Cię również:

J.K. Ardanowski: Trudno sobie wyobrazić, że ktoś m

- Nie jest tak, że ministrem rolnictwa musi być rolnik. Wiel

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Mogą być ogromne pro

- Mówi się, że Zielony Ład będzie korzystny dla Polski, ale

J.K. Ardanowski: Protesty rolnicze będą narastały

- Wieś obdarzyła PiS zaufaniem, głosowała na PiS. Po wyborac