kps

kowalczyk

CenyRolnicze
19 października 2021, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9212 EUR EUR - 4.5717 GBP GBP - 5.4084 DKK DKK - 0.6144
Archiwum


19.10.2021 SPRZEDAM 380 TON KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-120, tel.: 513 516 204

18.10.2021 13:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 5,20-6,00 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

18.10.2021 MATIF: pszenica GRU21-274,00 (-0,72%), kukurydza LIS21-245,25 (-0,20%), rzepak LIS21-673,75 (+0,19%) [euro/t]

18.10.2021 SPRZEDAM 30 TON KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, ostrowski, 07-320, tel.: 790 338 005

18.10.2021 SPRZEDAM 4 BYKI, hf, 650 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 510 641 861

18.10.2021 SPRZEDAM 15 BYKÓW, mięsny, 730 kg, kuj.-pom., toruński, 87-140, tel.: 508 131 008

15.10.2021 KUPIĘ 24 TONY SALETRY AMON., transport firmowy, warm.-maz., nidzicki, 13-111, tel.: 601 443 835

14.10.2021 SPRZEDAM 11 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, ciechanowski, 06-460, tel.: 503 123 360

14.10.2021 SPRZEDAM 1 KROWĘ, 680 kg, śląskie, żywiecki, 34-325, tel.: 784 164 148

Dodaj komunikat

zm skiba

agrifirm

Rolnik z kwalifikacjami - edukacja, konieczność, potrzeby, możliwości

Hanna Krugiełka

W oczekiwaniu na wyniki matur, chciałabym w dzisiejszym artykule przeanalizować możliwości kształcenia przyszłych magistrów (nie tylko) agronomii. Zdać Państwu relację, jak wyglądają sprawy edukacji na uczelniach rolniczych i przyrodniczych. Pragnę omówić to zagadnienie z perspektywy marketingowców- pracowników uniwersytetów, studentów i uczniów, absolwentów i oczywiście własnej, jako absolwentki agronomii, ale „rolniczki bez hektarów”. Wspomnę również o szkołach średnich i zawodowych o profilu rolniczym. Chciałabym także dociec, czy polskiemu farmerowi potrzebne jest wykształcenie. Jeśli jest, to po co?

 

 

PO CO W OGÓLE TE STUDIA?

 

Studiowanie dla studiowania? Przeżycia czas młodocianych przygód, nawiązania przyjaźni, czy imprez w akademiku? A może konkretna i przydatna wiedza? Mój przypadek jest trudny do rozpatrzenia, bo co może robić na agronomii dziewczyna z miasta? Na pierwszym roku zajęcia z mechanizacji rolnictwa, a ja w życiu nie widziałam orki. Chłopakom po technikach rolniczych było łatwiej. No tak, ale ja poszłam na studia o kierunku rolniczym z przyrodniczej pasji, a po co oni? Młodzi mężczyźni, których rodzice posiadali gospodarstwa, czy nie powinni w tym czasie doglądać „swoich hektarów”. Większość z moich uczelnianych kolegów zakończyła edukację na poziomie tytułu inżyniera. Czy farmer potrzebuje studiów? Ciągle pytał mnie o to mój przyjaciel. Twierdził nawet, że nie potrzebuje. Dlatego potrzebne mi były konkretne argumenty. Postanowiłam zapytać świeżego absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Znajomy ukończył dwa kierunki na poziomie inżynierskim i zrobił jedno magisterium. Do tego pochodzi z gospodarstwa, więc jest najbardziej odpowiednią osobą, aby odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie. Mimo, że zaskoczyłam go niespodziewanym telefonem, odpowiedzi udzielił mi jednym tchem.

 

Wyższe wykształcenie pomocne jest rolnikowi przy:

- zakupie ziemi,

- dotacjach unijnych - rolnik z wyższym wykształceniem dostaje więcej punktów przy składanym wniosku.

 

Potwierdzam tę informację kontaktując się z ARiMR. „Nie w każdym działaniu tak jest” - mówi pracownik Agencji. „Dodatkowe punkty można uzyskać np. w programie „Młody rolnik”, gdzie za wykształcenie rolnicze doliczane jest 5 punktów - słyszę.

- Studia rolnicze pozwalają na dostęp do wszelkich nowinek (np. technicznych, środków ochrony roślin, technik uprawy)

- Dzięki wiedzy nabytej podczas studiów nie powielamy błędów w gospodarstwie, robionych przez poprzednie pokolenia.

- Studia to też możliwość wyjazdu ze wsi do miasta i czas życia studenckiego

- Magistrom agronomii łatwiej o pracę w dużych gospodarstwach.

- Niektóre państwowe posady wymagają wyższego wykształcenia rolniczego.

 

To tylko kilka argumentów. Dla mnie ciekawe były zagraniczne praktyki i staże. Możliwość zapoznania się z innymi szkołami za granicą, możliwość nauki języków i obserwacja zachodniego rolnictwa, a przede wszystkim rozwój pasji (moją była botanika) pod kierunkiem specjalistów.

 

Myślę, że do powyższej listy można by dopisać wiele punktów. Pewnie też znalazłyby się argumenty przeciw studiowaniu, ale zapewniam, że mogę potwierdzić słowa, które powtarzali mi rodzice: „studia to najpiękniejszy okres w życiu”.

 

studenci rolnicwto ceny rolnicze pl

 

ZAWODY, KTÓRE MOŻNA ZDOBYĆ W ZESPOŁACH SZKÓŁ ROLNICZYCH

 

Interesujące wydało mi się, ile wyszczególnia się zawodów, które mają formalny związek z rolnictwem. Dowiedziałam się, że na podstawie przepisów art. 5 ust 3d ustawy, z dnia 7 września 1991 r, o systemie oświaty (Dz.U. Z 2016 r. poz. 1943), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi 52 zespoły szkół rolniczych, na terenie całego kraju.

 

Szkoły te mogą kształcić w zawodach określonych rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 622, z późn. zm.):

 1. cukiernik
 2. jeździec
 3. kucharz
 4. mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych
 5. ogrodnik
 6. operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
 7. piekarz
 8. przetwórca ryb
 9. pszczelarz
 10. rolnik
 11. rybak śródlądowy
 12. wędliniarz
 13. technik agrobiznesu
 14. technik architektury krajobrazu
 15. technik hodowca koni
 16. technik inżynierii środowiska i melioracji
 17. technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
  (również: technik mechanizacji rolnictwa - do roku szkolnego 2018/2019)
 18. technik ogrodnik
 19. technik przetwórstwa mleczarskiego
 20. technik pszczelarz
 21. technik rolnik
 22. technik rybactwa śródlądowego
 23. technik technologii żywności
 24. technik turystyki wiejskiej
 25. technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
 26. technik weterynarii
 27. technik żywienia i usług gastronomicznych

 

27 zawodów! Czyli jest w czym wybierać.

 

rolnik koszula ciagnik ceny rolnicze pl

 

LISTA SZKÓŁ ROLNICZYCH

 

Po podjęciu decyzji o chęci dalszej nauki w kierunku przyrodniczo-rolniczym warto wiedzieć jakie szkoły i uczelnie możemy wziąć pod uwagę. Chociażby po to, aby sprawdzić odległość od miejsca zamieszkania, czy dostępność połączeń komunikacyjnych.

 

Szkoły rolnicze prowadzone i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdą Państwo na rządowej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wykaz-szkol-rolniczych . Podana lista zawiera nazwy jednostek edukacyjnych, adresy, adresy mailowe oraz strony www, a także telefony.

 

Wyższe szkoły rolnicze to w większości szkoły z ogromnymi tradycjami i ciekawą historią. Listę uczelni wyższych o profilu rolniczym znajdą Państwo pod adresem: https://rolnicze.uczelnie.studentnews.pl

 

park para ceny rolnicze pl

 

SZKOŁA OD ŚRODKA - JAK WYGLĄDA EDUKACJA W OCZACH UCZNIA

 

Relacje uczniów i nauczycieli przeważnie są zupełnie odmienne. W interesie szkoły jest przedstawienie jej w superlatywach, celem zachęcenia nowych uczniów. Strony internetowe wszelkich placówek edukacyjnych, przedstawiają zadowolonych, szczęśliwych i szeroko uśmiechniętych uczniów, opisują wspaniałe wyposażenie pracowni, szerokie kontakty zagraniczne i firmy wprost bijące się o absolwentów potrzebnych do pracy. Obraz specjalistów od marketingu zawsze jest słodki, kolorowy, przepiękny. Nauczyciele i dyrekcja też chwalą swoje placówki. Uznałam, że warto przyjrzeć się edukacji od środka, czyli posłuchać tego co mówi uczennica.

 

Niedawno w poznańskim Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu wprowadzono możliwość nauki na kierunku Technik weterynarii: http://zstpoznan.pl/weterynaria.html. O drogę edukacji zapytałam uczennicę III klasy tej szkoły. Poniżej przedstawiam rozmowę .

 

Dlaczego wybrałaś technikum o kierunku weterynaryjnym?

- Wybrałam technikum weterynaryjne ponieważ od dziecka marzyło mi się pomaganie zwierzętom i od dziecka miałam z nimi styczność.

Czy jesteś zadowolona z tego wyboru?

- Na początku byłam zadowolona, aczkolwiek po trzecim roku nauki zmieniłam nastawienie do tego.

Jaki przedmiot był dla Ciebie szczególnie ciekawy?

- Najciekawszym przedmiotem dla mnie była anatomia i fizjologia zwierząt, a do przedmiotów, które zaliczam do niezbyt interesujących należą zootechnika, na której uczyliśmy się o rasach hodowlanych i żywieniu.

Jak wyglądają praktyki, które właśnie odbywasz?

- O praktykach można dużo powiedzieć. Po pierwsze trzeba trafić do odpowiedniej kliniki z dobrymi lekarzami, którzy z szacunkiem traktują praktykantów. Niestety trafiłam do kliniki, gdzie technik weterynarii traktowany jest jako tania siła robocza, wykorzystywana do sprzątania i miałam mały dostęp do zabiegów ze zwierzętami oraz operacji. Niestety zajmuję się sprzątaniem i nie asystuję przy operacjach, a na tym bardzo mi zależało.

Czy po maturze zamierzasz kontynuować naukę w kierunku weterynaryjnym?

- Nie, nie zamierzam, ponieważ praktyki uświadomiły mi, że się nie nadaję do tego zawodu i wiele czynników mnie od niego odrzuca, jak np. sprzątanie pola pooperacyjnego i związane z nim zapachy.

 

Dziękując za rozmowę, przypomniałam sobie poprzednią praktykę, dotyczącą inseminacji i zaliczenia z odbierania porodu u klaczy. Było to dla niej niezmiernie ciekawe, chociaż pewnie trudne, dla drobniutkiej uczennicy.

 

ksiażka otwarta ceny rolnicze.

 

POPULARNE KIERUNKI

 

Moda i popularność to czynniki występujące również w wybieranych kierunkach. O najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zapytałam Iwonę Cieślik- rzecznika prasowego tej uczeni. W tej chwili na UPP najbardziej popularne są:

- Weterynaria,

- Dietetyka,

- Finanse i rachunkowość,

- Architektura krajobrazu,

- Biotechnologia,

- Leśnictwo,

- Technologia żywności i żywienie człowieka,

- Ekonomia. 

 

Rzecznik UPP, mówi także o kilku ważnych dla kandydatów informacjach:

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu kształci łącznie prawie dziesięć tysięcy studentów na 25 kierunkach studiów pierwszego stopnia i 26 kierunkach studiów drugiego stopnia. Uczelnia na bieżąco poszerza swoją ofertę edukacyjną i podnosi jakość kształcenia dostosowując ją do potrzeb rynku pracy i stale rosnących oczekiwań zarówno pracodawców, jak i kandydatów na studia. Jakość i bezpieczeństwo żywności, Analityka żywności, czy unikatowe w skali kraju takie kierunki jak Ochrona przyrody i edukacja przyrodniczo leśna oraz o charakterze interdyscyplinarnym, Agroturystyka, to tylko przykłady kierunków, które pojawią się w tegorocznej ofercie.

 

Rejestracja kandydatów na studia będzie prowadzona drogą elektroniczną, w terminie od 1 czerwca do 20 września 2019 roku.

 

Ciekawe informacje o Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu:

- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zajmuje pierwsze miejsce wśród uczelni o profilu rolniczym w Polsce.

- Najstarszymi wydziałami w Uczelni są: obecny Wydział Rolnictwa, Bioinżynierii oraz Leśny. W tym roku wydziały te obchodzą jubileusz 100 lat istnienia.

- W Polsce są tylko dwie uczelnie, które mają Wydział Technologii Drewna. Nasz posiada najwyższą, wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

- Wydział Leśny UPP jest na pierwszym miejscu Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2018 w kategorii kierunki rolnicze.

- Ogród Dendrologiczny Wydziału Leśnego, stanowiący uzupełnienie zaplecza dydaktycznego, liczy około 900 taksonów roślin drzewiastych.

- Przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach funkcjonuje nowocześnie wyposażone Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, łączące funkcje zakładu leczniczego i obiektu naukowo-dydaktycznego.

- W kraju są tylko dwa wydziały ekonomiczne w uczelniach rolniczych, które mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie ekonomia, w tym nasz Wydział Ekonomiczno-Społeczny.

- Na terenie stacji doświadczalnej Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu znajduje się, jedyna na świecie, innowacyjna cieplarnia aktywna do całorocznej uprawy roślin.

 

Od dobrego wyboru kierunku zależy przyszła kariera. Zależy też, czy student wybiera świadomie kierunek, czy (jak często to bywa) dostaje się na niego z przypadku. Jak wiadomo, przyjęcie na studia zależy też od progów punktowych na maturze.

 

Pozostaje mi tylko życzyć dobrych wyników maturalnych i gimnazjalnych oraz trafnych wyborów życiowych.

 

 

Wybrane strony internetowe z informacjami o edukacji farmerów:

 

 https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wykaz-szkol-rolniczych

 

https://www.cenyrolnicze.pl/?id=12198:dlaczego-warto-wybrac-poznanski-uniwersytet-przyrodniczy-z-pania-dziekan-wydzialu-rolnictwa-profesor-anna-kryszak-rozmawia-hanna-krugielka

 

https://www.google.com/search?q=ceny+rolnicze+kryszak&oq=ceny+rolnicze+kryszak&aqs=chrome..69i57.9784j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

Informator dla kandydatów, chcących studiować na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu:

 

https://skylark.up.poznan.pl/sites/default/files/dokumenty/informator_2019_2020.pdf

 

http://zstpoznan.pl/weterynaria.htm

 

https://rolnicze.uczelnie.studentnews.pl/

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu