zm skiba

kojs

CenyRolnicze
29 kwietnia 2024, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0346 EUR EUR - 4.3190 GBP GBP - 5.0509 DKK DKK - 0.5791
Archiwum


29.04.2024 13:46 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,90 zł/kg, średnia: 8,36 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

26.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 211,75 (+1,44%), kukurydza CZE24: 208,50 (+0,48%), rzepak MAJ24: 440,25 (-0,40%)

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Porozumienie Rolnicze: Andrzej Duda dziękował za wolę dialogu

Redakcja

- Mamy demokrację i zawsze można wyjść na ulicę. Powiem więcej: czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje – mówił prezydent Andrzej Duda inaugurując dzisiaj Porozumienie Rolnicze. – Ale prawdziwa wola naprawy sytuacji pojawia się wtedy, kiedy pada propozycja, aby usiąść przy stole. Jesteśmy do tego gotowi. Cieszę się, że jesteście państwo tu po to, aby rozmawiać i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.

 

Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki – podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji Porozumienia Rolniczego. – To jest jedna z tych podpór, na których oparta jest polska gospodarka – zaznaczył. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II dodał, że rolnictwo zawsze będzie wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa.

 

Porozumienie Rolnicze to nowa instytucja dialogu i współdziałania społecznego wśród społeczności wiejskich, rolników, przedsiębiorców przetwórstwa spożywczego i handlu, organizacji konsumenckich, wspierana przez instytucje nauki i otoczenia rolnictwa, administracji rządowej oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w rozwiązywaniu bieżących i strategicznych problemów polskiego sektora żywnościowego. Patronat nad funkcjonowaniem Porozumienia Rolniczego objął Prezydent RP Andrzej Duda

 

Podczas inauguracji Porozumienia Rolniczego, Andrzej Duda zaznaczył, że zawsze będzie wpierał „dialog, rzeczową wymianę argumentów i poszukiwanie rozwiązań, które będą mądrą próbą naprawienia tego, czego jeszcze naprawić się nie udało”. – Mamy demokrację i zawsze można wyjść na ulicę. Powiem więcej: czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje – mówił. – Ale prawdziwa wola naprawy sytuacji pojawia się wtedy, kiedy pada propozycja, aby usiąść przy stole. Jesteśmy do tego gotowi. Cieszę się, że jesteście Państwo tu po to, aby rozmawiać i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.

 

Prezydent mówił, że mija już 15 lat od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. - 15 lat, w czasie których polskie rolnictwo, dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej wiele zyskało. Czy może zyskać jeszcze więcej? Jestem przekonany, że tak - powiedział. Wyraził radość, że uczestnicy forum będą dyskutowali o wspólnej polityce rolnej i o tym, o co Polska powinna w ramach niej zabiegać.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że chce patrzeć bardziej na polską wieś przez pryzmat życia rodzin mieszkających na obszarach wiejskich i mających gospodarstwo rolne. - Chcę, żebyśmy zorganizowali - i dziękuję za to Krajowemu Ośrodkowi Rolnictwa - wspólnie pięć regionalnych konferencji, które właśnie będą o tym debatowały: jakie są perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich, nie tyle pod względem gospodarowania na roli, ale pod względem infrastruktury służącej wygodzie zamieszkania, edukacji i generalnie warunków życia na wsi – wskazywał.

 

Dziękując za spotkanie, Prezydent wyraził przekonanie, że przyczyni się ono do rozwoju polskiej wsi, polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. – Jeszcze raz dziękuję za wolę dialogu. Wierzę w to, że przyniesie ona dobre efekty – zaznaczył.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada, że Porozumienie Rolnicze stanie się nowoczesną formą instytucjonalną partnerstwa i dialogu społecznego w sprawach wsi, rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego w Polsce: od producenta do konsumenta. MRiRW dąży do opracowania i wdrożenia modelu instytucji dialogu dla potrzeb polskiego środowiska gospodarczego, społecznego i naukowego w celu rozwiązywania bieżących problemów sektora żywnościowego oraz wypracowania wspólnego stanowiska w kluczowych dla tego sektora sprawach, zarówno w kraju, jak też  w relacjach z zagranicą. Szczególnie ważne będzie wypracowywanie wspólnego stanowiska rolników i rządu przed prezentacją na forum Komisji Europejskiej i Unii. 

 

Źródło/zdjęcie: KPRP 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu