Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 listopada 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8625 EUR EUR - 4,2638 GBP GBP - 4,9476 DKK DKK - 0,5706
Archiwum
08.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,50 (+ 0,14%), kukurydza STY20 - 163,50 (- 0,15%), rzepak LUT20 - 389,75 (+ 0,45%) [euro/tona] +++ +++ +++ 08.11.2019 12:35 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,50 zł/kg, średnia: 5,08 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Porozumienie Rolnicze: Andrzej Duda dziękował za wolę dialogu

Redakcja

- Mamy demokrację i zawsze można wyjść na ulicę. Powiem więcej: czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje – mówił prezydent Andrzej Duda inaugurując dzisiaj Porozumienie Rolnicze. – Ale prawdziwa wola naprawy sytuacji pojawia się wtedy, kiedy pada propozycja, aby usiąść przy stole. Jesteśmy do tego gotowi. Cieszę się, że jesteście państwo tu po to, aby rozmawiać i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.

 

Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki – podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji Porozumienia Rolniczego. – To jest jedna z tych podpór, na których oparta jest polska gospodarka – zaznaczył. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II dodał, że rolnictwo zawsze będzie wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa.

 

Porozumienie Rolnicze to nowa instytucja dialogu i współdziałania społecznego wśród społeczności wiejskich, rolników, przedsiębiorców przetwórstwa spożywczego i handlu, organizacji konsumenckich, wspierana przez instytucje nauki i otoczenia rolnictwa, administracji rządowej oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w rozwiązywaniu bieżących i strategicznych problemów polskiego sektora żywnościowego. Patronat nad funkcjonowaniem Porozumienia Rolniczego objął Prezydent RP Andrzej Duda

 

Podczas inauguracji Porozumienia Rolniczego, Andrzej Duda zaznaczył, że zawsze będzie wpierał „dialog, rzeczową wymianę argumentów i poszukiwanie rozwiązań, które będą mądrą próbą naprawienia tego, czego jeszcze naprawić się nie udało”. – Mamy demokrację i zawsze można wyjść na ulicę. Powiem więcej: czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje – mówił. – Ale prawdziwa wola naprawy sytuacji pojawia się wtedy, kiedy pada propozycja, aby usiąść przy stole. Jesteśmy do tego gotowi. Cieszę się, że jesteście Państwo tu po to, aby rozmawiać i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.

 

Prezydent mówił, że mija już 15 lat od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. - 15 lat, w czasie których polskie rolnictwo, dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej wiele zyskało. Czy może zyskać jeszcze więcej? Jestem przekonany, że tak - powiedział. Wyraził radość, że uczestnicy forum będą dyskutowali o wspólnej polityce rolnej i o tym, o co Polska powinna w ramach niej zabiegać.

 

Andrzej Duda zaznaczył, że chce patrzeć bardziej na polską wieś przez pryzmat życia rodzin mieszkających na obszarach wiejskich i mających gospodarstwo rolne. - Chcę, żebyśmy zorganizowali - i dziękuję za to Krajowemu Ośrodkowi Rolnictwa - wspólnie pięć regionalnych konferencji, które właśnie będą o tym debatowały: jakie są perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich, nie tyle pod względem gospodarowania na roli, ale pod względem infrastruktury służącej wygodzie zamieszkania, edukacji i generalnie warunków życia na wsi – wskazywał.

 

Dziękując za spotkanie, Prezydent wyraził przekonanie, że przyczyni się ono do rozwoju polskiej wsi, polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. – Jeszcze raz dziękuję za wolę dialogu. Wierzę w to, że przyniesie ona dobre efekty – zaznaczył.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakłada, że Porozumienie Rolnicze stanie się nowoczesną formą instytucjonalną partnerstwa i dialogu społecznego w sprawach wsi, rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego w Polsce: od producenta do konsumenta. MRiRW dąży do opracowania i wdrożenia modelu instytucji dialogu dla potrzeb polskiego środowiska gospodarczego, społecznego i naukowego w celu rozwiązywania bieżących problemów sektora żywnościowego oraz wypracowania wspólnego stanowiska w kluczowych dla tego sektora sprawach, zarówno w kraju, jak też  w relacjach z zagranicą. Szczególnie ważne będzie wypracowywanie wspólnego stanowiska rolników i rządu przed prezentacją na forum Komisji Europejskiej i Unii. 

 

Źródło/zdjęcie: KPRP 

Może zainteresuje Cię również:

Prezes PiS zapowiedział rząd kontynuacji. Jan Krzy

Wczoraj odbyło się posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na

Minister Ardanowski: Przez lata wmawiano rolnikom,

– Unia Europejska oczekuje, że podstawa europejskiego rolnic

Minister Ardanowski ma żal do izb rolniczych. Proj

Podczas spotkania z członkami Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolni