Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
14 listopada 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8114 EUR EUR - 4,2954 GBP GBP - 4,9424 DKK DKK - 0,5757
Archiwum
14.11.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 201,00 (- 0,37%), kukurydza STY19 - 174,75 (+ 0,43%), rzepak LUT19 - 376,00 (- 0,46%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.11.2018 13.14 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 4,90 zł/kg, średnia: 4,53 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Nieliczni, ale zdeterminowani. Rolnicy protestowali przeciwko polityce rolnej prowadzonej przez rząd RP

Paweł Hetnał
Facebook Marcina Bustowskiego

Wczoraj w Warszawie odbył się protest rolników zainicjowany przez Związek Zawodowy Rolników Rzeczypospolitej. Niezbyt liczna grupa rolników pikietowała pod siedzibami Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Domagano się m. in. spełnienia obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, dotyczących przeznaczenia w budżecie państwa na rolnictwo środków finansowych w wysokości 1,2 proc. PKB. 

 

Jak czytamy w odezwie protestujących do premiera Mateusza Morawieckiego, pikieta miała być wyrazem sprzeciwu wobec polityki rolnej prowadzonej przez rząd. - Niszczone są gospodarstwa rolne. Zwłoka w dopłatach i wypłatach za szkody, brak reakcji na haniebne działania pośredników wyzyskujących polskiego rolnika, brak woli w pozyskaniu pomocy suszowej z Unii Europejskiej, brak realnej kontroli nad napływem złej jakości produktów spożywczych z zagranicy, chaotyczne, często szkodliwe dla rolników działania w zwalczaniu ASF. To są fakty – pisze Związek Zawodowy Rolników Rzeczypospolitej.

 

Jednocześnie protestujący przypominają, iż w 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość deklarowało: „Po wieloletnim, systematycznym zmniejszaniu wydatków na rolnictwo przez rząd PO-PSL, należy powrócić do prawidłowego finansowania rolnictwa z budżetu krajowego, co najmniej na poziomie 1,2 proc. PKB”. - Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość, w sytuacji ogólnokrajowych klęsk suszy i afrykańskiego pomoru świń, oferuje 0,4 proc. PKB na rolnictwo – czytamy w piśmie skierowanym do premiera Morawieckiego.

 

Co więcej, zdaniem Marcina Bustowskiego, przewodniczącego ZZRR, kierunek działań polskiego rządu w ramach Wspólnej Polityki Rolnej jest rozbieżny z interesem polskich obywateli. - To diametralnie różne zachowanie od zachowań rządów innych krajów Unii Europejskiej, które wykorzystują każdą możliwość, by wesprzeć swoich rolników. Postępują tak, bo wiedzą, że rolnictwo jest najważniejszym elementem bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Ta rezygnacja z instrumentów europejskich, wzmacnia zagranicznych producentów, a osłabia polskich, co jest niezgodne z fundamentem działania władzy jako podmiotu służebnego wobec suwerena, którym jest naród polski – pisze przewodniczący Związku. Dodaje, że skutkiem źle prowadzonej polityki rolnej może być upadek dziesiątek tysięcy gospodarstw towarowych i utrata kontroli nad rynkiem rolnym.

 

Poniżej prezentujemy listę postulatów załączonych do pisma adresowanego do premiera:

1 postulaty ZZRR

2 postulaty ZZRR

3 postulaty ZRR

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Litewscy rolnicy protestują w Brukseli. Chcą wyższ

Litewscy rolnicy protestowali wczoraj w Brukseli. Pikietując

Wysypali kapustę przed drzwiami do Lidla

Wczoraj pod sklepem Lidl w Sieradzu zgromadziła się grupa ok

Rolnicy z woj. lubuskiego domagają się ogłoszenia

Ponad siedemdziesięciu rolników protestowało wczoraj w Gołas