Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 stycznia 2021, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7416 EUR EUR - 4.5342 GBP GBP - 5.0897 DKK DKK - 0.6095
Archiwum
18.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 235,75 (+ 1,84%), kukurydza MAR21 - 217,00 (+ 2,36%), rzepak LUT21 - 435,00 (+ 0,64%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.01.2021 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,45 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni) +++ +++ +++ +++

Emerytura rolnika po 40 latach pracy?

Redakcja

Do lat 90. rolnicy nie mogli - jak inni obywatele - korzystać z przywilejów związanych z ubezpieczeniem społecznym. Sytuację tę zmieniła dopiero ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Niebawem minie 30 lat od uchwalenia zmian, które dały możliwość zabezpieczenia gospodarzy i domowników, jednakże mimo wielokrotnego nowelizowania przepisów obecne regulacje w dalszym ciągu są bardzo dotkliwe dla społeczności rolniczej.

 

Poseł Zbigniew Ziejewski w imieniu samorządów rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników mających na celu obniżenie wieku emerytalnego dla tej grupy społecznej.

 

Jak przypomina poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, zgodnie z wprowadzonymi w 2017 r. zmianami dot. wieku emerytalnego obecnie warunkiem koniecznym uzyskania prawa do tego świadczenia jest osiągnięcie wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzny, 60 lat dla kobiety), podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS przez co najmniej 25 lat oraz trwałe zaprzestanie działalności rolniczej. Wymaganie spełnienia tego warunku jest krzywdzące dla rolników, ponieważ muszą pozbyć się gospodarstwa - całego dorobku, na który pracowali latami. Wielu gospodarzy nie ma następców, którym mogliby przekazać gospodarstwo, co stanowi dodatkowy problem. Z drugiej strony, jeśli w rodzinie jest możliwość kontynuacji pokoleniowej, to na skutek podniesienia wieku emerytalnego wielu młodych ludzi nie chce czekać i rezygnują z uprawy ziemi, gdyż gospodarstwa rolne przekazywane są dzieciom rolników później niż kiedyś. Warto również zaznaczyć, że praca w gospodarstwach rolnych jest szczególnie trudną, narażoną na wpływ różnorodnych czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych, toteż przemawia za dopasowaniem wieku emerytalnego do rzeczywistości tej grupy społecznej i nieujednolicania ich z innymi zawodami.

 

Jak przekonuje parlamentarzysta, na tle powyższych argumentów zasadne są postulaty samorządu rolniczego dot. przywrócenia przepisów dotyczących niższego wieku emerytalnego - do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, a także dopuszczanie do polskiego ustawodawstwa możliwości przejście na emeryturę rolniczą po 40 latach pracy, bez względu na wiek ubezpieczonych. - Wprowadzenie takich regulacji dałoby możność decydowania ubezpieczonemu o tym, czy chce przejść na emeryturę, czy też pracować dłużej i w przyszłości osiągnąć wyższe świadczenie. Dodatkowo warta uwagi jest również potrzeba ujednolicenia przepisów dotyczących osób przechodzących na emeryturę, mających okresy składkowe w ZUS i KRUS. W przypadku np. gdy ubezpieczony nie osiągnął minimalnych okresów składkowych ani z ZUS, ani w KRUS, to w takiej sytuacji otrzyma minimalną emeryturę w ZUS, bez możliwości uzyskania emerytury z KRUS. Kolejnym rozwiązaniem mającym na celu zmniejszenie nierówności rolników jest umożliwienie, by do kapitału początkowego ZUS zaliczać lata składkowe KRUS, z tytułu ukończonej nauki, urodzenia dziecka (współczynnik 0,3). Pozwoliłoby to na zwiększenie świadczeń wypłacanych uprawnionym – czytamy w interpelacji posła Ziejewskiego, który w swoim wystąpieniu pyta ministra rolnictwa czy w resorcie planowane są zmiany w tym zakresie.

 

Może zainteresuje Cię również:

Emerytura rolnicza oznacza pozbycie się gospodarst

Zarząd Krajowej Rady wystąpił wczoraj do Ministra Rolnictwa

KRUS ogłosił wysokość miesięcznej składki na I kwa

KRUS podał wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe,

Przeciętna miesięczna emerytura z KRUS wyniosła w

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, łączna kwota przeznacz