Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

MSZ nie będzie dotował plantacji malin na Ukrainie

Redakcja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wycofuje się z dotowania zakładania plantacji malin na Ukrainie. Taką informację 17 sierpnia br. otrzymał NSZZ RI „Solidarność” w odpowiedzi na niedawną interwencję przewodniczącej tej organizacji, Teresy Hałas, w sprawie dotowania zakładania plantacji maliny na Ukrainie.

 

Przypomnijmy, że w związku m. in. medialnymi doniesieniami dotyczącymi dofinansowania projektu zakładania plantacji malin na Ukrainie, przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” wystosowała pismo do ministra spraw zagranicznych profesora Jacka Czaputowicza. Pismo zostało przekazane do wiadomości premiera Mateusza Morawieckiego.

 

- Jako NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jesteśmy przeciwni podejmowaniu takich działań, które uderzają w sposób bezpośredni w polskich rolników oraz sadowników, którzy i tak znajdują się w bardzo trudnej sytuacji ze względu na tegoroczne ceny proponowane polskim rolnikom. Pragnę zwrócić uwagę, że takie działanie jak te zawarte w ww. projekcie poprzez przekazywanie bezpłatnej kompleksowej infrastruktury do założenia plantacji malin (w tym najlepszych jakościowo sadzonek, ekologicznych środków ochrony roślin, fachowej bezpłatnej pomocy) doprowadzają w już i tak dramatycznej sytuacji cenowej do rozregulowania rynku i stawiają rolników ukraińskich w pozycji uprzywilejowanej wobec polskich rolników. Nasi rolnicy m. in. z Lubelszczyzny przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci, wypracowali nowoczesne i innowacyjne metody oraz technologie uprawy m .in. malin ekologicznych, ponosząc w tym zakresie określone koszty, inwestując w to swój czas i wysiłek. Ponadto swego czasu plantatorzy tytoniu byli namawiani i zachęcani do rezygnacji z produkcji tytoniu na rzecz przejścia na uprawy ogrodnicze, sadownicze i jagodowe, co było procesem wieloletnim, czasochłonnym i kosztownym. W tej sytuacji bezpłatna pomoc w zakładaniu plantacji na Ukrainie i przekazywanie tamże naszych najlepszych latami wypracowywanych technologii w tym zakresie, jest bezpośrednim uderzeniem w polskich rolników. Dla NSZZ RI „Solidarność” jest kompletnie niezrozumiałym i nieznajdującym uzasadnienia fakt, że ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych, bez odpowiedniej analizy skutków gospodarczych i bez konsultacji ze środowiskiem rolniczym wspiera się takie działania, które de facto i w perspektywie dalekosiężnej są działaniami przeciwko polskim rolnikom. Dlatego też postawa wnioskodawców wspieranych także przez Urzędy Marszałkowskie Województwa Lubelskiego i Świętokrzyskiego i Konsulat RP w Łucku oraz sam fakt pozytywnego rozstrzygnięcia konkursu dla tego przedsięwzięcia jest dla nas bardzo niepokojące i zgodnie z posiadaną przez nas na etapie obecnym wiedzą jest działaniem przeciwko polskim rolnikom – napisała przewodnicząca Teresa Hałas w piśmie do ministra spraw zagranicznych, prosząc o szczegółowe wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

 

- Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację oraz wątpliwości wobec projektu wyrażane przez szereg instytucji, podjąłem decyzję o rozwiązaniu umowy dotacji na realizację projektu „Zachodnioukraińska Kooperatywa Sadowniczo-Ogrodnicza”. W związku z powyższym dalsze działania projektowe, w tym założenie kooperatywy i przekazanie sadzonek malin, nie będą realizowane – napisał w przywołanej odpowiedzi do NSZZ RI „Solidarność” podsekretarz stanu w MSZ Andrzej Papierz.

 

Może zainteresuje Cię również:

Import wieprzowiny do Ukrainy spadł o 32%. Polska

Według danych Państwowej Służby Celnej Ukrainy wolumen impor

Ukraina uzna polską regionalizację względem ASF?

Główny lekarz weterynarii ,Bogdan Konopka, przedstawił postu

Brytyjczycy i Finowie inwestują w przetwórnię ziem

Producent ziemniaków Central Plains Group Ukraine (CPG) zami