Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Grypa ptaków pojawiła się w Czechach

Redakcja

Czeskie władze zgłosiły pierwszy przypadek zakażenia wysoce zjadliwą grypą ptaków podtypu H5N8 we wsi Sztiepanov nad Svratką w kraju (województwie) Wysoczyna, 150 km (94 mil) na południowy wschód od stolicy Pragi. Do zdarzenia doszło w małym gospodarstwie utrzymującym kilkanaście sztuk drobiu, czyli w tak zwanym chowie przyzagrodowym.

 

Sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. Wirus grypy ptaków o wysokiej zjadliwości pojawił się już na terenie pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Czechy.

 

Krajowa Izba Prodeucentów Drobiu i Pasz przypomina, że w sytuacji zgłoszenia przez państwa unijne ogniska HPAI w produkcji drobnotowarowej, wdrażane są procedury zwalczające i ograniczające dalsze rozprzestrzenianie wirusa, w tym ustanawiane są obszary zapowietrzone i zagrożone wokół dotkniętych chorobą gospodarstw. Stwierdzenie choroby w nawet niewielkim gospodarstwie może stwarzać kłopoty dla komercyjnych ferm drobiu, które znalazły się w strefach „wysokiego ryzyka”. Na obszarach tych bowiem stosuje się zaostrzone środki kontrolne, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego. Warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami unijnego prawa ograniczenia w przemieszczaniu i handlu drobiem żywym oraz produktami drobiarskimi na terenie Unii Europejskiej podlegają zasadzie „regionalizacji”, czyli wstrzymuje się import drobiu jedynie z relatywnie niewielkiego obszaru wokół ogniska wirusa.

 

Źródło: KIPDiP

Może zainteresuje Cię również:

W polskiej branży drobiarskiej etyka umarła. Nie m

Zamknięcie gastronomii, czasowe przerwanie łańcuchów dostaw

Co nas czeka na rynku kurczaka? Destabilizacja i w

- Wysyp ognisk ptasiej grypy w Polsce w ostatnich tygodniach

To już jest kataklizm. 25 nowych ognisk ptasiej gr

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o stwierdzeni