Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ósme ognisko ptasiej grypy w woj. lubelskim. Eksport do Chin i RPA zablokowany

Redakcja

Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie poinformował w niedzielę o powstaniu ogniska ptasiej grypy w m. Drozdowka, gmina Uścimów, w powiecie lubartowskim. Tymczasem służby weterynaryjne informują o ograniczeniach eksportowych mięsa drobiowego i jaj, które powodują utratę intratnych rynków zbytu w Chinach i RPA.

 

- Jest to szóste z kolei ognisko w powiecie lubartowskim, trzecie w 2020 r., natomiast ósme w województwie – napisał w niedzielę na Twitterze Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody.

 

Jak dotąd ptasią grypę na Lubelszczyźnie wykryto w:

- Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim (pięć ognisk),

- Drozdówce w powiecie lubartowskim,

- Wólce Orłowskiej w powiecie krasnostawskim,

- Olchowcu Kolonii w powiecie krasnostawskim.

 

Niestety, ale kolejne ogniska choroby powodują, iż zamykają się dla polskich producentów drobiu i jaj kolejne rynki eksportowe. Niedawno Główny Lekarz Weterynarii poinformował o zakazie eksportu drobiu i produktów drobiowych z powiatu lubartowskiego do Hongkongu. Podobne ograniczenia zamierza wprowadzić Białoruś. - Zgodnie z zapisami świadectw zdrowia eksport mięsa drobiowego i jaj z Polski nie może być prowadzony do Azerbejdżanu, Chin, Japonii, Singapuru, Tajwanu, Wietnamu oraz RPA – poinformował już główny lekarz weterynarii w piśmie rozesłanym do powiatowych lekarzy weterynarii. Na razie nie są zagrożone główne rynki zbytu polskiego drobiu i jaj, czyli kraje Unii Europejskiej. Wspólnota respektuje regionalizację w przypadku wykrycia wirusa ptasiej grypy i dostawy do Niemiec, Holandii czy Francji nie zostaną wstrzymane.

Może zainteresuje Cię również:

Ptasia grypa w województwach łódzkim i lubuskim. D

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwóch

Rosja: Siedmiu pracowników fermy drobiu zakażonych

Siedmiu pracowników fermy drobiu w Rosji zaraziło się wiruse

Ogromne straty w azjatyckiej produkcji drobiu. To

Nie tylko Europa walczy z wirusem grypy ptaków. Najwięk