Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 sierpnia 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9371 EUR EUR - 4,3572 GBP GBP - 4,8050 DKK DKK - 0,5844
Archiwum
23.08.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 165,50 (- 0,15%), kukurydza LIS19 - 164,50 (- 0,30%), rzepak LIS19 - 376,00 (- 0,86%) [euro/tona] +++ +++ +++ 23.08.2019 12:48 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00- 5,96 zł/kg, średnia: 5,47 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

KIPDiP: musimy przejąć obowiązki ministra rolnictwa

Redakcja
drob ceny jaj w polsce ue portal ceny rolnicze pl wiesci rolnicze

Od kilku dni, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obowiązuje w Polsce nowy, krajowy program zwalczania salmonelli w stadach kur niosek. Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz bezpośrednim efektem wynikającym z wprowadzenia przepisów tego rozporządzenia, a w szczególności braku możliwości uzyskania przez hodowców odszkodowania z tytułu likwidacji zakażonych salmonellą stad  kur, będą bankructwa rolników zajmujących się produkcją jaj. Aby temu przeciwdziałać Izba podjęła negocjacje z firmami ubezpieczeniowymi.

 

 

- Po tym, jak minister rolnictwa postanowił pozostawić rolników samym sobie nie mamy innego wyjścia jak tylko spróbować uzyskać dla hodowców możliwie najlepsze warunki komercyjnych ubezpieczeń. Spodziewamy się, że ewentualne objęcie większości producentów jaj wspólnym, grupowym ubezpieczeniem mogłoby obniżyć koszty takiego produktu o nawet 40 procent w porównaniu z samodzielnym poszukiwaniem możliwości ubezpieczenia przez rolników – mówi Piotr Lisiecki, prezes Zarządu Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

 

Lisiecki twierdzi, że chociaż Izba działa przede wszystkim dla zrzeszonych w niej producentów, to do ewentualnego ubezpieczenia grupowego będą mogli przystąpić także wszyscy inni chętni rolnicy. – Szacujemy, że członkowie Izby odpowiadają za około 65 – 70 proc. podaży jaj w Polsce. Niemniej, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, będziemy pomagać w tej sprawie wszystkim tym, którzy się do nas zgłoszą, nawet producentom pozostającym poza Izbą – deklaruje prezes KIPDiP.

 

Piotr Lisiecki twierdzi, że bez powszechnego, taniego systemu ubezpieczeń można obawiać się o zagrożenie zdrowia publicznego w Polsce. – Nasza inicjatywa ubezpieczeniowa jest więc obroną nie tylko interesów rolników, ale także próbą ochrony konsumentów. Szkoda tylko, że polskie państwo, w osobie ministra rolnictwa, zrzuciło jeden ze swoich najważniejszych obowiązków na barki izby gospodarczej – podsumowuje Lisiecki.

 

Źródło: KIPDiP

Może zainteresuje Cię również:

Mądre kurczaki? Wzbogacanie środowiska brojlerów

Wzbogacanie środowiska jest bardzo często sugerowanym sposob

Grypa ptaków pustoszy fermy w Belgii. To może ozna

Od kilku tygodni rośnie zapotrzebowanie na jaja w Polsce. Wr

Na kilku fermach drobiu w Holandii i Niemczech wyk

Pojawiły się informacje, że w Holandii i w Niemczech na ferm