Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Glifosat w unijnym rolnictwie jeszcze przez 2,5 roku. Co później?

Redakcja

Jakiekolwiek potencjalne ograniczenie stosowania glifosatu w Unii Europejskiej powinno być poprzedzone oceną wpływu badającą konsekwencje dla rolników. Tak stwierdzili unijni prawodawcy podczas niedawnej debaty na temat stosowania tej substancji.

 

- Potrzebna jest ocena skutków dla każdego wniosku legislacyjnego - powiedział niemiecki europoseł Norbet Lins, dodając, że ocena wpływu tego, w jaki sposób ograniczenie stosowania glifosatu wpłynie na gospodarstwa i rolników, będzie konieczna.

 

Glifosat jest jedną z najczęściej stosowanych substancji czynnych w rolnictwie europejskim i jest najczęściej stosowanym herbicydem na świecie. Obecnie jest dopuszczony w UE, ale zatwierdzenie to wygasa 15 grudnia 2022 r.

 

12 grudnia 2019 r. grupa przedsiębiorstw ubiegających się o odnowienie zatwierdzenia glifosatu w UE wystosowała wniosek o przedłużenie po 2022 r., formalnie rozpoczynając proces odnowienia licencji w UE. Jednak ponowne zatwierdzenie glifosatu jest kwestionowane, a debata już trwa, czy substancja powinna zostać ponownie dopuszczona.

 

Hiszpański poseł do Parlamentu Europejskiego Hermann Tertsch (ECR) podkreślił, że brakuje oceny wpływu glifosatu na hiszpańskich rolników, którzy wierzą, że substancja ta jest potrzebna do efektywnej pracy. Tertsch z zadowoleniem przyjął opracowanie alternatyw i ograniczenie stosowania pestycydów, ale w jego opinii musi to być rozwiązanie realistyczne, które nie doprowadzi do dużych konsekwencji społecznych.

 

Fiński poseł do PE Ville Niinistö zgodził się z tym, podkreślając, że potrzebny będzie zarówno plan wdrożenia, jak i pomiar oceny skutków, dodając, że jest zwolennikiem wspierania europejskich rolników w tej transformacji i upewnienia się, że rolnicy są częścią dyskusji. Podkreślił, że wsparcie społeczne dla rolników będzie miało w tym kluczowe znaczenie, a także dogłębne spojrzenie na to, w jaki sposób można stworzyć inne sposoby zwiększenia wydajności.

 

Fin jest przekonany, że reforma wspólnej polityki rolnej UE (WPR) powinna zapewnić rolnikom odpowiednie środki finansowe na stosowanie alternatyw.

 

Géraldine Kutas, dyrektor generalna Europejskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (ECPA), również zaoferowała swoje wsparcie dla oceny glifosatu, która powinna odpowiedzieć jaki będzie wpływ na produkcję żywności, plony i dochody rolników z tytułu redukcji stosowania pestycydów.

 

Pomysł oceny wpływu nie został jednak pozytywnie przyjęty przez wszystkie strony debaty, zwłaszcza ze strony ekologicznych organizacji pozarządowych, które zasadniczo sprzeciwiają się ponownej autoryzacji glifosatu.

 

Hans Muilerman z Pesticide Action Network EU stwierdził, że jego organizacja nie popiera oceny skutków. W jego opracowanie takiego dokumentu pokaże skutki gospodarcze dla rolników i przemysłu, a skutki dla zdrowia i środowiska będą pomijane. - Ocena wpływu jest bardzo polityczna. Rolnicy doskonale wiedzą, jakie są alternatywy, takie jak mechaniczne odchwaszczanie, ale wolą wybierać prosty sposób, jakim jest opryskiwanie – powiedział Muilerman.

 

Źródło: www.euractiv.com

Może zainteresuje Cię również:

Bayer pod kreską. Miliardowe odszkodowania za glif

W ubiegłym roku Bayer odnotował straty w wysokości 10,5 mld

Skąd glifosat w gryce?

Wykrycie pozostałości glifosatu w partii produktu jest niezw

W kaszach gryczanych ciągle jest wykrywany glifosa

- Rakotwórczy glifosat stosowany jest w Polsce na polach up