kojs

kps

CenyRolnicze
26 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0245 EUR EUR - 4.3225 GBP GBP - 5.0414 DKK DKK - 0.5796
Archiwum


26.04.2024 14:34 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,70 zł/kg, średnia: 8,19 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

26.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 211,75 (+1,44%), kukurydza CZE24: 208,50 (+0,48%), rzepak MAJ24: 440,25 (-0,40%)

26.04.2024 SPRZEDAM 40 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-111, tel.: 513 811 367

26.04.2024 SPRZEDAM 10 T GROCHU, trans. firmowy, zachodniopomorskie, świdwiński, 78-314, tel.: 608 672 204

25.04.2024 SPRZEDAM 40 T RZEPAKU, trans. firmowy, śląskie, zawierciański, 42-436, tel.: 513 159 150

23.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 700 kg, mazowieckie, siedlecki, 08-113, tel.: 660 688 750

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Szczegóły dotyczące przejęcia spółki Monsanto przez Bayer. Jakie uwagi ma Komisja Europejska?

Redakcja
prawo i finanse umowa ratyfikacja kanada ukraina

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, Komisja Europejska ma zastrzeżenia co do działań konkurencyjnych firmy Bayer, która zamierza przejąć firmę Monsanto. Dlatego też planuje teraz przeprowadzić, zgodnie z rozporządzeniem WE, szczegółową kontrolę w sprawie monitorowania łączenia przedsiębiorstw.

 

Komisja Europejska wyraziła swoje zaniepokojenie faktem, że fuzja koncernu Monsanto z koncernem Bayer mogłaby mieć negatywny wpływ na konkurencję na rynkach środków ochrony roślin, materiałów siewnych oraz produktów modyfikowanych genetycznie.

 

Planowane przejęcie Monsanto przez Bayer spowodowałoby powstanie największego przedsiębiorstwa zintegrowanego działającego w branży środków ochrony roślin i materiałów siewnych o zasięgu ogólnoświatowym. W ten sposób połączyliby się dwaj wiodący konkurenci, mający w swojej ofercie herbicydy o działaniu ogólnym, materiał siewny, poprawę właściwości agronomicznych roślin, jak również usługi rolnictwa cyfrowego (digitalfarming).

 

Zastrzeżenia komisji co do przejęcia Monsante

Komisja Europejska ma tymczasowe zastrzeżenia co do faktu, że planowane przejęcie konkurenta przez firmę Bayer może wpłynąć na zmniejszenie zróżnicowania rynku, co może doprowadzić do podniesienia cen, obniżenia jakości i  wykorzystywania w mniejszym zakresie innowacji.

Pierwsze badanie rynku wzbudziło w Komisji tymczasowe zastrzeżenia co do następujących trzech obszarów:

Ochrona roślin: Rozprowadzany przez koncern Monsanto Glifosat jest najczęściej sprzedawanym w Europie herbicydem o działaniu ogólnym. Z kolei firma Bayer produkuje glufosynat amonowy, również będący herbicydem o działaniu ogólnym, stanowiący jeden z niewielu zamienników Glifosatu. Komisja Europejska sprawdzi i w dalszym ciągu będzie analizować zarówno działania Monsanto w  zakresie pestycydów biologicznych, które mogłyby stanowić konkurencję dla produktów firmy Bayer w obszarze pestycydów chemicznych, jak również pokrywające się działania obu przedsiębiorstw w zakresie opracowywania produktów do zwalczania warrozy.  

 

Materiał siewny: Zarówno Bayer, jak i Monsanto pracują nad udoskonalaniem materiału siewnego warzyw. Pierwsze badanie Komisji Europejskiej wykazało, że wspólnie oba przedsiębiorstwa mają duże udziały w rynku zróżnicowanych rodzajów materiału siewnego warzyw, a niektóre spośród ich produktów stanowią dla siebie bezpośrednią konkurencję. Bayer i Monsanto działają również w obszarze uprawy roślin i wydawania pozwoleń na materiał siewny i rośliny uprawne. Monsanto jest wiodącym dystrybutorem ziaren rzepaku w Europie. Natomiast firma Bayer ma największe udziały w światowym rynku ziaren rzepaku i w ten sposób stała się jednym z niewielu uczestników tego rynku, z którymi można by prowadzić zaostrzoną konkurencję. Poza tym, oba przedsiębiorstwa są ważnymi licencjodawcami nasion bawełny dla swoich konkurentów w Europie. Obie firmy inwestują też w  programy badań i innowacyjności dla pszenicy.

 

Właściwości agronomiczne: Chodzi tu o właściwości roślin, które są identyfikowane, wyizolowywane oraz stosowane w uprawie dzięki technikom inżynierii genetycznej. Zgodnie z wstępnymi badaniami Komisji Europejskiej, Monsanto zajmuje dominującą pozycję na wielu rynkach właściwości agronomicznych na całym świecie. Bayer jest jednym z niewielu konkurentów Monsanto na poszczególnych rynkach właściwości agronomicznych. Firmie udało się rozwinąć w roślinach wyjątkowe cechy odporności na herbicydy, które mogą stanowić alternatywę dla produktów Monsanto. Komisja Europejska przede wszystkim sprawdzi, czy fuzja obu przedsiębiorstw może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na powyższych rynkach. Weźmie przy tym pod lupę istniejące połączenia między mniejszymi konkurentami działającymi na rynkach światowych w zakresie wymiany licencji i współpracy przy badaniach i rozwoju.

 

Rolnicy potrzebują produktów w konkurencyjnych cenach"

Komisja Europejska będzie dalej sprawdzać, czy dostęp konkurentów do dystrybutorów i rolników byłby utrudniony, gdyby Bayer i Monsanto połączyły swoją sprzedaż środków ochrony roślin i materiału siewnego, zwłaszcza w odniesieniu do usług rolnictwa cyfrowego.

Odpowiedzialna za politykę konkurencji w Komisji Europejskiej MargretheVestager tłumaczy: „Materiał siewny i pestycydy mają decydujące znaczenie dla rolników, a ostatnio także dla konsumentów. Musimy na tych rynkach zapewnić skuteczną konkurencję, aby rolnicy mieli dostęp do innowacyjnych produktów lepszej jakości i mogli je zakupić po konkurencyjnych cenach. Równocześnie musimy zagwarantować im warunki, w których przedsiębiorstwa będą otwarte na innowacje i będą inwestować w udoskonalanie swoich produktów".

 

Decyzja Komisji do stycznia 2018 roku

Zamiar fuzji obu koncernów został zgłoszony do Komisji Europejskiej 30 czerwca 2017 roku. Do ogłoszenia decyzji władze w Brukseli mają jeszcze 90 dni roboczych, do 8 stycznia 2018 roku. Podkreślają, że wprowadzenie szczegółowych kontroli nie jest wystarczające do wyciągnięcia wniosków, jaki będzie ostateczny wynik tej sprawy.

 

31 lipca 2017 br. Bayer i Monsanto zobowiązały się rozwiać tymczasowe wątpliwości Komisji Europejskiej co do ich wzajemnej konkurencji. To zobowiązanie nie okazało się jednak wystarczające do uspokojenia poważnych obaw władz w Brukseli względem zgodności porozumienia w sprawie fuzji z rozporządzeniem Rady WE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

 

Przedsiębiorstwo Bayer AG (Spółka Akcyjna), w odpowiedzi na powiadomienie o konieczności szczegółowej kontroli spowodowanej dużym wymiarem planowanego przejęcia, wyjaśniło, że oczekuje na dalszą analizę sytuacji. „Zamierzone przejęcie będzie korzystne zarówno dla rolników, jak i dla klientów" - zapewnia firma Bayer. Przedsiębiorstwo wyraziło chęć „ścisłej współpracy" z Komisją Europejską podczas prowadzenia analizy i ma nadzieję otrzymać zgodę organu ochrony konkurencji do końca 2017 roku.

Źródło: agrarheute.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu