Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 stycznia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8284 EUR EUR - 4,2459 GBP GBP - 4,9919 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
20.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,75 (+ 0,90%), kukurydza MAR20 - 172,50 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 411,50 (+ 0,98%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.01.2020 12:31 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,40 zł/kg, średnia: 5,01 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++

Fatalna sytuacja dochodowa rolników. Bezpieczeństwo żywnościowe państwa zagrożone

Redakcja

Ziarna zbóż są drobne, zasuszone i trudno nawet je wymłócić. Kondycja kukurydzy jest bardzo słaba, co źle rokuje co do produkcji pasz objętościowych dla bydła mlecznego. Drugi pokos traw był już bardzo kiepski, a kolejnych może już nie być, jeśli pogoda się nie zmieni. Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca przy tym uwagę na bardzo niskie ceny skupu bydła opasowego. Ten problem może pogłębić się w wyniku postępującej suszy i braku pasz objętościowych dla bydła. Rolnicy w takiej sytuacji będą zmuszeni wyprzedawać zwierzęta opasowe, co jeszcze bardziej obniży ceny w skupach. 

 

- Zwracamy się z apelem o podjęcie zdecydowanych kroków w celu poprawy sytuacji dochodowej rolników. Tegoroczna susza panująca na dużym obszarze kraju, a w szczególności na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego, połączona z niskimi cenami skupu zbóż, stanowią znaczące zagrożenie dla dochodów rolników i bezpieczeństwa żywnościowego państwaSłabe plony rzepaku, którego koszty uprawy są bardzo wysokie oraz niska cena skupu, powodują duże straty ekonomiczne gospodarstw – czytamy w apelu zarządu WIR do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego ws. trudnej sytuacji dochodowej rolników.

 

WIR szczególnie zwraca uwagę ministra na niskie ceny oferowane przez państwową spółkę Elewarr. Zgodnie z zapowiedziami szefa resortu, to właśnie spółki skarbu państwa powinny wyznaczać poziom cenowy płodów rolnych gwarantujący pokrycie kosztów produkcji. - Według naszych notowań z miesiąca lipca br. Elewarr Gądki, Kępno oraz Piła oferują ceny niższe od podmiotów prywatnych skupujących zboże. Wielu rolników jest zmuszonych sprzedawać zboże prosto z pola, co jest wykorzystywane przez podmioty skupowe zaniżające celowo ceny skupu. Dodatkowo sytuację destabilizuje masowy import zboża z zagranicy, szczególnie z Ukrainy – czytamy w piśmie sygnowanym podpisem prezesa WIR, Piotra Walkowskiego.

 

Jak zaznacza samorząd rolniczy, w Wielkopolsce skutki suszy są szczególnie tragiczne. Ilość zgłoszonych przez poszkodowanych rolników wniosków jest ponad 30% większa w porównaniu z ubiegłym rokiem, a wg. wstępnych szacunków komisji straty są o kilkadziesiąt procent większe w odniesieniu do plonów ubiegłorocznych.

 

O skali strat suszowych w Wielkopolsce świadczy fakt, że komisje klęskowe zostały powołane we wszystkich 226 gminach naszego województwa. Na dzień 17 lipca br. rolnicy złożyli ponad 67 000 wniosków klęskowych, a zgłaszane przez poszkodowanych straty plonu sięgają 30-100%. - Członkowie komisji pracują z dużym poświęceniem. Zdarza się, że liczebność komisji należy zwiększyć ze względu na wielkość strat w danej gminie i ilość złożonych wniosków. Komisja Wojewódzka, mimo wcześniejszych deklaracji, nie przygotowała jednolitych protokołów klęskowych. Pan minister zwleka z określeniem wysokości pomocy nadzwyczajnej i zasad ich przyznawania. Rolnicy, ażeby otrzymać pomoc, muszą mieć zgłoszone szkody przed zbiorem. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała 18 czerwca br. apel w tej sprawie, zaś pierwsze pisma dotyczące suszy przesyłaliśmy już od marca bieżącego roku. Wszystkie zboża osiągnęły dojrzałość i są gotowe do zbiorów, mamy zatem mało czasu na oszacowanie strat. W tej sytuacji należy wesprzeć komisje suszowe oraz pana wojewodę w sprawnym przeprowadzeniu akcji szacowania strat – uważa zarząd WIR.

 

Dodatkowo WIR zwraca uwagę, że ARiMR nie dysponuje w tej chwili środkami na dopłaty do kredytów klęskowych. Samorząd rolniczy apeluje o bezzwłoczne uruchomienie procedury uruchomienia środków na ten cel. Potrzebne jest pilne wprowadzenie procedury legislacyjnej.

 

Izba rolnicza zwraca również uwagę na powtarzające się problemy z brakiem spójności pomiędzy monitoringiem suszy IUNG a rzeczywistością. Nie wszystkie rośliny są ujęte w systemie monitoringu, np. w wielu uprawach warzyw czy ziemniaków w Wielkopolsce IUNG nie odnotowuje zagrożenia suszą, a rolnicy wskazują na bardzo duże i widoczne gołym okiem straty w tych uprawach.

 

- Zwracamy uwagę, że rolnicy już drugi rok z rzędu ponoszą straty wynikające z warunków pogodowych oraz niskich cen rynkowych. W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030, którą ostatnio opiniowaliśmy, jako jeden z głównych celów postawiono poprawę opłacalności produkcji rolniczej. W praktyce obserwujemy dokładnie tendencję odwrotną – czyli spadek rentowności głównych kierunków rolnictwa. Brak działań ze strony Rządu RP może skutkować zapaścią ekonomiczną rolnictwa, a co za tym idzie – zagrożeniem bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju – przestrzega Wielkopolska Izba Rolnicza.

Może zainteresuje Cię również:

Problematyczny termin wystąpienia suszy. Jak można

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ze względu na termi

"Krzyk" zestresowanych roślin

Według magazynu naukowego „New Scientist” naukowcy z Univers

Biznes choinkowy - czy warto założyć plantację świ

Świąteczne przygotowania, miła, wigilijna atmosfera, wizyty