kojs

kojs

CenyRolnicze
14 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7374 EUR EUR - 4.5316 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6094
Archiwum


14.05.2021 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,30-7,20 zł/kg, średnia: 6,65 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

13.05.2021 MATIF: pszenica WRZ21-216,00 (-4,21%), kukurydza CZE21-250,25 (-2,72%), rzepak SIE21-532,75 (-4,05%) [euro/t]

Dodaj komunikat

zm skiba

ph konrad

„Dobrostan zwierząt”: Firmy przetwórcze mogą obniżyć ceny skupu wiedząc, że rolnik może uzyskać dodatkowe dopłaty

Redakcja

Projekt działania „Dobrostan zwierząt” zakłada, że rolnik będzie musiał przestrzegać wymogów dla wszystkich zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym odpowiednio do wybranego wariantu. Oznacza to, że rolnik posiadający dwa i więcej siedzib stad, aby skorzystać z płatności będzie musiał spełniać wymogi w każdej z nich.

 

Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej ten wymóg jest zbyt rygorystyczny, gdyż ewentualne dostosowanie budynków inwentarskich do wymogów wprowadzonego programu będzie wymagało wkładu finansowego, dlatego nie wszyscy producenci, którzy mają dwa i więcej siedzib stad będą mieli możliwości techniczne, by zapewnić wyższe normy w każdej z siedzib z osobna. Poza tym, rolnik może celowo utrzymywać część zwierząt zgodnie z ogólnie obowiązującymi standardami a część w systemie podwyższonego dobrostanu ze względu na rynki sprzedaży, na których operuje. Taka sytuacja pozwala również na bezpieczniejsze rozłożenie ryzyka wprowadzenia przez rolnika systemów o podwyższonym dobrostanie.

 

- Nie wiemy, jak rynek zareaguje na wprowadzenie tego działania. Może okazać się, że firmy przetwórcze obniżą ceny skupu wiedząc, że rolnik może uzyskać dodatkowe dopłaty. Co prawda zasada utrzymywania wszystkich zwierząt w tym samym systemie jest wyjaśniona w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, jednak naszym zdaniem nie wynika ona wcale z treści tego projektu. W rozporządzeniu należałoby także literalnie wskazać, że liczba zwierząt, których dotyczyć będą warunki podwyższonego dobrostanu wynika jednoznacznie z danych zawartych w systemie IRZ prowadzonym przez ARiMR – czytamy w stanowisku Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu