Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Walka z ASF? W ośmiu powiatach woj. wielkopolskiego nie zaplanowano sanitarnego odstrzału dzików

Redakcja

Nie wszystkie powiaty województwa wielkopolskiego zostały objęte odstrzałem sanitarnym dzików. W szczególności dotyczy to południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. A tam właśnie zlokalizowane są hodowle świń oraz liczne zakłady ubojowe i przetwórcze.

 

Wg Wielkopolskiej Izby Rolniczej sytuacja w zakresie ASF w tym regionie wydaje się, że uległa pewnej stabilizacji. - Zastosowana przez naszą weterynarię metoda „czeska” walki z wirusem polegająca na odgradzaniu miejsc, gdzie znaleziono dodatnie sztuki padniętych dzików, przeszukiwanie tych rejonów oraz usuwanie zwłok ze środowiska wydaje się być skuteczna. Pomimo obecności wirusa w środowisku, nie mamy żadnego ogniska choroby w stadzie trzody chlewnej, co świadczy jednak o stosowaniu zasad bioasekuracji przez rolników. Wielkopolscy myśliwi zdecydowanie poczuwają się do obowiązku walki z wirusem i zwiększają odstrzał. Wojewoda wielkopolski, między innymi na nasz wniosek wydał rozporządzenie dotyczące odstrzału sanitarnego w całym województwie wielkopolskim – czytamy na stronie internetowej samorządu rolniczego.

 

W swojej publikacji WIR przygotował tabelę z planowaną do odstrzału liczbą dzików w poszczególnych powiatach zestawioną z liczbą trzody chlewnej utrzymywaną na tych obszarach. Z zestawienia wynika, że aż w ośmiu powiatach województwa nie zaplanowano do odstrzału ani jednego dzika.

 

Ze zdziwieniem stwierdzamy, że nie wszystkie powiaty województwa zostały objęte odstrzałem. W szczególności dotyczy to południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. A tam właśnie zlokalizowane są hodowle świń oraz liczne zakłady ubojowe i przetwórcze. Oczekiwalibyśmy również większego odstrzału w strefach zagrożonych, czyli na terenie powiatów wolsztyńskiego, leszczyńskiego czy nowotomyskiego. Z informacji przedstawionej przez powiatowego lekarza weterynarii podczas forum rolniczego w Gnieźnie wynika, że będzie jeszcze druga tura odstrzału sanitarnego, w której liczba dzików do odstrzału ma być zwiększona – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

 

tabela3 asf wlkp wir cenyrolnicze pl

 

 

 

 

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski: Kolejne ogniska ASF na pewno

Szef resortu rolnictwa przyznaje, że liczba odstrzelonych dz

Ministerstwo zapowiada zakup 500 kontenerów chłodn

Rolnicy z Wielkopolski zgłaszają szereg problemów dotyczącyc

Nie ma pieniędzy na pomoc dla producentów świń ze

Nie będzie dopłat wyrównawczych dla producentów świń ze stre