Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 stycznia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7255 EUR EUR - 4.5354 GBP GBP - 5.0920 DKK DKK - 0.6096
Archiwum
22.01.2021 13:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,60 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 21.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 232,50 (- 0,64%), kukurydza MAR21 - 213,75 (+ 0,12%), rzepak LUT21 - 433,75 (+ 1,46%) [euro/tona] +++ +++ +++

Walka z ASF? W ośmiu powiatach woj. wielkopolskiego nie zaplanowano sanitarnego odstrzału dzików

Redakcja

Nie wszystkie powiaty województwa wielkopolskiego zostały objęte odstrzałem sanitarnym dzików. W szczególności dotyczy to południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. A tam właśnie zlokalizowane są hodowle świń oraz liczne zakłady ubojowe i przetwórcze.

 

Wg Wielkopolskiej Izby Rolniczej sytuacja w zakresie ASF w tym regionie wydaje się, że uległa pewnej stabilizacji. - Zastosowana przez naszą weterynarię metoda „czeska” walki z wirusem polegająca na odgradzaniu miejsc, gdzie znaleziono dodatnie sztuki padniętych dzików, przeszukiwanie tych rejonów oraz usuwanie zwłok ze środowiska wydaje się być skuteczna. Pomimo obecności wirusa w środowisku, nie mamy żadnego ogniska choroby w stadzie trzody chlewnej, co świadczy jednak o stosowaniu zasad bioasekuracji przez rolników. Wielkopolscy myśliwi zdecydowanie poczuwają się do obowiązku walki z wirusem i zwiększają odstrzał. Wojewoda wielkopolski, między innymi na nasz wniosek wydał rozporządzenie dotyczące odstrzału sanitarnego w całym województwie wielkopolskim – czytamy na stronie internetowej samorządu rolniczego.

 

W swojej publikacji WIR przygotował tabelę z planowaną do odstrzału liczbą dzików w poszczególnych powiatach zestawioną z liczbą trzody chlewnej utrzymywaną na tych obszarach. Z zestawienia wynika, że aż w ośmiu powiatach województwa nie zaplanowano do odstrzału ani jednego dzika.

 

Ze zdziwieniem stwierdzamy, że nie wszystkie powiaty województwa zostały objęte odstrzałem. W szczególności dotyczy to południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego. A tam właśnie zlokalizowane są hodowle świń oraz liczne zakłady ubojowe i przetwórcze. Oczekiwalibyśmy również większego odstrzału w strefach zagrożonych, czyli na terenie powiatów wolsztyńskiego, leszczyńskiego czy nowotomyskiego. Z informacji przedstawionej przez powiatowego lekarza weterynarii podczas forum rolniczego w Gnieźnie wynika, że będzie jeszcze druga tura odstrzału sanitarnego, w której liczba dzików do odstrzału ma być zwiększona – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

 

tabela3 asf wlkp wir cenyrolnicze pl

 

 

 

 

2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Ukraina objęła woj. zachodniopomorskie zakazem imp

Decyzją z dnia 13 stycznia 2021 r. strona ukraińska rozszerz

Myśliwi bez dodatkowych opłat za tusze dzików sani

W związku ze stale pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie

Niemcy będą mogli utrzymywać świnie na wolnym wybi

Szefowie ministerstw rolnictwa poszczególnych landów w Niemc