Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
28 lutego 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9255 EUR EUR - 4,3355 GBP GBP - 5,0657 DKK DKK - 0,5802
Archiwum
28.02.2020 12:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,20 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 27.02.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 191,50 (- 0,52%), kukurydza MAR20 - 167,50 (- 1,33%), rzepak MAJ20 - 387,25 (- 1,21%) [euro/tona] +++ +++ +++

Minister chce iść czeskim śladem zwalczania ASF. Wojsko i policja będą strzelać do dzików?

Redakcja

- W Czechach to wojsko i policja dokonały odstrzału dzików skutecznie eliminując chorobę. Podobnie dzieje się też w innych krajach i to jest kierunek, który powinien być realizowany w Polsce – powiedział wczoraj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

- Czechy to jedyny kraj, któremu udało się zwalczyć ASF. Ministrowie jednoznacznie stwierdzili, że jeżeli chodzi o odstrzał dzików, które są głównym wektorem roznoszenia tej choroby, niezbędne jest wsparcie resortów siłowych – czytamy w komunikacie MRiRW na okoliczność polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbywały się wczoraj pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego oraz premiera Republiki Czeskiej Andreja Babiša. Odbyło się również spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem.

 

Rozmowy dotyczyły współpracy polsko-czeskiej w kwestiach bezpieczeństwa i jakości żywności oraz przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Ministrowie rolnictwa potwierdzili zbieżność stanowisk Polski i Republiki Czeskiej w większości kwestii dotyczących przyszłości WPR, mocno akcentując konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu jej finansowania w przyszłych wieloletnich ramach finansowych, jak również potrzebę większej elastyczności i dobrowolności, w tym, możliwość przesunięć pomiędzy I i II filarem, zależnie od specyfiki i potrzeb państw członkowskich.

 

Obaj ministrowie podkreślali konieczność ograniczenia biurokracji i barier administracyjnych, które stanowią obciążenie dla europejskich rolników. - Ustaliliśmy, że przed posiedzeniem Grupy Wyszehradzkiej, które ma się odbyć na początku października w Pradze,  w Częstochowie odbędzie się spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej pod kierownictwem wiceministrów obu krajów, aby przygotować na roboczo, do prezentacji na unijnym forum, wspólne stanowiska Polski i Czech m.in. na temat bezpieczeństwa żywności, handlu, ochrony lasów czy też zwalczania afrykańskiego pomoru świń – poinformował po spotkaniu minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że Czesi popierają także polskiego kandydata na komisarza ds. Rolnictwa Unii Europejskiej.

 

Ministrowie rolnictwa wyrazili też zadowolenie z dotychczasowej współpracy w odniesieniu do bezpieczeństwa i jakości żywności, deklarując gotowość dalszej jej intensyfikacji na szczeblu służb weterynaryjnych i ekspertów. Minister Ardanowski zaprezentował kierunki prac w tym zakresie prowadzone w Polsce, w tym, wprowadzane zmiany legislacyjne w zakresie systemów kontroli weterynaryjnej.

 

Źródło: MRiRW

3.6315789473684 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (19 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Na Lubelszczyźnie chcą w pół roku odstrzelić 5 tys

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Woje

KRIR: Oligopol na krajowym rynku przetwórstwa mięs

W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej gry

Chiny nadal mają ogromny apetyt na wieprzowinę

Import wieprzowiny do Chin był znacznie wyższy w 2019 r. niż