Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 września 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,9412 EUR EUR - 4,3410 GBP GBP - 4,8882 DKK DKK - 0,5813
Archiwum
16.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 171,75 (+ 0,88%), kukurydza LIS19 - 163,75 (+ 0,61%), rzepak LIS19 - 388,00 (+ 1,17%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.09.2019 12:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,30 zł/kg (na podstawie informacji z 18 ubojni) +++ +++

Minister chce iść czeskim śladem zwalczania ASF. Wojsko i policja będą strzelać do dzików?

Redakcja

- W Czechach to wojsko i policja dokonały odstrzału dzików skutecznie eliminując chorobę. Podobnie dzieje się też w innych krajach i to jest kierunek, który powinien być realizowany w Polsce – powiedział wczoraj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

- Czechy to jedyny kraj, któremu udało się zwalczyć ASF. Ministrowie jednoznacznie stwierdzili, że jeżeli chodzi o odstrzał dzików, które są głównym wektorem roznoszenia tej choroby, niezbędne jest wsparcie resortów siłowych – czytamy w komunikacie MRiRW na okoliczność polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbywały się wczoraj pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego oraz premiera Republiki Czeskiej Andreja Babiša. Odbyło się również spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem.

 

Rozmowy dotyczyły współpracy polsko-czeskiej w kwestiach bezpieczeństwa i jakości żywności oraz przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Ministrowie rolnictwa potwierdzili zbieżność stanowisk Polski i Republiki Czeskiej w większości kwestii dotyczących przyszłości WPR, mocno akcentując konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu jej finansowania w przyszłych wieloletnich ramach finansowych, jak również potrzebę większej elastyczności i dobrowolności, w tym, możliwość przesunięć pomiędzy I i II filarem, zależnie od specyfiki i potrzeb państw członkowskich.

 

Obaj ministrowie podkreślali konieczność ograniczenia biurokracji i barier administracyjnych, które stanowią obciążenie dla europejskich rolników. - Ustaliliśmy, że przed posiedzeniem Grupy Wyszehradzkiej, które ma się odbyć na początku października w Pradze,  w Częstochowie odbędzie się spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej pod kierownictwem wiceministrów obu krajów, aby przygotować na roboczo, do prezentacji na unijnym forum, wspólne stanowiska Polski i Czech m.in. na temat bezpieczeństwa żywności, handlu, ochrony lasów czy też zwalczania afrykańskiego pomoru świń – poinformował po spotkaniu minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że Czesi popierają także polskiego kandydata na komisarza ds. Rolnictwa Unii Europejskiej.

 

Ministrowie rolnictwa wyrazili też zadowolenie z dotychczasowej współpracy w odniesieniu do bezpieczeństwa i jakości żywności, deklarując gotowość dalszej jej intensyfikacji na szczeblu służb weterynaryjnych i ekspertów. Minister Ardanowski zaprezentował kierunki prac w tym zakresie prowadzone w Polsce, w tym, wprowadzane zmiany legislacyjne w zakresie systemów kontroli weterynaryjnej.

 

Źródło: MRiRW

3.6315789473684 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (19 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

ASF atakuje w Korei Południowej

Korea Południowa odnotowała pierwsze ogniskio ASF, które zlo

W ciągu kilku miesięcy w woj. pomorskim pojawi się

– Afrykański pomór świń to dla hodowców z województwa pomors

ASF atakuje potężną fermę w Rumunii. Do zabicia 16

Największa ferma świń w Rumunii została ponownie dotknięta a