zm skiba

kojs

CenyRolnicze
03 lutego 2023, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.2928 EUR EUR - 4.6920 GBP GBP - 5.2571 DKK DKK - 0.6303
Archiwum


05.02.2023 KUPIĘ 1900 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 30 kg, wielkopolskie, rawicki, 63-910, tel.: 669 965 997

05.02.2023 SPRZEDAM 40 BYKÓW, mięsny, 700 kg, łódzkie, sieradzki, 98-200, tel.: 603 687 146

05.02.2023 SPRZEDAM 170 TUCZNIKÓW, 130-140 kg, 59%, kujawsko-pomorskie, mogileński, 88-306, tel.: 728 383 288

05.02.2023 SPRZEDAM 70 T JĘCZMIENIA PASZ., transport rolnika, opolskie, krapkowicki, 47-344, tel.: 784 574 610

03.02.2023 13:32 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,00-9,10 zł/kg, średnia: 8,48 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

03.02.2023 MATIF: pszenica MAR23: 284,50 (+0,53%), kukurydza MAR23: 278,00 (+0,82%), rzepak MAJ23: 545,25 (+0,18%)

02.02.2023 SPRZEDAM 150 T PSZENICY PASZ., transport rolnika, zachodniopomorskie, wałecki, 78-600, tel.: 500 610 728

02.02.2023 SPRZEDAM 300 T PSZENICY KONS., transport rolnika, mazowieckie, płoński, 09-130, tel.: 737 451 050

02.02.2023 SPRZEDAM 5000 JAJ, rozmiar M, mazowieckie, Warszawa, 01-926, tel.: 537 309 780

02.02.2023 SPRZEDAM 40 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

02.02.2023 SPRZEDAM 25 T PSZENŻYTA, transport firmowy, kujawsko-pomorskie, sępoleński, 89-400, tel.: 601 371 522

01.02.2023 SPRZEDAM 30 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, włodawski, 22-211, tel.: 663 245 743

01.02.2023 SPRZEDAM 10 T OWSA PASZ., transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

01.02.2023 SPRZEDAM 120 T RZEPAKU, transport firmowy, dolnośląskie, strzeliński, 57-130, tel.: 609 843 046

01.02.2023 SPRZEDAM 600 T PSZENICY KONS., transport firmowy, dolnośląskie, strzeliński, 57-130, tel.: 609 843 046

01.02.2023 SPRZEDAM 165 TUCZNIKÓW, 140 kg, 58%, warmińsko-mazurskie, nowomiejski, 13-300, tel.: 517 413 854

31.01.2023 SPRZEDAM 24 T RZEPAKU, transport firmowy, małopolskie, tarnowski, 33-151, tel.: 793 262 288

31.01.2023 SPRZEDAM 170 TUCZNIKÓW, 130 kg, 59%, mazowieckie, żuromiński, 09-317, tel.: 693 023 841

31.01.2023 SPRZEDAM 18 T RZEPAKU, transport firmowy, wielkopolskie, wolsztyński, 64-225, tel.: 697 423 985

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Kwalifikat wcale nie taki drogi - kalkulacja na przykładzie pszenżyta Tadeus

Na pierwszy rzut oka stawka 2800,00 zł za tonę kwalifikowanego materiału siewnego pszenżyta wydaje się zawrotną sumą. Zatem sprawdźmy ile kosztuje przygotowanie ziarna we własnym zakresie w podobnym standardzie jakościowym i zestawmy to z towarem " z półki".

Obliczenia prowadzimy na przykładzie pszenżyta ozimego Tadeus z hodowli Saaten Union.

 

Dolna norma wysiewu w terminie wczesnym (od 20 września) wynosi 260 roślin na metrze kwadratowym. Przy MTZ na poziomie 53,9 gram i sile kiełkowania 90%, musimy wysiać na 1 hektar 0,156 t ziarna.

Mnożąc uzyskaną wartość przez cenę zakupu na poziomie 2800,00 zł/t (cennik dystrybucji z województwa kujawsko-pomorskiego i lubuskiego, zaprawa Celest 025 FS) wychodzi nam koszt na poziomie 436,80 zł/ha. Od tego odejmujemy dopłatę agencyjną na poziomie 67,98 zł/ha (wartość z roku 2021), co ostatecznie daje 368,82 zł kosztów materiału siewnego na obsianie 1 ha.

 

Teraz przyjrzyjmy się kosztom materiału z własnej reprodukcji.

 

Na dzień 23 sierpnia br., średnia cena skupu pszenżyta wg portalu CenyRolnicze.pl wynosiła 1240,34 zł/t.

Koszt czyszczenia i zaprawienia ziarna przyjmujemy na podstawie stawek specjalistycznych firm dojeżdzających z linią produkcyjną na podwórko rolnika. Przy ilości poniżej 20 t czyszczonego zboża, za dojazd zapłacimy ryczałt na poziomie około 500,00 zł, natomiast sama usługa kosztuje 180,00 zł/t + zabejcowanie dwu-składnikową zaprawą Maxim Power w cenie 196,00 zł/t (dawka 2 l na 1 tonę).

Zakładając, że wynikowo potrzebujemy 9 ton materiału siewnego, a na odpady przeznaczymy z górką 10% (czyli do przeczyszczenia mamy 10 ton) koszty kształtują się następująco:

Samo ziarno: 0,156 t x 1240,34 zł/t x 110% = 212,84 zł/ha

Czyszczenie: [180,00 zł/t + 50,00 zł/t (dojazd)] x 0,156 t = 35,88 zł/ha

Zaprawienie: 196,00 zł/t x 0,156 t = 30,58 zł/ha

RAZEM: 279,30 zł/ha

 

 

Obliczmy zatem różnicę w kosztach (cena zakupu pomniejszona o dopłatę agencyjną minus cena przygotowania własnego materiału):

368,82 zł/ha - 279,30 zł/ha = 89,52 zł/ha

Podana kalkulacja nie zawiera opłaty "za odstępstwo rolne" do Agencji Nasiennej, nie zawiera również kosztów pakowania w big-bag oraz czasu własnego rolnika.

 

Prawie 90,00 zł różnicy na hektarze na korzyść własnego materiału to nie są małe pieniądze, jednak pamiętajmy, że dochowując nawet największych standardów "przetwórczych" (specjalistyczne - dokładne czyszczenie i pokrycie ziarna zaprawą fungicydową) otrzymujemy i tak produkt z mniejszym potencjałem plonotwórczym poprzez proces wyradzania się ziarna (wg niektórych źródeł w skrajnych przypadkach jest to nawet 20%, czyli okoły 1 tony przy bardzo przeciętnym plonie 5 t/ha).

 

Jak wygląda to w ostatecznym rozrachunku, przy założeniu straty w plonie tylko na poziomie 5% z 5 ton/ha (250 kg ziarna pszenżyta):

0,25 t x 1240,34 zł/t = 310,09 zł

89,52 zł/ha - 310,09 zł/ha = - 220,57 zł/ha

 

Minus 220,57 zł na hektarze to już realna strata, jednak jak się okazuje, polscy rolnicy obsiewają kwalifiaktem jedynie 10 do 12% powierzchni upraw (dane za 2014 rok).

Zapewne znajdzie się wielu malkontentów, którzy policzą wszystko taniej (bez zamawiania drogiej usługi, zastępując ją własnym młynkiem zbożowym i mieszalnikiem do pasz lub betoniarką), ale i tak nie zejdą poniżej poziomu straty.


Ciekawi jesteśmy Waszych opinii. Możliwe też, że w nasze obliczenia wkradł się jakiś błąd. Jesli masz chwilę czasu - odezwij sie w komentarzach poniżej:)

 

Podane ceny netto.

 

 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu