Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 grudnia 2020, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3.7367 EUR EUR - 4.4769 GBP GBP - 4.9904 DKK DKK - 0.6015
Archiwum
01.12.2020 MATIF: pszenica kons. GRU20 - 209,50 (- 0,36%), kukurydza STY21 - 189,75 (- 1,94%), rzepak LUT21 - 404,25 (- 1,10%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.11.2020 13:03 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,20 - 4,00 zł/kg, średnia: 3,53 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

ASF: Nawet małe uchybienia w bioasekuracji powodują całkowitą utratę odszkodowania. Czas to zmienić

Samorząd rolniczy zaapelował do ministerstwa rolnictwa o podjęcie skutecznej walki z pogłowiem dzików, które są głównym wektorem choroby ASF w środowisku oraz wypłatę odszkodowań z tytułu strat poniesionych przez producentów trzody w strefach niebieskich łącznie z zapewnieniem przez budżet państwa środków na bioasekurację.

 

KRIR wnosi także o wprowadzenie oceny wagi uchybień ocenianych przy spełnianiu zasad bioasekuracji, tak aby umożliwić wprowadzenie procentowego pomniejszenia wysokości odszkodowania w sytuacji wystąpienia ogniska ASF w gospodarstwie rolnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnik, który nie spełni zasad bioasekuracji, a w którego gospodarstwie wystąpiło ognisko ASF nie otrzymuje odszkodowania.

 

- Spełnianie wymogów bioasekuracji jest oceniane zerojedynkowo, co bywa krzywdzące dla tych rolników, którzy mieli spełnione większość zasad, a jedynie niewielkie uchybienia sprawiły, że ich gospodarstwo zostało uznane za niespełniające wymogów bioasekuracji. Wprowadzenie wagi przewinień byłoby bardziej sprawiedliwe i umożliwiłoby rolnikowi uzyskanie pomocy nieco bardziej pokrywającej poniesione straty aniżeli nagroda od inspekcji weterynaryjnej po wystąpieniu w jego gospodarstwie ogniska ASF. Mając na uwadze, że przybywa ognisk i przypadków ASF, a więc rozprzestrzenianie się choroby postępuje, wprowadzenie proponowanych zmian uspokoiłoby w pewnym stopniu rolników, którzy nadal prowadzą chów i hodowlę trzody, a którzy nie tylko obawiają się wystąpienia ASF w ich gospodarstwie, ale też tego, że po utracie zwierząt nie otrzymają żadnego wsparcia – czytamy we wniosku KRIR.

 

Może zainteresuje Cię również:

Odstępstwo od pobierania próbek do badań w kierunk

- Pobieranie próbek krwi do badań w kierunku ASF generuje do

Czy wrócą polowania zbiorowe?

W związku z obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19 od

Walka z ASF na barkach hodowców świń. Urzędnicy sk

– Zleciłem przegląd w zakresie przestrzegania zasad bioaseku