Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Rolnik sam zgłosi skalę suszy, a szacowanie strat odbędzie się zza biurka

Zapowiada się rewolucja w szacowaniu strat spowodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe. Ministerstwo rolnictwo zamierza uruchomić aplikację, za pomocą której rolnik samodzielnie zgłosi straty, a ARiMR oszacuje ich wielkość. Komisja oceniająca straty pojawi się na polu rolnika, jeśli ten nie zgodzi się z wyceną zaproponowana przez urzędników. Zdaniem ministra rolnictwa, ten mechanizm wykluczy manipulacje związane z podawaniem przez komisje nieprawdziwych danych. 

 

- Od tego roku koniec z radosną twórczością, że spotkamy się u sołtysa i ustalimy te straty. Może 40, może 50, a może 70 proc. W ten sposób często to było ustalane. Kiedy powiedziałem, że powyżej 70 proc. strat będzie się należała wyższa pomoc, to jakie trzęsienie ziemi było. Panie a czemu nie 70 proc., a powyżej 70 proc? To co, nagle komisje wyszacowały, że poziom strat to jest 70 proc.? Liczyły zapewne krzewistość roślin, długość kłosa, masę tysiąca ziaren. Wszystko było brane pod uwagę i wyszło akurat 70 proc, a nie 69 proc. czy 73 proc. W końcu uznałem, że niech będzie to 70 proc., w dużej mierze naciągane, ale niech będzie. Natomiast od tego roku będą inne zasady ubiegania się o pomoc jeśli susza wystąpi. To dotyczy również gradobić i innych klęsk. Będzie konieczność zgłoszenia się przez aplikację elektroniczną. Gospodarstwo się zgłosi, pobierze aplikację i samo sobie z tym poradzi. Myślę, że większość sobie poradzi, ale będzie też pomoc z ARiMR. Trzeba będzie sfotografować pole, a geosatelita ustali czy to o to pole chodzi, a nie o pole sąsiada czy jakiekolwiek inne. Z tej aplikacji będzie wynikało, które pole zostało sfotografowane i na tej podstawie będzie oceniane czy susza wystąpiła czy nie wystąpiła i jakie jest jej natężenie. Rolnikowi zostanie zaproponowana wypłata środków pomocowych. Jeżeli się z tym nie zgodzi, to pojawi się u niego komisja, która oszacuje straty. To powinno uspokoi te wielkie żądania jak to susza spustoszyła polskie uprawy. A później ci sami, którzy zgłosili 70 proc. strat, chwalą się że sprzątnęli 8 ton z hektara, a społeczeństwo patrzy na nas rolników jak na złodziei – mówił minister rolnictwa podczas jednego z niedawnych spotkań z rolnikami.

Może zainteresuje Cię również:

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Europa nie wyżywi sw

- Zielony Ład to jest pewna ideologiczna tendencja, która wy

Ubezpieczenie od suszy z dopłatą z budżetu państwa

Od 1 marca Concordia Polska Grupa Generali rozpoczyna sprzed

Argentyna: Zmiana katastrofalnych prognoz zbiorów

Obfite deszcze w ostatnich tygodniach w Argentynie zmieniły