Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
01.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 181,50 (+ 0,55%), kukurydza SIE20 - 168,50 (+ 0,60%), rzepak SIE20 - 377,25 (- 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.07.2020 13:29 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,50 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Rolnik sam zgłosi skalę suszy, a szacowanie strat odbędzie się zza biurka

Zapowiada się rewolucja w szacowaniu strat spowodowanych przez suszę i inne klęski żywiołowe. Ministerstwo rolnictwo zamierza uruchomić aplikację, za pomocą której rolnik samodzielnie zgłosi straty, a ARiMR oszacuje ich wielkość. Komisja oceniająca straty pojawi się na polu rolnika, jeśli ten nie zgodzi się z wyceną zaproponowana przez urzędników. Zdaniem ministra rolnictwa, ten mechanizm wykluczy manipulacje związane z podawaniem przez komisje nieprawdziwych danych. 

 

- Od tego roku koniec z radosną twórczością, że spotkamy się u sołtysa i ustalimy te straty. Może 40, może 50, a może 70 proc. W ten sposób często to było ustalane. Kiedy powiedziałem, że powyżej 70 proc. strat będzie się należała wyższa pomoc, to jakie trzęsienie ziemi było. Panie a czemu nie 70 proc., a powyżej 70 proc? To co, nagle komisje wyszacowały, że poziom strat to jest 70 proc.? Liczyły zapewne krzewistość roślin, długość kłosa, masę tysiąca ziaren. Wszystko było brane pod uwagę i wyszło akurat 70 proc, a nie 69 proc. czy 73 proc. W końcu uznałem, że niech będzie to 70 proc., w dużej mierze naciągane, ale niech będzie. Natomiast od tego roku będą inne zasady ubiegania się o pomoc jeśli susza wystąpi. To dotyczy również gradobić i innych klęsk. Będzie konieczność zgłoszenia się przez aplikację elektroniczną. Gospodarstwo się zgłosi, pobierze aplikację i samo sobie z tym poradzi. Myślę, że większość sobie poradzi, ale będzie też pomoc z ARiMR. Trzeba będzie sfotografować pole, a geosatelita ustali czy to o to pole chodzi, a nie o pole sąsiada czy jakiekolwiek inne. Z tej aplikacji będzie wynikało, które pole zostało sfotografowane i na tej podstawie będzie oceniane czy susza wystąpiła czy nie wystąpiła i jakie jest jej natężenie. Rolnikowi zostanie zaproponowana wypłata środków pomocowych. Jeżeli się z tym nie zgodzi, to pojawi się u niego komisja, która oszacuje straty. To powinno uspokoi te wielkie żądania jak to susza spustoszyła polskie uprawy. A później ci sami, którzy zgłosili 70 proc. strat, chwalą się że sprzątnęli 8 ton z hektara, a społeczeństwo patrzy na nas rolników jak na złodziei – mówił minister rolnictwa podczas jednego z niedawnych spotkań z rolnikami.

Może zainteresuje Cię również:

Bez przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego

Intensywne opady deszczu, podtopienia i powodzie, niebezpiec

Jak skutecznie bronić się przed plagą suszy

Nie ulega wątpliwości, iż jednym z największych zagrożeń dla

Minister Ardanowski: Rolnictwo to współpraca z Pan

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz komisar