kps

kps

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Władze w Brukseli wbiją kolejny gwóźdź w trumnę unijnego rolnictwa. Umowa z Mercosur coraz bliżej

Redakcja
lula, von der Leyen, Mercosur

Według Ruperta Schlegelmilcha, głównego negocjatora Brukseli, UE przygotowuje się do szybkiego zatwierdzenia od dawna opóźnionej umowy handlowej z blokiem Mercosur – Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem – po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - W zeszłym tygodniu Schlegelmilch odwiedził cztery kraje Mercosuru, aby dopracować techniczne szczegóły umowy, która, jeśli zostanie podpisana, byłaby największą jak dotąd w UE, obejmującą 10% światowej populacji i 20% światowego PKB – informuje portal euractiv.com.

 

W wywiadzie dla brazylijskiej gazety  Folha de S. Paulo  z 2 maja Schlegelmilch potwierdził, że odrabia „pracę domową” z krajami Ameryki Łacińskiej, aby przypieczętować porozumienie, gdyby pojawiła się szansa po czerwcu. - Porozumienie jest bardzo żywe. Faktem jest, że Komisja nadal prowadzi negocjacje – powiedział Schlegelmilch Folha de S. Paulo. - Mamy do tego mandat wszystkich państw członkowskich, w tym Francji – podkreślił.

 

 

Po dwudziestu latach negocjacji UE i Mercosur osiągnęły w 2019 r. porozumienie polityczne w sprawie ostatecznego kształtu tekstu. Mimo to jego ratyfikacja utknęła w martwym punkcie ze względu na obawy dotyczące środowiska i obawy dotyczące jego wpływu na sektor rolny UE, szczególnie wyrażane przez Francję i inne kraje UE. - Będę bardzo szczery: teraz, gdy w wielu miejscach w Europie trwają wybory i rolnicy wychodzą na ulice, po prostu nie jest to dobry moment. Musimy więc poczekać do zakończenia wyborów – powiedział bez ogródek Schlegelmilch.

 

Paryż nasilił ostatnio krytykę umowy handlowej, aby uspokoić protestujących francuskich rolników, a w styczniu nawet naciskał na Komisję Europejską, aby całkowicie wstrzymała negocjacje. Podczas niedawnej wizyty w Brazylii prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał tekst „ przestarzałym ”, ponieważ powstał 20 lat temu i poprosił o negocjacje w sprawie nowego porozumienia od podstaw.

 

W odpowiedzi na te uwagi Schlegelmilch  powiedział EuroEFE, partnerowi medialnemu Euractiv, że umowa jest stale aktualizowana, aby była zgodna z najnowszymi standardami. - Przez ostatnie trzy lata dbaliśmy o to, aby umowa była aktualna ze wszystkim, co wiąże się z nowoczesną umową handlową, więc nie rozumiem, dlaczego prezydent Macron tak powiedział – stwierdził.

 

W Brukseli Komisja mniej głośno wypowiadała się na temat sfinalizowania porozumienia w tym roku, ponieważ temat ten staje się coraz bardziej polaryzujący w unijnym sektorze rolnym. Rzecznik Komisji powiedział 8 maja portalowi Euractiv, że UE i Mercosur w dalszym ciągu pozostają w kontakcie „na poziomie technicznym”. - UE w dalszym ciągu koncentruje się na zapewnieniu, że umowa osiągnie cele UE w zakresie zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym poszanowaniu wrażliwości UE w sektorze rolnym – dodał rzecznik.

 

Francja odegra kluczową rolę

 

Pomimo zamiaru Komisji szybkiego działania i podpisania porozumienia po wyborach, wsparcie ze strony państw członkowskich w Radzie będzie miało kluczowe znaczenie. Pascal Lamy, były szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) i europejski komisarz ds. handlu, powiedział Euractiv, że handlowe elementy umowy, które wchodzą w zakres wyłącznych kompetencji UE, mogą być tymczasowo stosowane, podobnie jak unijne Umowa kanadyjska (CETA). Wymaga to jednak również poparcia Parlamentu Europejskiego i kwalifikowanej większości państw członkowskich w Radzie, reprezentujących co najmniej 65% populacji UE.

 

Zdaniem Lamy’ego pozyskanie ministrów będzie zależeć od ostatecznych treści porozumienia dotyczących środowiska, takich jak zobowiązania do wdrożenia porozumienia klimatycznego z Paryża czy dodatkowe gwarancje dotyczące wylesiania. Zasugerował, że te wzmocnione gwarancje ochrony środowiska można wykorzystać przeciwko interesom rolników w Radzie. - Jeśli wezmę na przykład taki kraj jak Francja, okaże się, że znajduje się on pod silną presją ze strony środowiska rolniczego, aby nie zaakceptował umowy – powiedział Lamy. - Niezbędne mogłoby być dla Komisji i dla Francuzów […] lub kogokolwiek, kto byłby w mniejszości blokującej, powiedzenie: „Spójrzcie, zmiany po stronie rolnictwa są minimalne, a w międzyczasie otrzymaliśmy więcej gwarancji po stronie ekologicznej"- dodał. Lamy zwrócił także uwagę na wpływy Francji w Radzie, zauważając, że Paryż rzadko uczestniczy w utracie mniejszości. - Pytanie brzmi, czy Komisja i kilka innych krajów są gotowe postawić Francję w mniejszości.

 

 

Źródło: euractiv.com

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu