kojs

kojs

CenyRolnicze
05 czerwca 2023, Poniedziałek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.1933 EUR EUR - 4.4851 GBP GBP - 5.2031 DKK DKK - 0.6021
Archiwum


05.06.2023 14:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,23 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

05.06.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 230,50 (+2,90%), kukurydza CZE23: 200,00 (+5,26%), rzepak SIE23: 423,50 (+4,18%)

04.06.2023 SPRZEDAM 4 BYKI, mięsny, 630 kg, podlaskie, suwalski, 16-402, tel.: 797 393 225

04.06.2023 SPRZEDAM 130 JAJ, rozmiar M, wielkopolskie, koniński, 62-573, tel.: 570 790 300

31.05.2023 KUPIĘ 1950 WARCHLAKÓW DUŃSKICH, 30 kg, wielkopolskie, rawicki, 63-910, tel.: 669 965 997

31.05.2023 SPRZEDAM 8 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, lidzbarski, 11-106, tel.: 517 069 018

31.05.2023 SPRZEDAM 1 T PSZENŻYTA, trans. rolnika, podkarpackie, Tarnobrzeg, 39-400, tel.: 794 707 102

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Skorupka jaja, krew z królika lub tłuszcz norki. Zaskakujące składniki kosmetyków

Joanna Składanowska-Baryza
skladniki kosmetykow

W nowoczesnym przemyśle, kluczowe znaczenie ma rozwój nowych materiałów i produktów, które charakteryzują się niewielkim wpływem na środowisko i troszczą się o zdrowie ludzi. Produkcja pokarmu dla ludzi musi drastycznie wzrosnąć, aby nadążyć za przewidywaniami dotyczącymi wzrostu populacji.

Warto jednak zwrócić uwagę także na ogromne ilości odpadów żywnościowych, które należy lepiej wykorzystać. Jeśli te odpady można wykorzystać w dochodową biomasę, to obciążenie ekologiczne może okazać się mniejsze. Dzięki rozwojowi nauki istnieje możliwość syntetyzowania nowych związków chemicznych o określonych właściwościach fizykochemicznych. Z uwagi na naturalne pochodzenie tychże produktów, substancje te mogą zostać dobrze przyjmowane przez konsumentów.

Tłuszcze i oleje są powszechnie stosowane w kosmetykach, gdzie stanowią główny składnik kremów do pielęgnacji skóry.

 

tluszcze

 

Trójglicerydy zazwyczaj działają jako środki zmiękczające skórę, pośrednio także ją nawilżają (zmniejszając transepidermalną utratę wody). W zależności od profilu kwasów tłuszczowych właściwości tłuszczów mogą się różnić. Tłuszcze stosuje się w celu zwiększenia lepkości preparatu lub ze względu na ich właściwości emulgujące. Z punktu widzenia pielęgnacji skóry, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (na przykład z norek) mają korzystny profil kwasów tłuszczowych i dlatego były tradycyjnie stosowane w wielu preparatach do pielęgnacji skóry. Chociaż olej z norek może być postrzegany jako uboczny odpad z produkcji skór, pojawiają się zastrzeżenia natury etycznej. Olej norczy pozyskiwany z tkanki tłuszczowej norek jest mieszaniną naturalnych glicerydów kwasów tłuszczowych w łańcuchach od 14 do 20 atomów węgla, w kosmetykach stosowany jest w stężeniach 3-10%. Obecnie istnieje ponad 100 zgłoszonych zastosowań tego oleju, między innymi jako środek kondycjonujący włosy oraz skórę. Olej ten wytwarzany jest poprzez pozyskanie warstwy tłuszczu ze skór norek. Jest renderowany i rafinowany (przy użyciu wysokich temperatur (110oC)), a następnie zmydlany w celu redukcji wolnych kwasów tłuszczonych. Analizy wykazują, że olej z norek może być wolny od zanieczyszczeń, w tym pestycydów. Olej norczy dostępny jest także w aerozolach i sprayach, jednak nie ma dostępnym danych dotyczących jego toksyczności inhalacyjnej. Większość glicerydów zawartych w tym produkcie to triglicderydy, które są bezpieczne dla skóry (potwierdzono to badaniami) (Andersen, 2005). Zawiera on kwas oleopamlitynowy, który wykazuje działanie zmiękczające i łagodzące. Sam kwas nie absorbuje promieniowania UVA i UVB oraz jest odporny na jełczenie (co jest istotne podczas produkcji kosmetyków). Testy kliniczne potwierdziły, że olej norczy nie uczula i nie podrażnia skóry, może jednak wpłynąć na przenikanie innych substancji (które zawarte są w formule).

 

 

Produkty z oleju końskiego od dawna stosowane są w pielęgnacji skóry w medycynie tradycyjnej, ale biologiczne skutki tego produktu na skórze są niejasne. Olej ten wykorzystywany jest głównie w krajach azjatyckich. Jest to produkt uboczny, otrzymywany podczas pozyskiwania koniny. W medycynie tradycyjnej stosuje się go w leczeniu oparzeń skórnych - przyspiesza on regenerację ran i wpływa na zmniejszenie widoczności blizn. Współczesne badania wykazały także pozytywny wpływ na moc włosa, poprawiając jego elastyczność i gęstość. Na skórę głowy, ale i porost włosów wpływa także kosmetyk nazywany „rabbit blood oil”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „olej z krwi królika”. Natomiast sam produkt w swoim składzie zawiera czysty olej kokosowy Chekku, kozieradkę, cebulę, hibiskus i krew z królika. Olej ten pomaga kontrolować wypadanie włosów, ale i wpływa na ich szybszy porost.

Skóra często narażona jest na działanie różnych czynników, dlatego objawy wczesnego starzenia się skóry budzą największe obawy, ale i zainteresowanie. Jednym ze sposobów na zachowanie piękna skóry, jest nie tylko spożywanie, ale także używanie kosmetyków z wysoką zawartością kolagenu. Kolagen to białko, które występuję w błonie skorupek jaj kurzych. Do tej pory były one postrzegane jako odpad. Innowacyjne mogą być badania naukowców z Indonezji, którzy proponują wytworzenie sprayu do twarzy, w swoim składzie zawierającego skorupki jaj.

 

jajko

 

Według naukowców jest to przełomowa metoda, która pozwoli na dochodową utylizację tych odpadów. Spray ten posiada właściwości nawilżające i odżywiające skórę. Ma on za zadanie koić skórę twarzy i działać przeciwstarzeniowo, łagodząc zaczerwienienia skóry wrażliwej. Autorzy badań stwierdzili, że w błonie skorupy jaja zawartość kolagenu wynosi 52,8%, natomiast test pH wykazał wartość na średnim poziomie 5,4 – jest to wartość bezpieczna dla naszej skóry (wartość ta określana jest na poziomie od 4,5 do 6,5). Co więcej mgiełka ta jest bezwonna i bezbarwna, co w ocenie panelu sensorycznego było cechą pozytywną (Agustin i in. 2022). Co więcej w przemyśle wykorzystuje się proszek, który powstał po odwodnieniu i suszeniu całych jaj, samych żółtek lub skorupek – może znaleźć swoje zastosowanie w peelingach.

Nowoczesna kosmetologia to zaawansowana dyscyplina, która bezpośrednią wiąże inne dziedziny nauki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa producenci kosmetyków są zobowiązani do dołączenia wykazu składników kosmetyków na opakowaniach - pozwala to na analizę składu produktów i decyzję o ich zakupie, która często warunkowana jest przekonaniami nabywców. Niewątpliwe wspomniane składniki występujące w kosmetykach dla większości mogą być zaskoczeniem, jednak surowce te od lat wykorzystywane są w produktach kosmetycznych.

Na podstawie:

  1. Agustin, E. W., Tassabila, D. E. C., Nisa, Z. A., Rizqi, I. K., Safitri, E. N., & Sulistiyowati, M. I. (2022). Collagen face spray: facial moisturizer from chicken egg shell membrane to prevent premature aging. In IOP Conference Series: Earth and Environmental Science(Vol. 969, No. 1, p. 012008). IOP Publishing.
  2. Andersen, F. (2005). Final amended report on the safety assessment of mink oil. International journal of toxicology24(3), 57-64.

 

Joanna Składanowska-Baryza
Autor: Joanna Składanowska-Baryza
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończyła studia magisterskie w języku angielskim na specjalności Animal Production Management i w tym kierunku realizuje prace doktorską. Aktualnie zajmuje się oceną surowca mięsnego, w szczególności mięsa króliczego. Jest współautorką wielu artykułów naukowych oaz autorką artykułów popularno-naukowych w tej dziedzinie.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu