Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Minister Ardanowski: Mam groźby. Tego nie dotykaj, tego nie rusz, bo to jest poukładane

Paweł Hetnał

- Codziennie spotykam się z rolnikami m. in. po to żeby zdać sprawozdanie z tego co udało mi się przez ostatnie miesiące zrobić. Może można było więcej, ale też są opory. Jak mówię, że trzeba wzmocnić udział rolników w tym łańcuchu „od pola do stołu”, czyli od gospodarstwa do konsumenta, to są potworzone różne układy przetwórców, monopole, które nie chcą dopuścić do tego żeby chłop zarobił – mówił podczas jednego ze spotkań z rolnikami minister Jan Krzysztof Ardanowski. 

 

- Również firmy zagraniczne, sieci handlowe, które ktoś do Polski wpuścił, które żyją z tego na ile oskubią dostawcę przy przedłużonych termonach płatności. Niewiele zainwestowały, a żyją z tego i wyprowadzają z Polski ogromne pieniądze. Takich przykładów mogę podać mnóstwo. Co bym nie ruszył, to są jakieś opory. Mam groźby: tego nie dotykaj, tego nie rusz, bo to jest poukładane. Na tym ktoś zarabia. Przykład? Wprowadziłem absolutnie karkołomny pomysł skupu jabłek w 2018 r. Kiedy było 6 mln ton jabłek i zaoferowano rolnikom 8-10 groszy za kilogram. Nie ma prostego mechanizmu, że państwo może coś kupić. Nie ma i nie wróci. To za komuny państwo mogło coś kupić. Teraz nie ma takiej możliwości. Znalazłem firmę, która skupiła 200 tys. ton, a docelowo była przygotowana na 500 tys. ton. Dałem gwarancje kredytową. Nie pieniądze, ale poręcznie kredytu i wystarczyło. Skup z rynku 200 tys. ton jabłek spowodował, że ceny na rynku poszły w górę do 35 gr/kg, czyli tyle ile chcieli sadownicy. To 600 mln zł, które trafiły do sadowników, a miały trafić do przetwórców, głównie do jednej z niemieckich firm. Ja mam wrogów w tych firmach, bo liczyli na to, że będzie jak co roku. Jeden z prezesów mi powiedział: Panie, 10 groszy to im mało? Jeszcze przyjdą i w rękę pocałują. Nie, musieli zapłacić 35 groszy i o te kilkaset milionów złotych się gra toczyła. W każdej sytuacji będziemy wspierali rolników, ale też trzeba wymagać od rolników, żeby to nie było tylko wyciąganie łapy: „daj, daj, daj”. To ma być dla ludzi pracowitych, umiejących gospodarować, rozumiejących na czym to rolnictwo skomplikowane polega – mówił minister Ardanowski podczas spotkania z rolnikami z powiatu toruńskiego.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Minister Ardanowski: Kolejne ogniska ASF na pewno

Szef resortu rolnictwa przyznaje, że liczba odstrzelonych dz

Minister Ardanowski: Czy wszyscy członkowie naszej

 - Kiedy zwróciłem się z apelem, by osoby, które dyspon

Czy praca w gospodarstwie rolnym jest czymś upokar

- Czy zareagował pan, kiedy w mediach społecznościowych ukaz