Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Czy rolnicy dadzą się nabrać na kolejne obietnice wyborcze?

Paweł Hetnał

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł Jarosław Sachajko przypomniał frakcji rządzącej o niespełnionych obietnicach wyborczych z 2015 r., które miały być zrealizowane na rzecz rolnictwa. Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa odświeżył deklarację o finansowaniu rolnictwa z budżetu krajowego na poziomie 1,2% PKB. Obecnie ta kwota jest trzykrotnie niższa od deklarowanej. Prawo i Sprawiedliwość obiecywało również obniżenie wieku emerytalnego dla rolników, do czego nie doszło. Sachajko zarzuca również partii rządzącej, że jeśli już wprowadza pozytywne dla tego sektora zmiany, to odbywa się to za późno i tuż przed wyborami. 

 

W czasie sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem głos zabrał poseł Jarosław Sachajko, który zaprezentował stanowisko klubu Kukiz'15 dotyczące omawianej ustawy.

 

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa przypomniał, że celem projektowanych zmian jest usprawnienie procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemu wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich objętych zintegrowanym systemem kontroli. W jego opinii dotychczasowy system wydatkowania środków unijnych jest bardzo zły i nieefektywny, o czym świadczy obecny poziom rozdysponowania posiadanych środków. Dlatego jego zdaniem proponowane zmiany w tym zakresie należy ocenić pozytywnie. Niepokój posłów Kukiz'15 natomiast budzi zaproponowany w ustawie sposób ułatwienia dostępu do procesu uzyskiwania wpisu na listę doradców i zwiększenie liczby osób, które mogłyby uzyskać uprawnienia doradcy rolno-środowiskowego. - Jestem zaskoczony tym, iż rządzący nie znają powodu odejścia doświadczonych doradców. Powód jest jeden: skandalicznie niskie wynagrodzenia, o czym kilkakrotnie mówiliśmy w trakcie posiedzeń komisji rolnictwa. Polacy chcą zarabiać godnie – podkreślał parlamentarzysta z Zamościa.

 

Jak mówił Sachajko, nie sposób pominąć omówienia złożonych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości poprawek w trakcie rozpatrywania tej ustawy na posiedzeniu komisji. Posłowie PiS dołożyli pięć poprawek dotyczących dobrostanu zwierząt. Proponowane rozwiązania są w opinii posła Kukiz'15 potrzebne. - Szkoda, że nie zostały wprowadzone 4 lata temu, gdyż już wtedy można było je zastosować. Jak powiedział poseł zgłaszający poprawki, zapowiedzi zostały złożone wiele miesięcy temu. Miłościwie rządzący czekali, czekali i czekali. Dopiero przed kolejnymi wyborami obietnice zostały skonkretyzowane w formie wrzutki do innej ustawy. Oczywiście wszyscy się cieszą. I ja również powtórzę: jestem za poprawą dobrostanu zwierząt, jestem za odbudową polskiej hodowli. Ale nasuwają się dwa pytania: Dlaczego tyle lat trzeba było na te oczywiste rozwiązania czekać? Dlaczego robią to państwo przed samymi wyborami? - pytał poseł Sachajko. Później stwierdził, iż obecnie po likwidacji 30% stad w przypadku produkcji trzody chlewnej i rozprzestrzenieniu się przez zaniechanie rządu ASF-u na całą ścianę wschodnią działania poprawiające dobrostan trzody chlewnej są jedynie kolejnym PR-owskim zagraniem zgodnie z zasadą: aby do wyborów, a później się zobaczy.

 

Problemem dewastującym Polskę jest w opinii przewodniczącego komisji rolnictwa forma sprawowania władzy. Jest tak, jak było: partia wygrała, partia może wszystko. - Po raz kolejny możemy przytoczyć słowa marszałka Niesiołowskiego z roku 2014: wygrajcie wybory, to sobie wszystko przegłosujecie. I tak się stało. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i sobie przegłosowuje. Nieważne, że bez przemyślenia i w kompletnym chaosie. Później kilkakrotnie poprawia własne buble. Ważniejsza jest kampania, wybory i kolejne obietnice, które po wyborach nie są realizowane – grzmiał z mównicy sejmowej Jarosław Sachajko.

 

Poseł przypomniał też inny cytat, tym razem osoby z obozu obecnej władzy, czyli Jacka Kurskiego: ciemny lud to kupi. Wg Jarosława Sachajki obecnie prezes Telewizji Polskiej stosuje swoją zasadę w telewizji publicznej. - Mam nadzieję, że rolnicy nie dadzą się nabrać na kolejne obietnice. Rolnicy są pragmatyczni i rozważni. Dobrze wiedzą, że jak nie posieją, to nie zbiorą. Teraz przypomną sobie, że Prawo i Sprawiedliwość składa obietnice, ale ich nie realizuje – mówił Sachajko.

 

Przypomniał, iż od 2015 r. obecnie rządzący obiecują powołanie holdingu spożywczego. - Minęły 4 lata i nic. Prawo i Sprawiedliwość opowiada o repolonizacji. I co? I nic. Kolejne zakłady rolno-spożywcze sprzedawane są kapitałowi zagranicznemu. Nie wspominam o pustych ustawach, które zostały uchwalone, ale nic pozytywnego nie niosą dla polskiego rolnika. Aby nie być posądzonym o puste słowa, przypomnę obietnice Prawa i Sprawiedliwości z poprzedniej kampanii wyborczej, które były zawarte w ˝Gazecie Wyborczej˝, finansowanej z pieniędzy zgromadzonych na wybory. Była obietnica finansowania rolnictwa z budżetu krajowego na poziomie 1,2% PKB. A ile mamy? Trzy razy mniej. Ciekawa jest informacja na czwartej stronie: Prawo i Sprawiedliwość przywróci poprzedni wiek emerytalny także rolnikom. Przywróciło? Nie przywróciło. Idę dalej: Co ty wiesz o izbach rolniczych? Jest cała wzmianka o patologiach w izbach rolniczych. Czy coś się zmieniło? Najbardziej patologiczne wybory mieliśmy całkiem niedawno. Idę dalej: świńskie wygaszanie. To już chyba omówiłem przed chwilą. I cała strona o fabrykach mięsa, czyli o tuczu nakładczym i fermach wielkopowierzchniowych. W tej kwestii również nic nie zrobiono – przypomniał Jarosław Sachajko.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Co trzecie gospodarstwo w Danii zostało ukarane za

Jak poinformował duński minister rolnictw Morgen Jensen, pon

Wjechał w stado kilkudziesięciu dzików. Jednym ude

W belgijskim Heusden-Zolder, w nocy z wtorku na środę, kiero

W tym miesiącu odnotowano 57 przypadków ASF wśród

Od początku października na terenie kraju odnotowano 57 przy