Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Nawet Wiosna wie, że jest susza

Paweł Hetnał

Dzisiaj mamy już nie tylko do czynienia z suszą glebową czy suszą rolniczą, ale mamy poważny problem suszy hydrologicznej – mówił wczoraj Sławomir Gromadzki, kandydat partii Wiosna do Parlamentu Europejskiego. Rolnik z Podlasia zauważył, że najdotkliwiej skutki suszy odczuwają hodowcy bydła. Dodał, iż w Polsce rządzący nie mają żadnego pomysłu na retencjonowanie wód, poprzez co problem suszy będzie się pogłębiał. - Nie chcemy szacować strat wywoływanych suszą, chcemy zapobiegać suszy – przekonywał.

 

Wczoraj pod Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sławomira Gromadzkiego, kandydata partii Wiosna w wyborach do Europarlamentu. - Jadąc tutaj do państwa, do Białegostoku z Kolna, napotkałem na burzę piaskową. Problem suszy dotyka głównie Podlasia i woj. warmińsko-mazurskiego, bo jesteśmy hodowcami i producentami bydła. Do tej produkcji niezbędna jest pasza objętościowa tak bardzo uzależniona od dostępności wody. Dlatego zorganizowaliśmy przed Urzędem Wojewódzkim konferencję, aby zadać pytanie panu wojewodzie jak i ministrowi Ardanowskiemu aby ich zapytać nie o likwidowanie skutków suszy, ale o zapobieganie jej występowaniu. Niestety jako rolnicy dostrzegamy z bólem zaniedbania w tym obszarze, nie tylko za rządu PiS, ale i poprzednich - PO i PSL. W zasadzie w Polsce nie ma retencjonowania wody i ten problem w ustawodawstwie nie istnieje. Dlatego zwracamy na tę kwestię szczególną uwagę. Nie chcemy szacować strat wywoływanych suszą, chcemy zapobiegać suszy i to będzie jeden z naszych głównych postulatów Wiosny w najbliższych wyborach – powiedział Gromadzki.

 

- Przede wszystkim mamy problem z suszą hydrologiczną, która spowodowała obniżenie poziomu wód gruntowych. Uzupełnienie tej wody wymaga podjęcia radykalnych działań zmierzających do retencji wody. W Polsce nie ma retencji wody. Do mnie, jako rolnika w ostatnich piętnastu latach nie zwróciła się żadna instytucja rządowa, żeby zaproponować mi rozwiązania dotyczące retencji wody w moim gospodarstwie. Tymczasem czeka nas powtórka z zeszłego roku i klęska suszy. Ten problem będzie determinował rozwój rolnictwa w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim na najbliższe dwie dekady, ponieważ jesteśmy szczególnie zależni od wody. Przy produkcji chociażby trzody chlewnej pasze wykorzystywane do żywienia zwierząt są dostępne na światowych rynkach. Można ją kupić w Amsterdamie czy Antwerpii zamawiając statek pszenicy. Pasze objętościowe, na których bazuje hodowla bydła, pasze wytwarza się lokalnie i nie są one przedmiotem obrotu rynkowego. Kwestią retencji wody zajmuję się zawodowo – przyznał na końcu konferencji prasowej kandydat Wiosny.

 

Dodajmy, że Sławomir Gromadzki jest rolnikiem z powiatu kolneńskiego. Wcześniej był związany z SLD. Przed laty był radnym wojewódzkim i kandydatem Sojuszu na senatora.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Susza w środku zimy. Rośliny na polach wiosną będą

Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020

Problematyczny termin wystąpienia suszy. Jak można

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ze względu na termi

"Krzyk" zestresowanych roślin

Według magazynu naukowego „New Scientist” naukowcy z Univers