Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Pozew zbiorowy w Kanadzie przeciwko producentom Roundup'u

Redakcja

Kanadyjscy prawnicy wystąpili z pozwem zbiorowym przeciwko producentowi herbicydu Roundup za ukrywanie informacji o tym, że produkt powoduje nowotwory. Kancelaria prawnicza oczekuje od producenta środka wypłaty odszkodowań na kwotę 500 mln USD.

 

Prawnicy w Vancouver, Toronto i Edmonton ogłosili w środę postępowanie prawne przeciwko Bayer'owi, Monsanto i Intertek Group. W pozwie zarzucono producentom ukrywanie badań przeprowadzonych przez organy regulacyjne w Kanadzie i na świecie, które wykazały, że Roundup przyczynia się do zachorowań na nowotwory.

 

Na konferencji prasowej w Edmonton powód Tony Hunter oraz jego żona Brenda podzielili się historią o tym, jak Roundup wpłynął na ich życie. 55-letni Hunter powiedział, że dorastał na farmie o powierzchni 1000 akrów (1 akr = 0,40468564224 ha), na której on i jego ojciec rutynowo używali Roundup'u. Zaczął używać herbicydu, gdy miał około 16 lat i kontynuował stosowanie produktu do 18 roku życia. Zdiagnozowano u niego raka, gdy miał 24 lata i jest obecnie w remisji po 20-letniej walce z chorobą.- Dorastając uważałem, że Roundup jest bezpiecznym produktem, ponieważ nie było żadnych ostrzeżeń wskazujących by mogło być inaczej - powiedział Hunter w swoim oświadczeniu.

 

Basil Bansal, prawnik z Diamond and Diamond Lawyers, powiedział, że jego firma prawna wszczęła latem br. trzy pozwy zbiorowe w imieniu 70 osób. Stwierdził, że ostatnie informacje doprowadziły ich do przekonania, że twórcy Roundup'u „lekkomyślnie zlekceważyli bezpieczeństwo Kanadyjczyków”. - Uważamy, że oskarżeni ukryli ryzyko wywołania raka i innych zagrożeń dla zdrowia, pisząc ekspertyzy naukowe i przekazując je Health Canada. Badania, które zostały przekazane organom regulacyjnym, w związku z bezpieczeństwem tego produktu, zostały sfałszowane, wprowadzając w błąd i obejmowały zmanipulowane grupy kontrolne – powiedział kanadyjski prawnik.

 

Roundup to produkt na bazie glifosatu pierwotnie produkowany przez Monsanto i jest szeroko stosowany w Kanadzie. - Żaden organ regulacyjny ds. pestycydów na świecie nie uważa obecnie glifosatu za zagrożenie nowotworowe - powiedział Bansal w swoim oświadczeniu, dodając że Health Canada nie zostało uwzględnione w pozwie zbiorowym, ponieważ producenci podstępnie oszukali organ rządowy, uważając, że ich produkt jest bezpieczny.

 

To nie jest pierwszy proces przeciwko firmom produkującym produkty na bazie glifosatu. W Stanach Zjednoczonych złożono około 18 000 pozwów przeciwko twórcom tej substancji. W lipcu sędzia z Kalifornii przyznał 86,7 miliona dolarów parze, która zachorowała na raka po zastosowaniu Roundup'u.

 

Bansal powiedział, że chociaż obecnie w ich pozwie zbiorowym jest 70 osób, to jednak podejrzewa, że po nagłośnieniu sprawy ich liczba znacznie wzrośnie.

 

Bayer Canada oświadczył, że nadal ręczy za bezpieczeństwo swojego produktu. - Glifosat był szeroko badany na całym świecie przez naukowców i organy regulacyjne, a wyniki tych badań potwierdzają, że nie jest on rakotwórczy. (...) Zdecydowanie potwierdzamy bezpieczeństwo produktów opartych na glifosacie. Zapewniamy Kanadyjczyków, że ich zdrowie i środowisko są naszym najwyższym priorytetem – przekonuje Bayer. Producent Roundup'u twierdzi, że środki na bazie glifosatu są używane od ponad 40 lat, a liczne badania - ponad 800 - wykazały, że są bezpieczne.

 

Źródło: edmontonjournal.com

 

Może zainteresuje Cię również:

Bayer pod kreską. Miliardowe odszkodowania za glif

W ubiegłym roku Bayer odnotował straty w wysokości 10,5 mld

Skąd glifosat w gryce?

Wykrycie pozostałości glifosatu w partii produktu jest niezw

W kaszach gryczanych ciągle jest wykrywany glifosa

- Rakotwórczy glifosat stosowany jest w Polsce na polach up