zm skiba

kojs

CenyRolnicze
24 kwietnia 2024, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0417 EUR EUR - 4.3177 GBP GBP - 5.0220 DKK DKK - 0.5789
Archiwum


24.04.2024 14:01 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,20-8,20 zł/kg, średnia: 7,62 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

24.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 208,50 (-0,48%), kukurydza CZE24: 210,50 (+3,06%), rzepak MAJ24: 441,75 (-2,00%)

Sprzedam Warchlaka krajowego 1000szt, waga 30kg, zaszczepione,Transport+kredytownie. Tel 500 072 455, 504 177 184

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, warmińsko-mazurskie, gołdapski, 19-520, tel.: 692 978 880

21.04.2024 SPRZEDAM 90 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, opolskie, oleski, 46-325, tel.: 660 470 946

21.04.2024 SPRZEDAM 2 BYKI, mieszaniec, 500 kg, małopolskie, nowotarski, 34-745, tel.: 600 856 595

21.04.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 750 kg, wielkopolskie, leszczyński, 64-140, tel.: 601 741 432

19.04.2024 SPRZEDAM 15 T ŻYTA KONS., trans. firmowy, podkarpackie, dębicki, 39-205, tel.: 888 282 198

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Po żniwach czas na badanie gleby

Radek Nowicki
badanie gleby po żniwach

Najlepszym czasem na pobieranie prób do badania gleby jest okres pożniwny. Można ustalić wówczas zawartości składników pokarmowych i właściwości fizyko-chemiczne gleby przed nawożeniem kolejnej rośliny. Wyniki badania pomogą zdiagnozować występujące problemy z glebą, ale także pomóc oszczędzić pieniądze, stosując nawożenie odpowiednie do potrzeb.

 

Badanie gleby jest pierwszą rzeczą jaką należy wykonać przed rozpoczęciem nawożenia pola, o którym nie mamy pełnych informacji. Takie analizy najlepiej przeprowadzać nie rzadziej niż co 4 lata, aby monitorować zmiany zachodzące w zasobnościach gleb i utrzymywać wysoką produkcyjność. Wyniki podstawowych analiz obejmujących pH, fosfor, potas i magnez dadzą nam wskazówki odnośnie do potrzeb wapnowania, a więc utrzymywania optymalnych warunków do rozwoju roślin i dostępności składników. Pozwolą także zbilansować nawożenie, aby nie tracić pieniędzy na składniki, których może być w glebie pod dostatkiem. Badanie gleby powinno być też pierwszym wyborem w walce z trudnościami na polu objawiającymi się zmiennością w plonie w obrębie mozaikowatego pola, z tak zwanymi wypaleniskami. Problemy z odpowiednim pH, czy zawartością składników mogą dotyczyć także fragmentów pola, dlatego przy pobieraniu próbek, miejsca ich poboru dobrze wyznaczać na podstawie zmienności glebowej, rozwojowej roślin lub map plonowania z poprzednich lat. Raz na jakiś czas warto wykonać badanie na zawartość mikroelementów i zawartości węgla organicznego, które dostarczą bardziej szczegółowych informacji o stanie gleby i składników, których nie dostarczamy z nawozami pogłównymi.

 

badanie gleby po zniwach 1 nowicki cenyrolnicze pl

Fot. 1. Mało które pola są jednorodne, a ich zróżnicowanie najlepiej widać na mapach plonów i na ich podstawie najlepiej wyznaczać miejsca do analiz glebowych.

Jak pobierać próby do analiz glebowych

W przypadku niewielkich areałów, pobieranie prób i dostarczenie ich do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej można przeprowadzić samemu. Przy kilkudziesięciu hektarach warto już zlecić to zadanie firmom, które za pomocą quadów lub samochodów wyposażonych w odpowiednie przyrządy, w sposób automatyczny pobiorą próby, a także stworzą mapy zasobności. Rozwijająca się technologia umożliwia także wygenerowanie na tej podstawie mapy zmiennego nawożenia, dopasowanego do stanu zasobności gleb. W zależności od posiadanego budżetu, usługi obejmują całe spektrum analiz obejmujących makro i mikro elementy, a także określenie składu granulometrycznego, zawartości substancji organicznej, zwięzłości gleby, zdolności wymiany kationów i kilka innych parametrów dających pełny obraz o posiadanym gruncie.

 

Pobierając samemu próby do analiz należy uzbroić się w Laskę Egnera lub szpadel i pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 

  1. Pierwszym krokiem jest sporządzenie szkicu pola, a najlepiej wykonanie wydruku z Geoportalu gdzie doskonale widać zmienność glebową. W celu uzyskania dokładnych wyników, wszelkie miejsca odstające należy badać osobno, aby dowiedzieć się, dlaczego akurat w tym miejscu rośliny są w innej kondycji.
  2. Wielkość obszaru, z którego wykonamy próbę zbiorczą nie powinna przekraczać czterech hektarów. Na próbę zbiorczą składa się od 10 do 20 miejsc z których zostanie pobrana gleba.
  3. Każda próbka powinna być pobrana za pomocą laski Egnera, z przekroju gleby od jej powierzchni do głębokości 20 centymetrów. Opcjonalnie glebę można pobrać za pomocą szpadla, dbając o to, aby pobrać próbę równomiernie z całej warstwy ornej.
  4. Zaleca się, aby glebę pobierać z wyznaczonej powierzchni według jednego z trzech schematów poruszania się zapewniających reprezentatywność próby:                                                                           grafika nawozy po zniwach nowicki cenyrolnicze plFot. 2. Zalecane trasy poruszania się po fragmencie badanego pola zapewniające równomierność i reprezentatywność próby.                                                                                                     
  5. Próbki pierwotne należy dokładnie wymieszać i zapakować około 0,5 kg do oznaczonego pudełka lub worka strunowego. Oznaczenie próby warto odnotować na schemacie pola, aby później łatwo zidentyfikować jej pochodzenie.
  6. Próbki powinno się jak najszybciej dostarczyć do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, wraz z dowodem opłaty, który zagwarantuje rozpoczęcie analiz.

 

Próbki nie powinny zawierać materiału roślinnego w postaci resztek pozbiorowych czy grubych korzeni, które mogą zaburzyć faktyczną zasobność gleby. Z tego samego powodu pobieranie prób glebowych należy wykonywać przed nawożeniem. Fragmenty pola z szczególną, widoczną zmiennością glebową lub roślinną wymagają pobierania osobnych próbek i niemieszania ich z inną glebą, aby poznać przyczyny zróżnicowania.

 

Wyniki podstawowych analiz zwracane przez Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze zawierają informacje o pH gleby, potrzebach wapnowania, zawartości fosforu, potasu i magnezu.

 

nowicki radek nawozenie gleba zniwa cenyrolnicze pl

Fot. 3. Wyniki badania gleby pozwolą zracjonalizować nawożenie.

 

Przy spadającej rentowności upraw rolniczych, wykonywanie analiz glebowych jest najlepszym sposobem na szukanie oszczędności. Na ich podstawie można bezpiecznie dokonać redukcji nawożenia w przypadku wysokich i bardzo wysokich zasobności składników lub zainwestować w wapno poprawiając wykorzystanie makroelementów. Jeżeli analizy wykażą niskie zasobności składników pokarmowych, wówczas nawożenie może przynieść efektywny wzrost plonów. Średnie zawartości składników to wskazanie do nawożenia odpowiadającego składnikom wynoszonych z pola w postaci plonu nasion i słomy. Jeżeli pole okaże się zróżnicowane pod względem zawartości pierwiastków, wówczas można zastosować nawozy tylko tam, gdzie ich brakuje, zamiast stosowania jednakowej dawki na całej powierzchni. W ten sposób można wyrównać pole i wyeliminować słabsze fragmenty. Badania bardziej zaawansowanych właściwości takich jak skład granulometryczny, zawartość węgla organicznego i próchnicy może pomóc wyjaśnić nam problemy z magazynowaniem wody w glebie. Ta wiedza jest niezbędna w przypadku chęci zmian i poprawy jakości swoich gleb, poprzez prowadzenia dodatkowych źródeł materiału organicznego, lub poprawy życia biologicznego gleby.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu