kps

kojs

CenyRolnicze
23 marca 2023, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.3011 EUR EUR - 4.6817 GBP GBP - 5.2966 DKK DKK - 0.6286
Archiwum


23.03.2023 MATIF: pszenica MAJ23: 245,00 (-1,21%), kukurydza CZE23: 242,75 (-0,82%), rzepak MAJ23: 436,25 (+1,34%)

23.03.2023 SPRZEDAM 50 T RZEPAKU, transport firmowy, lubelskie, biłgorajski, 23-412, tel.: 600 342 570

22.03.2023 13:12 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,80-9,50 zł/kg, średnia: 9,11 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

21.03.2023 SPRZEDAM 3 BYKI, hf, 550 kg, warmińsko-mazurskie, olsztyński, 11-015, tel.: 530 533 568

21.03.2023 SPRZEDAM 58000 KURCZAKÓW BROJLERÓW, 2.8 kg, wielkopolskie, szamotulski, 64-520, tel.: 725 380 533

20.03.2023 SPRZEDAM 23 BYKI, hf, 750 kg, wielkopolskie, nowotomyski, 64-360, tel.: 510 232 873

18.03.2023 SPRZEDAM 20 T PSZENICY KONS., transport firmowy, łódzkie, skierniewicki, 96-130, tel.: 607 100 966

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Pierwsza dawka azotu – nawóz ma znaczenie!

Radek Nowicki
pierwsza dawka azotu, azot, nawożenie

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy nie będą musieli czekać do pierwszego marca na rozpoczęcie wysiewu nawozów azotowych. Ustawa czeka już tylko na podpis premiera i ogłoszenie. Gotowa jest także strona IMGW, na której będzie można sprawdzić czy w danym powiecie pojawi się możliwość wcześniejszego stosowania azotu. Już teraz warto zaplanować jaki nawóz wysiać, ponieważ każdy będzie przydatny w innych warunkach.

 

Uwolnienie terminu stosowania nawozów azotowych w stosunku do obiektywnych warunków termicznych to dobra informacja dla rolników. Zyska na tym z pewnością produkcja zbóż ozimych i rzepaku, dla których dostarczenie azotu tuż przed startem wegetacji jest kluczowym elementem uprawy. Tydzień temu informowaliśmy Was o projekcie zmian w programie azotanowym (kliknij tutaj). Od tego czasu projekt przeszedł drogę przez Komisję Prawniczą i trafił do podpisu przez Prezesa Rady Ministrów. Po tym będzie czekał tylko na ogłoszenie. Nadchodzące wcielenie przepisów w życie zwiastuje także przygotowana odpowiednia strona przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Agrometeo - Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia (imgw.pl) Będzie tam można sprawdzić mapę oraz wykaz powiatów z informacją czy został przekroczony pięciodniowy próg 3°C lub 5°C uprawniający do wcześniejszego zastosowania nawozów azotowych.

 

Jaki nawóz na pierwszą dawkę?

 

Dobór odpowiedniego nawozu do zaopatrzenia roślin w azot w pierwszym terminie będzie rzutował na jego wykorzystanie i dalszy rozwój. Typ oraz ilość dostarczonego azotu zależą przede wszystkim od tego z jakim gatunkiem roślin mamy do czynienia, w jakiej jest kondycji, jaki był jej przedplon, i wynikające z tego, ile azotu w formie mineralnej znajduje się w glebie.

 

granulat zboze nawozy radek nowicki cenyrolnicze pl

Fot. 1. Warunki uprawy determinują formę stosowanego azotu.

 

Azot dla rzepaku

 

Rzepak jest rośliną bardzo wymagającą o dużych potrzebach pokarmowych. Jest to gatunek, który nie toleruje błędów w uprawie, a dobrym plonem odwdzięczy się po odpowiednio wysokim nawożeniu azotowym. W tym roku kondycja rzepaków w całej Polsce jest bardzo dobra. Jeżeli ten stan się utrzyma i do momentu trwałego wznowienia wegetacji nie utraci większości posiadanych przez siebie liści, na pierwszą dawkę powinniśmy zapewnić mu od 70 do 120 kg/ha azotu w czystym składniku. Mniejszą z nich należałoby zastosować przy zasobności gleby przynajmniej w 50 kg Nmin./ha, oraz optymalnie rozwiniętych roślinach. Większą dawkę zastosujmy na stanowiskach, gdzie rzepak jesienią wyczerpał większość zapasów azotu mineralnego i jego kondycja jest bardzo dobra, pozwalająca na szybkie pobranie dużej ilości azotu. Jeżeli szukamy w tym roku oszczędności i zaplanowaną mamy niższą dawkę nawożenia, to pamiętać należy, aby pierwsza dawka wynosiła około 2/3 planowanej ilości, a pozostała część została wysiana nie później niż 4 tygodnie przez kwitnieniem rzepaku. Na glebach lżejszych powinniśmy nieco zmniejszyć pierwszą dawkę, aby nadmiar azotu niezwiązany w kompleksie sorpcyjnym nie został wymyty do czasu pobrania przez rośliny.

 

 

Rzepak przez swój niezwykle dynamiczny rozwój wiosenny znacznie gorzej znosi opóźnienia w podaniu pierwszej dawki azotu niż zboża. W tym przypadku bezwzględnie azot musi zostać podany przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu. Najlepszą formą w tym przypadku będzie podanie azotu w formie saletry amonowej lub nawozów saletrzanych z siarką. Siarka znacznie poprawia przyswajalność azotu, dlatego nie można o niej zapominać. Jeśli na pierwszą dawkę azotu wybraliśmy saletrę, warto około dwa tygodnie wcześniej zastosować nawóz zawierający siarkę – na przykład siarczan magnezu. Wówczas obecna już w glebie siarka znacząco zwiększy efektywność zastosowanej saletry. To dobry ruch, kiedy chcemy nieco oszczędzić na nawozach azotowych bez znaczącej obniżki plonu. Na pierwszą dawkę azotu nieco mniej są przydatny będzie saletrzak, szczególnie kiedy termin jego zastosowania przypadnie już w momencie rozpoczęcia wzrostu roślin. Saletrzaki przez zawartość wypełniacza w postaci dolomitu lub siarczanu wapnia potrzebują nieco więcej czasu na rozpuszczenie się i przejście do kompleksu sorpcyjnego niż czysta saletra. Zupełnie nieprzydatnym nawozem azotowym na pierwszą dawkę w rzepaku jest mocznik. Zawiera on formę azotu wymagającą wyższej temperatury i dużo czasu, aby stać się dostępną dla roślin.

 

rzepak korzen azot radek nowicki cenyrolniczE pl

Fot. 2. Rzepak potrzebuje azotu wcześniej niż zboża, przez jego szybki i dynamiczny rozwój.

 

Dla zbóż na start

 

W przypadku zbóż istnieje dużo więcej zależnych na podstawie których dokonuje się wyboru typu i dawki nawozu. Kondycja zbóż wiosną jest bardziej urozmaicona niż rzepaków, a to za sprawą lepszej tolerancji na różne terminy wysiewu. Pszenice nazbyt rozwinięte, z liczbą pędów niemożliwą do wykarmienia, mogą poczekać nieco na azot, aby rośliny odrzuciły najsłabsze z pędów. W ten sposób unikniemy wyprodukowania pośladu o niskiej zawartości białka. W pszenicy istnieje wiele strategii podziału dawek nawożenia. Najbardziej rozbudowaną stanowi stosowanie azotu w trzech dawkach. W takim przypadku pierwsza dawka powinna być wypadkową całkowitej ilości azotu pomniejszonej o zawartość azotu w glebie i 2 kolejne dawki, przy czym ostatnia powinna wynosić około 30-40 kg N/ha. W sytuacji, gdy pszenica była zasiana w optymalnym terminie, pierwsza i druga dawka azotu będą zbliżone do siebie i powinny wynieść 45-55 kg N/ha. Jeżeli pszenica była siana w opóźnionym terminie, wówczas pierwsza dawka powinna być zdecydowanie wyższa od drugiej i wynosić od 70 kg N/ha. Dodatkowo w przypadku nierozkrzewionych zbóż jesienią warto zadbać o to, aby w pierwszej dawce dostarczyć azot możliwie jak najszybciej w formie azotanowej – czyli saletrzanej. Ten typ nawozu intensywnie działa na produkcję cytokinin – hormonów odpowiedzialnych za krzewienie się zbóż. W ten sposób doprowadzimy do stymulacji rozwoju wegetatywnego, który nie będzie możliwy po rozpoczęciu przez rośliny strzelania w pęd. Koniecznie należy o tym pomyśleć, jeśli wysiana ilość nasion i aktualny stan roślin nie zapewni nam przynajmniej 650 kłosów na m2. W obliczu coraz częściej pojawiających się posuch majowo-czerwcowych, strategia trzech dawek jest coraz rzadziej stosowana z uwagi na problematyczne rozpuszczanie się nawozów w okresie stosowania ostatniej z nich. Wówczas, ilość przeznaczoną na drugi a zarazem ostatni zabieg można wysiać podczas drugiej dawki w postaci nawozu dłużej działającego np. mocznika z inhibitorem ureazy. Ten rodzaj nawozu ma znacznie zmniejszony poziom strat azotu wskutek gazowania od dawniej stosowanego mocznika bez inhibitorów. W strategii dwuzabiegowej przy dobrze rozwiniętych roślinach na pierwszą dawkę możemy zastosować 40% planowanego nawożenia, a pozostałą część w momencie pierwszego kolanka.

 

wybor strategii nawozenia radek nowicki cenyrolnicze pl

Fot. 3. Wybór strategii nawożenia zbóż zależy od ich kondycji determinowanej głownie terminem siewu.

 

Mocznik na pierwszą dawkę sprawdzi się wyłącznie na bardzo dobrze rozwiniętych plantacjach, gdzie niekonieczne jest dokrzewianie, a rośliny mogą lub nawet muszą poczekać na azot. W pozostałych przypadkach można użyć saletry lub saletrzaków. Te drugie doskonale się sprawdzą na plantacjach w odpowiedniej kondycji, niewymagających nadmiernego rozwoju lub spowolnienia. Wówczas dostarczymy azotu w postaci zapewniającej stabilny, nieco wydłużony czas dostępności dla roślin oraz dodatkowo zaopatrzymy je w siarkę lub magnez – w zależności od wybranego produktu. Z pewnością poprawi to ogólny rozwój roślin.  Coraz częściej zdarza się, że rolnicy stosują całość nawożenia w jednej dawce. Ma to miejsce w przypadku stosowania niewielkich sumarycznych ilości azotu i co najmniej średnich gleb, potrafiących zgromadzić nieco więcej składników. Motywacją takiego działania jest przede wszystkim pewność, że całość podanego azotu zostanie rozpuszczona i przemieści się w strefę, z której rośliny będą mogły go pobrać. Wówczas nie trzeba się martwić o warunki wilgotnościowe na powierzchni gleby w późniejszym terminie.

 

RSM w pierwszej dawce

 

Roztwór Saletrzano-Mocznikowy jest specyficznym nawozem azotowym stosowanych w uprawach roślin. Unikatowa jest zarówno płynna postać nawozu jak i niespotykana w nawozach stałych obecność wszystkich trzech form azotu – azotanowej , amonowej i amidowej. Z tego względu inaczej niż w przypadku nawozów stałych wygląda dzielenie dawek nawozowych. Zaletą azotu w postaci płynnej jest to, że nie wymaga rozpuszczenia się jak granule i od razu trafia do gleby, gdzie równomiernie wypełnia kompleks sorpcyjny. Stosując RSM należy pamiętać, że niecała zastosowana ilość azotu w pierwszej dawce zostanie tak szybko dostępna dla roślin jak na przykład w postaci saletry. Połowę zawartości płynnego azotu stanowi forma amidowa, czyli dostępna dla roślin po przemianach biochemicznych, którym ulega w glebie w tempie zależnym od temperatury. Z tego powodu, stosując pierwszą dawkę azotu w postaci RSM-u na słabo rozwiniętych plantacjach, powinniśmy zastosować nawet 150 kg N/ha pamiętając, że tylko połowę z tego roślina będzie w stanie pobrać od razu. W ten sposób można całość planowanego azotu podać podczas pierwszej aplikacji w zbożach oraz rzepaku. Na standardowo rozwiniętych plantacjach nadal dawkę można podzielić na dwie, zaopatrując w ten sposób rośliny aż do końca jej wymagań azotowych. Pozwala to wyprodukować wysokobiałkową pszenicę przy dwóch dawkach azotu, przez długotrwałe i kompleksowe zaopatrzenie w trzy formy azotu.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu