Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
30 marca 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 4,0933 EUR EUR - 4,5395 GBP GBP - 5,0698 DKK DKK - 0,6081
Archiwum
30.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 196,25 (+ 0,64%), kukurydza CZE20 - 167,75 (0,00%), rzepak MAJ20 - 360,75 (+ 1,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 30.03.2020 12:35 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,90 - 4,70 zł/kg, średnia: 4,24 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Szymon Giżyński: ASF to system połączonych stref interesów. Niektórzy zarabiają ciężkie pieniądze

Paweł Hetnał

Wczoraj w Wolborzu (woj. łódzkie) doszło do spotkania lokalnych hodowców świń m.in. z Głównym Lekarzem Weterynarii, Bogdanem Konopką, wiceministrem Szymonem Giżyński i posłem Antonim Macierewiczem. Tematem oczywiście był wirus ASF i konsekwencje jakie mogą wiązać się z pojawieniem się choroby na terenie powiatu piotrkowskiego. 

 

- Wiecie, z mądrości chłopskiej, że głównym wektorem ASF jest dzik. Nie trzeba tu naukowców i uczonych. Wszystkie ogniska ASF zostały przywleczone do chlewni przez dzika. Wszyscy o tym wiedzieliśmy – mówił wiceminister i podkreślał wagę specustawy o zwalczaniu ASF. Mówił, że dzięki rolnikom, „takim jak ci z Piotrkowa”, ta ustawa mogła ujrzeć światło dzienne i wejść w życie. - Ci wrogowie Polski, przeciwnicy tej ustawy doskonale mają świadomość, że w Piotrkowie są tacy ludzie jacy są i te dane znają doskonale. Was się bali, więc pozwólcie nam być z wami. Dla przeciwników odstrzału najważniejsza była bioasekuracja, żeby się na tym skupić. Ale to nie jest wektor, to nie jest podstawa zarażenia. Był bunt uczonych, ekologów i polityków – przypominał Giżyński.

 

Wiceminister stwierdził również, że na ASF-ie zarabia się „ciężkie pieniądze”. - ASF jest systemem połączonych stref interesów. Zarabiają na tym ciężkie pieniądze przetwórcy. Cześć tych pieniędzy zarabiają w ten sposób, że gdy wchodzą strefy, to ceny handlowe wynoszą po 2 zł, które z łaską są rzucane chłopom przygnębionym, zniszczonym, którzy musieli uciekać ze stadami, a chłopcy sobie robili biznes z tej różnicy, bo cena rynkowa to była 5 zł. Mieli trzy złote na czysto. Kiedy projektowano rynek utylizacyjny w Polsce, wyceniano go na 30 mld zł. To było na parę lat do przodu. Natychmiast pojawił się ciężki kapitał niemiecki. Wtedy zapowiedzieliśmy, że rząd wchodzi w utylizację. Wystarczył taki postrach i się wycofali. Czyli była interwencja na poziomie publicznym, aby to dziadostwo się nie rozlewało. Jaka byłaby teraz sytuacja, gdybyśmy na to spotkanie przyjechali bez specustawy? Sytuacja byłaby tragiczna - i wasza, i nasza. Jest dobrze w tym sensie, że mamy narzędzia – podkreślał wiceminister rolnictwa.

 

Prowadzący to spotkanie przewodniczący powiatowej izby rolniczej, Janusz Tarka, zauważył, że zakłady wykorzystują sytuację, bo przepisy na to pozwalają. - Proszę się nad tym pochylić - apelował rolnik. 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

3.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (2 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Walka z koronawirusem spycha na boczny tor problem

Polowania zostały wstrzymane, a myśliwi zastanawiają się czy

Myśliwi w Bawarii zastrzelili rekordową liczbę dzi

Bawarska minister rolnictwa, Michaela Kaniber, zarządziła no

ASF: Dziki powinny być po odstrzale utylizowane, a

Jak uważa wielkopolski samorząd rolniczy, dziki ze stref nie