Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 kwietnia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7978 EUR EUR - 4.5481 GBP GBP - 5.2235 DKK DKK - 0.6115
Archiwum
16.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 217,75 (- 0,80%), kukurydza CZE21 - 220,25 (- 0,34%), rzepak MAJ21 - 509,25 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 16.04.2021 13:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,30 zł/kg, średnia: 6,00 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni) +++ +++

Andrzej Duda: Polska musi walczyć bardzo twardo o to, aby polski rolnik otrzymywał dopłaty bezpośrednie przynajmniej na średnim poziomie UE

Redakcja
MRiRW

Ponad 300 wystawców, pokazy maszyn rolniczych i zwierząt hodowlanych można było zobaczyć na 42. Międzynarodowych Targach Rolno-Przemysłowych Agro-Tech w Minikowie. W targach wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Była to pierwsza wizyta na targach Prezydenta RP w ponad czterdziestoletniej historii tej imprezy. - Nie ma absolutnie żadnej przesłanki, by polski rolnik był traktowany w sposób gorszy, inny niż w krajach UE, choćby na zachodzie Europy – mówił podczas imprezy prezydent Duda.

 

Prezydent RP podczas inauguracji targów zaznaczył, że Polska musi walczyć bardzo twardo o to, aby polski rolnik otrzymywał dopłaty bezpośrednie przynajmniej na średnim poziomie UE.

 

Prezydent powiedział, że nowoczesne rolnictwo oznacza to wszystko, co człowiekowi rzeczywiście służy, czyli takie, które jest realizowane w sposób zrównoważony. - To właśnie dlatego cały czas akcentujemy i cały czas w naszej konstytucji to najistotniejsze miejsce w hierarchii celów rolnych zajmuje wsparcie rodzinnego gospodarstwa rolnego – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

 

Podczas zwiedzania terenów wystawowych Parze Prezydenckiej towarzyszył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. - Staramy się, by polityka państwa, Polityka Prawa i Sprawiedliwości wobec rolnictwa najlepiej jak to jest możliwe odpowiadała oczekiwaniom rolników – zapewnił minister. Szef resortu powiedział, że rolnictwo dobrze sobie radzi w międzynarodowej konkurencji, co potwierdzają dane dotyczące eksportu produktów rolno-spożywczych. Ok. 30 mld euro w zeszłym roku. - W tym roku tendencja jest bardzo dobra, będzie to zapewne jeszcze większy eksport. Szukamy nowych rynków, rywalizujemy z tymi, z którymi kiedyś przegrywaliśmy konkurencję – podkreślił minister. Zaznaczył jednak, że nie wszystko jeszcze funkcjonuje prawidłowo. - Rolnictwo w Polsce jest bardzo złożone, skłamałby ktoś mówiąc o tym, że to rolnictwo nie ma problemów. Jest bardzo zróżnicowane, to jest również pewna spuścizna po naszej skomplikowanej historii zaborczej – zauważył minister i dodał, że konieczne jest upodmiotowienie rolników, wzmocnienie ich pozycji w łańcuchu „od pola do stołu”.

 

Szef resortu rolnictwa apelował również do rolników, aby się organizowali gospodarczo. Zwracał przy tym uwagę na konieczność sprostania konkurencji odkreślając, że rolnicy w krajach „starej” UE w większości należą do spółdzielni, czasem nawet kilku. Dzięki temu mogą taniej kupować środki niezbędne do produkcji, ale też jest im łatwiej negocjować korzystniejsze ceny.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podziękował Prezydentowi RP za silne wsparcie polskiego rolnictwa.

 

Organizatorem dwudniowej imprezy jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

 

Źródło: MRiRW

Może zainteresuje Cię również:

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Europa nie wyżywi sw

- Zielony Ład to jest pewna ideologiczna tendencja, która wy

Michał Kołodziejczak: Polski rolnik nie będzie par

Dzisiaj przed ministerstwem rolnictwa odbyła się konferencja

Piątka dla zwierząt wprowadzana tylnymi drzwiami.

- Decyzja o tym, by ograniczać w Polsce ubój rytualny, jest