Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

60 litrów pestycydów w baku volkswagena

Joanna Kawka

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS na przejściu granicznym w Korczowej przechwycili 60 litrów niewiadomego pochodzenia środków ochrony roślin, które ukryte były w zbiorniku paliwa.Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) wytypowali do kontroli wjeżdżającego do Polski osobowego volkswagena. Kierowcą pojazdu na polskich numerach rejestracyjnych był obywatel Ukrainy.

Podczas rewizji pojazdu, funkcjonariusze zauważyli zbiornik paliwa. Nietypowy zapach znajdującej się w nim cieczy zdecydował o przepompowaniu zawartości zbiornika do pojemników i przekazaniu próbek do badań w laboratorium celno-skarbowym w Przemyślu.
Badania laboratoryjne wykazały, że przewożona substancja to środek ochrony roślin.

Przewożony niezgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami towar został zatrzymany. Przeciwko sprawcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe.
Na poczet kary grożącej kierowcy zabezpieczono kwotę 1 tys. złotych.Jest to pierwszy w tym roku przypadek udaremnienia przemytu tak dużej ilości pestycydów niewiadomego pochodzenia na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim.

W ubiegłym roku funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili 127 przypadków przemytu środków ochrony roślin, zatrzymując łącznie 643 kg i ponad 986 litrów pestycydów.Przemycane pestycydy najczęściej wykrywane były przez funkcjonariuszy KAS w bagażach, zbiornikach paliwa, bagażnikach czy skrytkach konstrukcyjnych pojazdów. Osoby, który usiłowały przewieźć ten towar przez granicę nie zgłaszały go do kontroli i nie okazywały zezwolenia na przewóz ministra właściwego ds. rolnictwa.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że to niezbędny dokument, który pozwala przewieźć pestycydy przez granicę, określając jednocześnie wymagania, które należy spełnić. Jednostkowe opakowania środków ochrony roślin wprowadzanych do obrotu powinny być szczelnie zamknięte i nieuszkodzone, opatrzone w zatwierdzoną i sporządzoną w języku polskim etykietę.

 

Źródło: Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu


Może zainteresuje Cię również:

Jeszcze trochę to nie będzie czym chronić owoców

Przedstawiciele organizacji ogrodniczych zwracają uwagę, że

Polska jest jednym wielkim gospodarstwem ekologicz

- Zmniejszenie zużycia pestycydów o 50 proc. jest absurdalne

Dlaczego polscy rolnicy mają ograniczać stosowanie

Najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej pestycydów stosuj