kps

kps

CenyRolnicze
02 maja 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0474 EUR EUR - 4.3323 GBP GBP - 5.0670 DKK DKK - 0.5808
Archiwum


02.05.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 204,75 (-0,12%), kukurydza CZE24: 199,00 (-1,00%), rzepak SIE24: 466,50 (+1,80%)

29.04.2024 13:46 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,70-8,90 zł/kg, średnia: 8,36 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

29.04.2024 SPRZEDAM 6 BYKÓW, mięsny, 600 kg, świętokrzyskie, kielecki, 26-004, tel.: 506 619 161

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Sukces w szukaniu pracy w rolnictwie – kluczowe umiejętności i strategie

Redakcja
praca w rolnictwie

Ekonomiści zajmujący się polskim rynkiem pracy rzadko kiedy piszą o rolnictwie. To duży błąd, bo w Polsce wciąż działa ok. 1,3 mln gospodarstw rolnych, a rolnictwo wytwarza ok. 3 proc. PKB. Jest to znacznie więcej, niż w przypadku gospodarek innych krajów rozwiniętych, nawet jeśli polskie rolnictwo z roku na rok staje się coraz nowocześniejsze. Jak osiągnąć sukces w szukaniu pracy w sektorze rolniczym? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie umiejętności są najważniejsze?

 

[Artykuł sponsorowany]

Polski sektor rolniczy w 2023 roku

 

W sektorze rolniczym jest zatrudnionych ok. 9 proc. polskich pracowników – ponad trzy razy mniej, niż w przemyśle i aż sześć razy mniej, niż w usługach. To ogromna dysproporcja, charakterystyczna dla gospodarek o wysokim stopniu rozwoju. Polska nie jest co prawda w unijnej czołówce, ale z roku na rok udział rolnictwa w strukturze zatrudnienia nieznacznie spada. To postępujące zjawisko, związane ze zmianami w gospodarce – co prawda oferty pracy w rolnictwie znajdziesz na GoWork.pl, ale coraz częściej poszukiwani są pracownicy z wyższym wykształceniem i doskonałą znajomością branży.

 

Pomimo wysokiej inflacji oraz kryzysowych sytuacji polski sektor rolniczy wciąż dynamicznie się rozwija. Rolnicy doceniają znaczenie mechanizacji i starają się inwestować w nowoczesne technologie, a także coraz bardziej dbają o jakość upraw. Okazuje się, że właściwe zarządzanie gospodarstwem rolnym może znacząco zwiększyć zyski, nawet pomimo zmieniających się cen w skupach produktów rolnych.

 

Praca w rolnictwie – kto jest obecnie potrzebny?

 

Większość osób zatrudnionych w rolnictwie prowadzi własne gospodarstwa rolne i nie potrzebuje pomocy z zewnątrz. Wyjątkiem są żniwa oraz zbiory, gdy faktycznie potrzebni są pracownicy fizyczni. Niestety w sezonie na wsi po prostu brakuje rąk do pracy – nie tylko ze względu na niedobór pracowników, ale też przez bardzo niskie stawki, które sprawiają, że praca jest nieopłacalna.

 

praca w rolnictwie

 

Pracownicy sezonowi to dość liczna grupa, choć obecnie większe znaczenie mają wykwalifikowani specjaliści. To osoby, które posiadają wyższe wykształcenie kierunkowe rolnicze, np. z zakresu hodowli bydła lub uprawy zbóż. Ich wiedza oraz praktyczne doświadczenie przekładają się na wyższą efektywność działania gospodarstwa rolnego. Duże firmy chętnie zatrudniają specjalistów, bo ci przekładają się na znacznie wyższe zyski. Dobry pracownik ze specjalistyczną wiedzą może liczyć na atrakcyjne warunki finansowe, szczególnie jeśli ma niszowe umiejętności i praktyczne doświadczenie.

 

Czy warto iść na studia rolnicze?

 

Wyższe wykształcenie w zawodzie rolnika nie zawsze się przydaje – czasami znacznie ważniejsze są umiejętności, a tych przecież można się nauczyć od rodziny. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a studia rolnicze dają gwarancję zdobycia aktualnej wiedzy na najważniejsze tematy. Do wyboru są różne kierunki, a w trakcie studiów możemy zdecydować się na interesującą nas specjalizację. Warto rozważyć taką opcję – dyplom związany z rolnictwem przyda się przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego, a do tego otworzy możliwość pracy dla kogoś.

 

Nowoczesne technologie w rolnictwie

 

Nowoczesne technologie są obecne w coraz większej liczbie gospodarstw rolnych, a rolnicy potrzebują wykwalifikowanych specjalistów, którzy zaplanują i przeprowadzą wdrożenie niezbędnych systemów. Największą popularnością cieszą się różnego rodzaju maszyny (np. kombajny, narzędzia do zbioru owoców czy warzyw), ale w użyciu zaczynają się pojawiać jeszcze nowsze gadżety, takie jak nadajniki GPS oraz drony, które pozwalają na wygodne monitorowanie stanu upraw.

 

W sprzedaży znajdziemy rozbudowane systemy komputerowe, które ułatwiają zarządzanie gospodarstwem rolnym. Nowoczesne oprogramowanie dba o poprawne stosowanie agrochemikaliów i nadzoruje całość procesu produkcji rolnej. Jest szczególnie przydatne w hodowlach zwierzęcych, gdzie efektywność ma ogromne znaczenie. Naukowcy wprowadzili nawet pojęcie rolnictwa precyzyjnego, czyli wspomaganego przez programy komputerowe. To przyszłość tej branży i klucz do znalezienia dobrze płatnej pracy w rolnictwie!

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu