Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 stycznia 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7466 EUR EUR - 4.5480 GBP GBP - 5.1104 DKK DKK - 0.6114
Archiwum
15.01.2021 MATIF: pszenica. MAR21 - 231,50 (+ 0,76%), kukurydza MAR21 - 212,00 (- 0,12%), rzepak LUT21 - 432,25 (- 1,65%) [euro/tona] +++ +++ +++ 15.01.2021 13:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,40 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Minister Puda otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Izraelu

Redakcja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się wczoraj z chargé d’affaires ambasady Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari Yaalon. Rozmowa była okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy polsko-izraelskiej w dziedzinie rolnictwa, a także nakreślenia dalszych planów jej rozwoju.

 

Obie strony pozytywnie oceniły dotychczasowe relacje w dziedzinie rolnictwa, szczególnie w zakresie wymiany handlowej oraz współpracy naukowo-badawczej. Rozmówcy podkreślili jednocześnie potrzebę jeszcze pełniejszego wykorzystania potencjału w tych sferach. Minister Grzegorz Puda zaznaczył, że istotne jest podtrzymywanie dialogu w kwestiach rolnych, w tym na poziomie kierownictwa resortów rolnictwa obu krajów.

 

Minister Puda otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Izraelu, skierowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Izraela Alona Schustera.

 

Ważnym tematem rozmowy były kontakty na poziomie naukowo-eksperckim. Podkreślono chęć rozwoju współpracy w obszarze zarządzania zasobami wodnymi. Tal Ben-Ari Yaalon poinformowała o zainteresowaniu izraelskich przedsiębiorców eksportem nowych technologii do Polski. Minister Grzegorz Puda podkreślił, że dla Polski szczególnie interesująca może być współpraca w dziedzinie zaawansowanych technik irygacyjnych.

 

Omawiając stan wymiany handlowej minister Puda wyraził nadzieję na szybkie wyjaśnienie ze stroną izraelską kwestii dostępu do rynku dla wybranych produktów rolno-spożywczych z Polski. Zaznaczył, że Polska jest zainteresowana rozwojem eksportu produktów rolno-spożywczych do Izraela, ale też importem z tego kraju towarów, które są deficytowe na polskim rynku.

 

Izrael cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich producentów sektora rolno-spożywczego. Polska od wielu lat odnotowuje dodatnie saldo w wymianie handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Izraelem. Wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w okresie od stycznia do września 2020 r. wyniosła 185,3 mln EUR. W tym czasie eksportowaliśmy do Izraela głównie mięso wołowe oraz cukier.

 

 

Źródło: MRIRW

Może zainteresuje Cię również:

Japonia przy współpracy z Izraelem wprowadza na sw

Japońska korporacja podpisała protokół ustaleń z izraelską f

Polska wołowina ma ogromny potencjał. Do sukcesu p

- Polak zjada 4 kg wołowiny rocznie -  trzy razy mniej

J.K. Ardanowski: Trudno sobie wyobrazić, że ktoś m

- Nie jest tak, że ministrem rolnictwa musi być rolnik. Wiel