Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Dantejskie sceny w białoruskich oborach. Za pomór bydła urzędnicy mogą trafić za kraty

Redakcja

Trudno uwierzyć w to co się dzieje na Białorusi, jeśli chodzi o produkcję zwierzęca. Wg portalu belsat. eu, w państwowych oborach masowo padają krowy. W internecie pojawiają się zdjęcia porzuconych, martwych zwierząt i wychudzonego bydła stojącego po kolana w oborniku. Nawet prezydent kraju, Alaksandr Łukaszenko, porównał jedną z państwowych obór do nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

 

- Jeszcze raz powtarzam rządowi, na przyszłość: za pomór bydła traficie za kraty. 85 tysięcy w ubiegłym roku! Wyobrażacie sobie, ile to było mięsa? – pytał w lipcu Alaksandr Łukaszenka podczas wizyty w zakładach drobiarskich pod Homlem, które należą do koncernu naftowego Biełarusnafta. Był to jego komentarz do ujawnionych przez dziennikarzy przypadków masowego padania krów w państwowych oborach. - W internecie pojawiły się zdjęcia porzuconych w polu martwych zwierząt, krów wychudzonych i stojących po kolana w oborniku – czytamy w publikacji portalu belsat.eu.

 

Belsat donosi, iż według pracowników gospodarstw, powodem takiej sytuacji jest niedobór paszy i rąk do pracy, a także zaniedbania kierownictwa gospodarstw. Białoruski prezydent polecił Prokuraturze Generalnej zająć się tą sprawą. – To niedopuszczalne! To pasza słaba, to to, to tamto. Bezład! Zwróćcie na to uwagę. Na razie jeszcze rozmawiam z wami po dobroci! – przestrzegał prezydent.

 

Belsat przypomina, że w marcu prezydencka wizytacja w państwowej fermie mlecznej zakończyła się czystką kadrową, a ostatecznie dymisją rządu. Łukaszenkę wyprowadził wtedy z równowagi stan krów, które nazwał „obs***nymi”, a oborę porównał do nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

 

Wg portalu Białoruś od lat ukrywa obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. - Dziennikarze, którzy ujawniali kolejne ogniska pomoru trzody chlewnej byli prześladowani przez milicję – informuje belsat.eu, dodając, iż mięso i mleko są jednymi z głównym produktów eksportowych Białorusi.

 

Źródło: belsat.eu

Może zainteresuje Cię również:

Co trzecie gospodarstwo w Danii zostało ukarane za

Jak poinformował duński minister rolnictw Morgen Jensen, pon

Horror zwierząt w niemieckim laboratorium. Krzyk,

Organizacja prozwierzęca Soko Tierschutz, która w ostatnich

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków chce zakazu stosowa

Właśnie zakończyło się zbieranie podpisów pod Europejską Ini