Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Minister Ardanowski: Musimy wrócić do ideałów walczących chłopów

Redakcja
MRiRW

- Ze smutkiem patrzę jak polska wieś jest skłócona, jak powstają nowe byty, które twierdzą, że wszyscy dotychczasowi działacze są źli, że są do niczego. Atakują inne organizacje, w tym Solidarność – mówił wczoraj minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył wczoraj w uroczystościach związanych z 38. rocznicą pamiętnych Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981.

 

Pobicie działaczy Solidarności miało miejsce podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej. Na tej sesji delegacja związkowa miała wystąpić w imieniu rolników strajkujących od 16 marca, którzy domagali się realizacji Porozumień Ustrzycko-Rzeszowskich, a przede wszystkim rejestracji rolniczych związków zawodowych. Sesja została przerwana, aby nie dopuścić do głosu działaczy Solidarności. Związkowcy postanowili pozostać w budynku i wówczas nastąpiło siłowe rozwiązanie. W efekcie do szpitala przewieziono pobitych działaczy związkowych Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza.

 

Uczestnicy wczorajszych obchodów wzięli udział we Mszy Świętej, a następnie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 38 lat. – To była kolejna stacja, kolejny epizod w walce chłopów o swoje prawa. Po Ustrzykach, Rzeszowie, Bydgoszczy, był zjazd w Poznaniu i wreszcie rejestracja związku w maju – przypomniał minister Jan Krzysztof Ardanowski dodając, że bardzo dobrze pamięta tamte wydarzenia, jako ówczesny student Akademii Techniczno-Rolniczej, członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów, które wspierało strajkujących rolników.

 

Mówiąc o NSZZ Solidarność RI minister podkreślił, że ten związek odegrał, odgrywa i będzie odgrywał wielką rolę w reprezentowaniu interesów polskiej wsi. – Ze smutkiem patrzę jak polska wieś jest skłócona, jak powstają nowe byty, które twierdzą, że wszyscy dotychczasowi działacze są źli, że są do niczego. Atakują inne organizacje, w tym Solidarność – powiedział minister zwracając jednocześnie uwagę na widoczną zawiść pomiędzy rolnikami.

 

Według ministra należy wrócić do podstawowych idei. – Trzeba budować wolną, niepodległą, silną gospodarczo Polskę liczącą się na świecie. Trzeba odbudowywać poczucie więzi międzyludzkich, budować wspólnotę narodową opartą o wspólny los i historię, zakorzenioną w chrześcijańskiej tradycji. To były ideały walczących chłopów. Musimy wrócić do tych ideałów – zaapelował minister Ardanowski.

 

Źródło/zdjęcie: MRiRW

 

Może zainteresuje Cię również:

Minister chce napiętnować zakłady importujące suro

Ministerstwo rolnictwa opublikuje listę zakładów importujący

Minister rolnictwa podczas spotkania zespołu ds wo

Jak powiedział Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z

Minister Ardanowski o umowie z Mercosurem: W pewn

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, nie owija w ba