Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9591 EUR EUR - 4,4465 GBP GBP - 4,9043 DKK DKK - 0,5966
Archiwum
07.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 184,75 (+ 1,23%), kukurydza SIE20 - 171,75 (+ 1,33%), rzepak SIE20 - 381,75 (+ 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.07.2020 12:55 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 6,00 zł/kg, średnia: 5,53 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++

Minister Ardanowski: Musimy wrócić do ideałów walczących chłopów

Redakcja
MRiRW

- Ze smutkiem patrzę jak polska wieś jest skłócona, jak powstają nowe byty, które twierdzą, że wszyscy dotychczasowi działacze są źli, że są do niczego. Atakują inne organizacje, w tym Solidarność – mówił wczoraj minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył wczoraj w uroczystościach związanych z 38. rocznicą pamiętnych Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981.

 

Pobicie działaczy Solidarności miało miejsce podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej. Na tej sesji delegacja związkowa miała wystąpić w imieniu rolników strajkujących od 16 marca, którzy domagali się realizacji Porozumień Ustrzycko-Rzeszowskich, a przede wszystkim rejestracji rolniczych związków zawodowych. Sesja została przerwana, aby nie dopuścić do głosu działaczy Solidarności. Związkowcy postanowili pozostać w budynku i wówczas nastąpiło siłowe rozwiązanie. W efekcie do szpitala przewieziono pobitych działaczy związkowych Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze i Mariusza Łabentowicza.

 

Uczestnicy wczorajszych obchodów wzięli udział we Mszy Świętej, a następnie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 38 lat. – To była kolejna stacja, kolejny epizod w walce chłopów o swoje prawa. Po Ustrzykach, Rzeszowie, Bydgoszczy, był zjazd w Poznaniu i wreszcie rejestracja związku w maju – przypomniał minister Jan Krzysztof Ardanowski dodając, że bardzo dobrze pamięta tamte wydarzenia, jako ówczesny student Akademii Techniczno-Rolniczej, członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów, które wspierało strajkujących rolników.

 

Mówiąc o NSZZ Solidarność RI minister podkreślił, że ten związek odegrał, odgrywa i będzie odgrywał wielką rolę w reprezentowaniu interesów polskiej wsi. – Ze smutkiem patrzę jak polska wieś jest skłócona, jak powstają nowe byty, które twierdzą, że wszyscy dotychczasowi działacze są źli, że są do niczego. Atakują inne organizacje, w tym Solidarność – powiedział minister zwracając jednocześnie uwagę na widoczną zawiść pomiędzy rolnikami.

 

Według ministra należy wrócić do podstawowych idei. – Trzeba budować wolną, niepodległą, silną gospodarczo Polskę liczącą się na świecie. Trzeba odbudowywać poczucie więzi międzyludzkich, budować wspólnotę narodową opartą o wspólny los i historię, zakorzenioną w chrześcijańskiej tradycji. To były ideały walczących chłopów. Musimy wrócić do tych ideałów – zaapelował minister Ardanowski.

 

Źródło/zdjęcie: MRiRW

 

Może zainteresuje Cię również:

Szkodliwe dla pszczół decyzje ministra Ardanowskie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podsumował kilka

Rozwój wsi i rolnictwa strategicznym zadaniem pańs

Minister Rolnictwa podsumował wczoraj dwa lata pracy na swoi

Minister Ardanowski: Rolnictwo to współpraca z Pan

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz komisar