kojs

skiba

CenyRolnicze
17 maja 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9363 EUR EUR - 4.2685 GBP GBP - 4.9790 DKK DKK - 0.5721
Archiwum


17.05.2024 13:44 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,10-9,00 zł/kg, średnia: 8,43 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.05.2024 MATIF: pszenica WRZ24: 246,75 (-0,70%), kukurydza CZE24: 213,50 (0,00%), rzepak SIE24: 478,75 (+1,11%)

14.05.2024 SPRZEDAM 20 TUCZNIKÓW, 120 kg, 60%, podkarpackie, ropczycko-sędziszowski, 39-120, tel.: 608 872 475

14.05.2024 SPRZEDAM 10 T PSZENICY PASZ., trans. rolnika, wielkopolskie, koniński, 62-510, tel.: 660 834 421

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Już niebawem rusza polski Matif. Co nam da Platforma Żywnościowa?

Redakcja

W marcu rusza giełda obrotu towarami rolno-spożywczymi Platforma Żywnościowa. Celem projektu jest utworzenie platformy handlu (giełdy), która umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie kontraktów terminowych. Początkowe będzie to pilotaż, który będzie związany wyłącznie z transakcjami dotyczącymi pszenicy. 

 

Przygotowanie nowego narzędzia handlu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) powierzył konsorcjum, którego liderem jest Giełda Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.
Uruchomienie przez profesjonalny podmiot rynku kapitałowego, jakim jest grupa GPW S.A., elektronicznej platformy sprzedażowej umożliwi koncentrację podaży krajowych towarów rolno-spożywczych poprzez tworzenie dużych, jednorodnych partii oraz ograniczenie kosztów transakcyjnych i ryzyka handlowego, a co za tym idzie także ograniczenie ryzyka cenowego.

 

- W pierwszej fazie działania Platformy, tj. w okresie od marca do sierpnia 2020 r. przeprowadzony zostanie pilotaż projektu. W tym czasie do obrotu zostanie wprowadzona pszenica w trzech klasach jakościowych (A, B, C) określonych przez Giełdę Papierów Wartościowych S.A. na podstawie konsultacji z rynkiem, a uczestnicy będą mogli zawierać rzeczywiste transakcje kupna-sprzedaży z wykorzystaniem systemu magazynów autoryzowanych i domów maklerskich – czytamy w informacji przekazanej przez z-cę dyrektora generalnego KOWR Wojciecha Kędzię

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował szereg działań informacyjno-edukacyjnych, w tym cykl spotkań informacyjnych, o funkcjonowaniu giełdy. Spotkania te w pierwszej kolejności przeznaczone były dla doradców rolnych (grudzień 2019 r. i styczeń 2020 r.), a obecnie (od stycznia do maja 2020 r.) są organizowane dla zainteresowanych grup – m.in. producentów rolnych, przetwórców, eksporterów. Uruchomiono także stronę internetową poświęconą projektowi pod adresem: www.platformazywnosciowa.com.pl na której zamieszczono szereg przydatnych informacji, w tym harmonogram szkoleń stacjonarnych i moduł szkoleń elektronicznych (e-learning). Ponadto opracowano materiały i broszury informacyjne, które w przystępny sposób przedstawiają zasady funkcjonowania giełdy oraz korzyści i perspektywy rozwoju tej formy obrotu produktami rolno-spożywczymi.

 

Dodajmy, że 1 marca rusza tylko pilotaz programu, który obejmie tylko handel pszenicą w systemie giełdowym. Celem Pilotażu jest przetestowanie w warunkach rzeczywistych, wypracowanych rozwiązań poprzez oferowanie uczestnikom rynku kontraktów typu SPOT na pszenicę przez mający potencjał wdrożeniowy podmiot (TGE), który na rynku krajowym prowadzi działalność w zakresie obrotu towarami giełdowymi.

 

Zakres Pilotażu Platformy Sprzedażowej obejmuje w szczególności:

1. Opracowanie dokumentacji niezbędnej do wdrożenia fazy pilotażowej projektu, tj.: projektu techniczno-funkcjonalnego rozwiązań IT dla Platformy Żywnościowej, który pozwoli określić wymagania funkcjonalne i pozafunkcjonalne jakie ma spełnić platforma.

2. Udostępnianie środowisk infrastruktury techniczno-systemowej (developerskie, testowe, szkoleniowe oraz produkcyjne) umożliwiających poprawne skonfigurowanie i uruchomienie platformy, m.in. w zakresie:

a. platformy notowań do obsługi rynku rolnego;

b. platformy rozliczeniowej;

c. mechanizmów planowania i optymalizacji partii odbioru towaru (zestawianie partii, optymalizacja logistyki);

d. mechanizmów komunikacji/wymiany informacji z uczestnikami rynku;

e. rozwiązań w zakresie analityczno-raportowym (hurtownia danych z mechanizmami data analitycs);

f. mechanizmów monitorowania jakości i bezpieczeństwa operacji;

g. mechanizmów implementacji i certyfikacji oprogramowania uczestników rynku przeznaczonego do współpracy z platformą notowań.

3. Przygotowanie i konfigurację platformy żywnościowej pod kątem spełnienia wymagań techniczno-systemowych.

4. Przeprowadzenie testów funkcjonalnych i integracyjnych z wybranymi uczestnikami rynku, w celu potwierdzenia gotowości do uruchomienia pilotażu.

5. Pilotażowe uruchomienie elektronicznej platformy żywnościowej umożliwiające zawieranie transakcji rynkowych przez podmioty gospodarcze, w formule rynku SPOT, dla pszenicy.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu