Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.8014 EUR EUR - 4.5546 GBP GBP - 5.2376 DKK DKK - 0.6124
Archiwum
15.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 219,50 (- 0,57%), kukurydza CZE21 - 221,00 (0,00%), rzepak MAJ21 - 508,00 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ 14.04.2021 13:06 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,50 zł/kg, średnia: 5,98 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++

Woj. zachodniopomorskie: Ogromne straty w rzepaku i jęczmieniu. Wysoka jakość pszenicy

Redakcja

Zachodniopomorscy rolnicy rozpoczęli żniwa. Podkreślają, że tegoroczna susza spustoszyła uprawy, najbardziej rzepak, z którego plon może być niższy o połowę. Na wniosek wojewody, w kolejnych gminach powoływane są komisje, szacujące rozmiary strat. Ich wartość sięga już prawie 120 milionów złotych.

 

W całym regionie kombajny ruszyły na pola. A w stoisławskich młynach kolejek na razie nie ma. - Do żniw jesteśmy tradycyjnie przygotowani. Wszystko jest sprawne, czekamy na dostawy. W tej chwili są one rwane. Pojawi się kilka ciągników, za chwilę przerwa. Ten szczyt jest na pewno przed nami – mówił wczoraj na antenie TVP Mirosław Narojek prezes PZZ w Stoisławiu. Przedsiębiorstwo w tegorocznym szczycie żniw jest przygotowane na zakup 40-50 tys. ton, a na tę chwilę kupiło zaledwie 3 tys. - głównie jęczmienia ozimego i pszenicy. - Pszenica jest bardzo dobrej jakości. Można stwierdzić, że jest to premium plus jeśli chodzi o pszenicę. Dawno takiej nie było – zachwala Mirosław Narojek.

 

Parametry trzyma też jęczmień, ale gorzej jest z rzepakiem. - Pierwsze koszenia pokazały jęczmienia zimowego i rzepaków, że w rzepaku plony są mniejsze do 50 proc. W jęczmieniach zimowych jest do 30-40 proc. mniej plonu. Ziarno jest niewykształcone, praktycznie jest to poślad – mówi Tomasz Kelm rolnik z Mścic.

 

Przyczyną rzecz jasna jest susza, która dała się we znaki zachodniopomorskim rolnikom. Brak wody i upały przekraczające miejscami 35 st. C zrujnowały uprawy. - Po poprzednim roku suchym, było mało wody w gruncie, a do tego doszły wiosenne przymrozki. Jest po prostu źle – potwierdza Zbigniew Fryczkowski, rolnik z Gąsek. - Moje plony rzepaku będą zdecydowanie niższe. Plon będzie w najlepszym przypadku na 2 tony z hektara, a uprawa była prowadzona na 5 t/ha – mówi rolnik z Gąsek.

 

- Wstępne szacunki mówią o tym, że poszkodowanych jest ponad 4 tys. gospodarstw na kwotę blisko 118 mln zł - informuje Agnieszka Muchla-Łagosz, z zachodniopomorskiego urzędu wojewódzkiego. Obecnie na 113 zachodniopomorskich gmin, komisje działają w 90.

 

Źródło: Agrobiznes TVP

 

Może zainteresuje Cię również:

W tym roku unijne zbiory zbóż mogą być wyższe o 2%

Według europejskiego stowarzyszenia zrzeszającego sprzedawcó

W Polsce areał upraw wymagających nawadniania może

Skutki zmiany klimatu będą mieć dla produkcji rolnej w&

UOKiK stawia zarzuty spółce PolishAgri. Skandalicz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zarzuty