Wiosna to dla rolnictwa i całej przyrody czas, który znacząco wpływa na przyszłość. To nie tylko okres intensywnych prac polowych, oceny przezimowania roślin uprawnych, zabiegów agrotechnicznych i szacowania plonów. To nie tylko intensywny wzrost roślin i często nieprzewidywalnych zmian pogody, zaskakujących amplitud dobowych temperatury, a nawet opadów śniegu. Wiosna to czas budzącego się życia i wylotów owadów po zimie. W tym tak ważnych zapylaczy. Spośród 1400 roślin, uprawianych na całym świecie dla przemysłu spożywczego i roślinnego, prawie 80% z nich zapylanych jest przez zwierzęta. Zapylacze są niezbędne w ponad trzech czwartych głównych upraw żywności.
Aby dobrze zrozumieć rolę zapylaczy należy poznać proces samego zapylenia. Zagłębić się w botanikę roślin. Dopiero ta wiedza pozwala na zrozumienie wagi procesu zapylenia i daje możliwość zastanowienia się nad problemem zwiększenia ilości zapyleń oraz możliwościami wspomagania tego procesu.
TROCHĘ BOTANIKI
Aby dobrze zrozumieć proces zapylenia i to, że większa ilość zapyleń to większa ilość plonów należy wytłumaczyć czym są rośliny nasienne, ponieważ właśnie nasiona roślin stanowią w dużej części pożywienie człowieka.
Rośliny nasienne są to rośliny naczyniowe o najwyższym stopniu przystosowania do życia na lądzie (część z nich w toku ewolucji adaptowała się ponownie do warunków wodnych). Roślina nasienna składa się z korzenia, łodygi, liści oraz kwiatu. Rośliny nasienne rozmnażają się przede wszystkim za pomocą nasion, które powstają w wyniku procesu płciowego. Nasiona mają charakter przetrwalników i zawierają substancje zapasowe.
Rośliny nasienne podzielono w systematyce na: rośliny nagonasienne, inaczej:
- nagozalążkowe,
- rośliny okrytonasienne, czyli okrytozalążkowe.
Nagonasienne to mniej liczna podgromada roślin nasiennych. Należy do niej ponad 1000 gatunków drzew i krzewów, zebranych w 88 rodzajach. Cechą charakterystyczną roślin nagonasiennych jest brak owocolistków osłaniających zalążek, a w konsekwencji też brak owoców.
Okrytonasienne zawierają około 300 000 gatunków roślin. Kwiaty tych roślin są często obupłciowe. Części wytwarzające gamety to słupki i pręciki. Słupki powstają ze zrośniętych owocolistków. Pręciki zbudowane są z nitki i główki. W główce występują najczęściej 2 pylniki. W pylnikach powstają mikrospory, z których następnie rozwijają się ziarna pyłku, które wytwarzają tzw. jądra plemnikowe (nieruchome plemniki).
Fot. 1. Kwiat rośliny okrytonasiennej z widocznymi pręcikami i słupkiem.
ZAPYLENIE
Dopiero po dość skrótowych, lecz koniecznych typowo botanicznych wyjaśnieniach, można zrozumieć proces zapylenia. Prosta definicja zapylenia brzmi: Zapylenie to proces dokonujący się w kwiatach roślin nasiennych, polegający na przeniesieniu pyłku i jego rozwoju zakończonym zapłodnieniem komórki jajowej. W przypadku nagonasiennych pyłek przenoszony jest bezpośrednio na zalążek, u okrytonasiennych na znamię słupka.
Rośliny, których zapylenie następuje pyłkiem innego kwiatu to rośliny obcopylne. U roślin samopylnych zapylenie ma miejsce pyłkiem tego samego kwiatu.
Czynnikami pośredniczącymi w zapyleniu roślin mogą być:
- wiatr (wiatropylność),
- owady owadopylność),
- ptaki (ornitogamia),
- ślimaki (malakogamia),
- woda (hydrogamia).
Ze sposobem zapylenia wiąże się wiele przystosowań morfologicznych kwiatu, np.: barwny okwiat (barwne plamki na płatkach okwiatu), miodniki kwiatów owadopylnych, kwiaty niepozorne o zredukowanym okwiecie kwiatów wiatropylnych.
Fot. 2. Biedronki pełnią w ekosystemie również rolę zapylaczy.
OWADY ZAPYLAJĄCE
W naszych szerokościach geograficznych występują w zasadzie tylko rośliny wiatropylne, stanowiące około 22% gatunków i rośliny owadopylne, obejmujące 78% gatunków. Rośliny wiatropylne wytwarzają duże ilości drobnego, lekkiego pyłku, który jest łatwo przenoszony przez wiatr. Owadopylne charakteryzują się bardziej gruboziarnistym, ciężkim i lepkim pyłkiem, który przenoszą owady. Zapylacze pełnią ważną rolę w kształtowaniu bioróżnorodności i ich obecność jest niezbędna na plantacjach rolniczych i sadowniczych. Większość roślin aby mogła wydać owoce, musi najpierw zostać zapylona przez owady, które w poszukiwaniu pokarmu: nektaru i pyłku, przenoszą go z jednego kwiatu na drugi. Tak też jest w przypadku drzew i krzewów owocowych: czereśni, wiśni, jabłoni, grusz, większości śliw i czarnej porzeczki, a także wielu warzyw, jak choćby pomidorów, bobu i fasoli. Rośliny te, pomimo obfitego kwitnienia wiosną, bez pomocy owadów nie wydadzą plonu latem. Nawet gatunki i odmiany samopylne lepiej owocują, jeśli są oblatywane przez owady. Ze wszystkich owadów zapylających rośliny, największą rolę pełnią pszczoły. Chociaż w powszechnym pojęciu pszczoły są dostarczycielami miodu, wosku, propolisu oraz innych produktów pszczelich. Tymczasem ich rola jako zapylaczy roślin uprawnych i dziko rosnących wielokrotnie przekracza wartość uzyskiwanych od nich produktów.
Około jednej trzeciej produkcji roślinnej w rolnictwie wytwarza się dzięki zapyleniu przez owady. Według danych Zakładu Pszczelarstwa w Puławach, coroczne korzyści dla rolnictwa z samego zapylania rzepaku w Polsce wynoszą 600-700 mln złotych, natomiast korzyści te dla upraw sadowniczych przekraczają 3 mld złotych.
Fot. 3.
Cechy pszczół, stanowiące o tym, że są one najlepszymi zapylaczami ze wszystkich owadów zapylających: duża liczebność populacji w ciągu całego roku; pszczoły w naszych warunkach są jedynymi zimującymi gromadnie owadami zapylającymi rośliny, dlatego już wiosną, zbierając nektar i pyłek, mogą zapylić rośliny na dużym obszarze; mają możliwość szybkiego rozwoju i wzrostu liczebności; gromadzenie dużych ilości miodu i pyłku wiąże się z koniecznością odwiedzenia przez pszczoły ogromnej ilości kwiatów; ciała pszczół pokrywają włoski, co sprzyja zatrzymywaniu się na nich ziaren pyłku i przenoszeniu ich na inne kwiaty; skłonność pszczół do oblatywania kwiatów jednego gatunku roślin (tzw. wierność kwiatowa), co wyraża się tym, że raz odkryte źródło pożytku, np. kwitnący łan rzepaku, pszczoły zbieraczki wykorzystują do końca. (za: https://www.agro.bayer.com.pl/co-nowego/zapylacze-i-ich-rola)
Dla uzmysłowienia jak ważną rolę odgrywają owady zapylające warto prześledzić poniższą tabelę, która zestawia zawiązywanie się owoców przez rośliny entomofilne (zapylane przez owady) przy obecności i przy braku owadów zapylających.
Zasady, których należy przestrzegać aby chronić owady pożyteczne i zapylające na terenie własnego gospodarstwa:
- nie wykonuj zabiegów na uprawach z kwitnącymi roślinami w czasie ich oblotu przez zapylacze. Należy pamiętać, że kwitnące chwasty są również atrakcyjne dla pszczół, stąd zwalczając je chemicznie w tej fazie, narażasz owady na zatrucie;
- przestrzegaj wymaganego okresu prewencji (czas, który musi upłynąć między opryskiem a początkiem oblotu danej uprawy przez pszczoły). Informacja na ten temat jest umieszczona w etykiecie-instrukcji stosowania;
- stosuj wyłącznie oryginalne środki ochrony roślin;
- nie stosuj niezalecanych mieszanin środków owadobójczych z innymi komponentami. Dodatek niektórych środków grzybobójczych do zabiegów owadobójczych może podnieść szkodliwość sporządzonej mieszaniny dla pszczół;
- jeśli w pobliżu upraw rzepaku, gryki, grochu, łubinów bądź pozostałych gatunków roślin miododajnych pszczelarze wystawiają ule, na ich prośbę należy udzielić informacji o planowanych zabiegach środkami ochrony roślin;
- stosuj środki ochrony roślin jedynie w wypadku przekroczenia progów ekonomicznej szkodliwości agrofagów;
- stosuj środki selektywne i w sposób bezpieczny dla organizmów pożytecznych;
- dopasuj środek do rodzaju agrofagów, fazy ich rozwoju oraz rozwoju uprawy.
(Zebrane przez Crop Science Polska)
Fot.4.
CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ DLA ZWIĘKSZENIA LICZEBNOŚCI OWADÓW POŻYTECZNYCH I ZAPYLAJĄCYCH?
Do owadów zapylających, tzw. zapylaczy należą głównie: błonkówki, muchówki, motyle, chrząszcze. Największą rolę odgrywają należące do błonkówek pszczoły (Apoidea), szczególnie pszczoła miodna. Nie należy też zapominać o ważnej roli pszczół murarek i trzmieli. W sytuacjach masowego wymierania pszczół (w tym roku ok.30% pszczół nie przetrwało zimy) możemy wspomóc populację zapylaczy poprzez postawienie hotelu dla owadów pożytecznych.
W ostatnich latach na krajowym rynku pojawiła się szeroka oferta domków dla owadów. Najlepiej jednak zakupić domki krajowego producenta, które charakteryzują się dużą jakością wykonania i standardami ekologii. Hotele dla owadów produkowane przez firmę MKW Pracownia pochodzą z polskiej stolarni.
Poniżej przedstawiamy przykład jednego z typów domków dla owadów. Jest to: budka dla owadów pożytecznych, typ hotel dla zapylaczy.
Ta budka dla owadów pożytecznych przeznaczona jest przede wszystkim dla pszczoły murarki oraz innych błonkówek.
Chcąc zwiększyć ilość zapyleń, a tym samym ilość plonów roślin w ogrodzie, czy sadzie warto zapewnić owadom zapylającym miejsce do zamieszkania i rozmnażania. Pomocna będzie szeroka oferta, sprawdzonej polskiej firmy, która dostępna jest TUTAJ- kliknij.
Wiosna to zapylenia roślin, a zapylenia to plon. Mamy teraz dobry moment na przypomnienie sobie zasad związanych z ochroną owadów pożytecznych i zapylaczy żyjących na terenach gospodarstw oraz podjęcie decyzji na zaproszenie ich poprzez zakup hoteli dla owadów.
Źródła:
- Andrzej Pałczyński, Zbigniew Podbielkowski, Benon Polakowski: Botanika, PWN Warszawa 1994
- https://www.mkwpracownia.pl/budki-dla-owadow-pozytecznych
- https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/zapylenie;4000379.html
- https://www.koppert.pl/wyzwania/zwieksz-skutecznosc-zapylania/
- http://www.opisik.pulawy.pl/pdf/1.pdf
- https://www.agro.bayer.com.pl/co-nowego/zapylacze-i-ich-rola
- https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Do-dobrego-zapylenia-upraw-potrzeba-2x-wiecej-pszczol-2446.html
- https://beehivemonitoring.com/pl/blog/post/what-are-pollination-and-the-benefits-of-it.html
- https://www.agro.bayer.com.pl/co-nowego/zapylacze-i-ich-rola

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Wszystkie artykuły autora
- Szkoda wyrządzona przez zwierzęta łowne - do kogo po odszkodowanie?
- Czy „małpka” szkodzi i komu?
- Dwadzieścia nowych odmian buraka w rejestrze COBORU
- Z ostatniej chwili: Nowe odmiany ziemniaka zarejestrowane przez COBORU
- Czy pandemia wirusa SARS -COV-2 wpłynęła na rozwój populacji dzików i wzrost występowania ASF?
Może zainteresuje Cię również:
Absurdalna polityka Brukseli ws. środków ochrony r
Za co najmniej kontrowersyjną można uważać politykę Komisji
Motyle, motyle, poczekajcie choć chwilę…
… i poczekały, przynajmniej na tyle, że przyjrzeli im się ba
Pasy uprawne wolne od oprysków i nawozów? Choroby,
Jednym z ekoschematów zawartych w projekcie Wspólnej Polityk
Nielegalne chemikalia mogą zniszczyć plony
Początek roku to sezon zakupów środków ochrony roślin do wio
PSPO: Rekordowy przerób rzepaku, ale słabsze zaole
Przerób rzepaku w 2020 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzy
Co ze szkoleniami z zakresu środków ochrony roślin
W związku ze zgłaszanymi kolejnymi wątpliwościami dotyczącym
Praca rolnika na polu, z roku na rok staje się cor
Odczuwalne już powszechnie skutki zmiany klimatu, a co za ty
Plany UE dla lepszej ochrony pszczół
Obecnie stosowane systemy wpływu pestycydów na pszczoły mogą
W ciągu dekady powierzchnia użytków rolnych w UE s
Prognozy Komisji Europejskiej dotyczące rolnictwa na lata 20
Biologiczna ochrona upraw z dopłatą dla rolnika? P
Zespół Badawczy Uczelni Instytutów Badawczych i Branżowych,
Na rynku ziemniaków kłopoty pojawiły się wraz z na
Zdaniem ekspertów Copa-Cogeca na rynku ziemniaków do marca 2
Polska jest importerem netto rzepaku i oleju rzepa
Dane MRiRW pokazują, że w okresie I - VII.2020 Pol
Coraz wyższe zapotrzebowanie na rzepak. Topnieją ś
Światowe zbiory rzepaku będą prawdopodobnie większe niż zakł
Nawłoć kanadyjska – ładna, choć bardzo niebezpiecz
Późnym latem i wczesną jesienią przemierzając Polskę niemal
Rekordowy sezon pod względem przerobionych nasion
Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczni
Chorwacja: padło 60 mln pszczół. Władze ogłosiły s
W Chorwacji zaobserwowano masowe padnięcia rodzin pszczelich
Numer partii oraz data produkcji środków ochrony r
Walne zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej podjęło stanowi
Czy ministerstwo planuje wprowadzić dotacje na roz
Nikogo nie trzeba przekonywać, że pszczoły mają duży wpływ n
Pierwsze kombajny wjechały w rzepak. Optymistyczne
Na zdecydowanej większości powierzchni upraw rzepaku w kraju
NIK o pestycydach w płodach rolnych. Próbki bada s
Zbyt długi czas badania obecności pestycydów – zarówno w pło
Szkodliwe dla pszczół decyzje ministra Ardanowskie
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podsumował kilka
Miód ze Wspólnej
– Za nami kolejne miodobranie z naszych uli stojących na dzi
Pszczelarze chcą otrzymywać dopłaty za zapylanie
PZP zwrócił się do Ministra Środowiska z prośbą o rozważenie
Ujawniono 70 ton nielegalnych środków ochrony rośl
W Polsce, tak jak w latach ubiegłych, w ramach akcji Silver
Opryski, pszczoły, procedury,kary - co warto wiedz
Z perspektywy rolnika sama sprawa oprysków to wystarczający
Przekręty w skupie rzepaku
Szamotulscy policjanci, w maju br. otrzymali zawiadomienie o
Minister Ardanowski: Błędy popełniane przez rolni
– Szczególna jest rola pszczół i owadów zapylających w rolni
Czy neonikotynoidy szkodzą pszczołom?
W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o zmniejszaniu się
Rośnie popularność śruty rzepakowej w krajowej pro
Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczni
Kuriozum pod Zieloną Górą. Pszczoła użądliła dziec
W podzielonogórskim Jędrzychowie właściciel przydomowej pasi
Środki fosforoorganiczne zagrażają zdrowiu rolnikó
Insektycydy fosforoorganiczne należą do najczęściej stosowan
Wielkopolski PIORiN wydał nakaz utylizacji 12 ton
Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznani
KRIR apeluje do resortu Rolnictwa o pilną aktualiz
Ze względu na wycofanie przez Komisję Europejską szeregu sub
Unia wycofuje kolejne substancje czynne. Będą wyżs
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przesłał na ręce
Pogoda nie rozpieszcza kanadyjskich farmerów. Zbio
Obfite opady śniegu i opady podczas żniw drastycznie zmniejs
Dwie tony nielegalnych środków ochrony roślin
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasi
Duży wzrost eksportu rzepaku. Ogromną większość ku
Według MRiRW w okresie styczeń-czerwiec 2019 Polska wyekspor
Coraz niższe prognozy dotyczące zbiorów zbóż w Nie
Według najnowszych szacunków Niemieckie Stowarzyszenie Rolni
Kłopoty z kukurydzą będą wspierać notowania pszeni
W tym roku handel pszenicą może być bardzo burzliwy. Niewiel
Zbiory rzepaku w pełni. Na razie kiepskie plony i
Rzepak koszony już jest w całym kraju. Na południu Polski i
Jęczmień ozimy dał w Wielkopolsce plon na poziomie
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego opublikował trzeci
KE cofa pozwolenia na środki ochrony roślin z desm
27 czerwca 2019 r. Komisja Europejska zadecydowała o nieodno
Pierwsze kombajny ruszyły w rzepak. Pamiętajmy, że
W niektórych regionach kraju w polach rzepaku pojawiły się p
Dobre prognozy zbiorów dla rzepaku
Komisja Europejska podniosła (w stosunku do maja) swoje prog
Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin z
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o
Ujawniono ponad 92 tony nielegalnych środków ochro
W wyniku działań kontrolnych, przeprowadzonych w ramach ogól
Miejski miód może być zdrowszy od wiejskiego
W Polsce rośnie zarówno liczba rodzin pszczelich, jak i cena
IERiGŻ: Perspektywy dla produkcji unijnego rzepaku
Według oceny Oil World opublikowanej 3 maja br. przewiduje s
Jad pszczeli pomocny w leczeniu prosiąt
Apiterapia to dziedzina medycyny alternatywnej wykorzystując
Minister rolnictwa wydał czasowe zezwolenie dotycz
Podczas spotkania z producentami rzepaku minister Jan Krzysz
Jeszcze przed żniwami przyjęta zostanie ustawa o n
W ubiegłym tygodniu, przy okazji uroczystego zainstalowania
Tradycyjny wypas bydła atrakcyjny także dla płazów
W niedawno opublikowanym na naszym portalu artykule prof. Pi
Zbiory rzepaku będą zbliżone do zeszłorocznych
Jak prognozuje Komisja Europejska, zbiory rzepaku wyniosą w
Policjanci zabezpieczyli nielegalne środki ochrony
W ramach międzynarodowej akcji Silver Axe IV na terenie powi
Każdy rolnik wykonujący opryski będzie informował,
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowuje elektroniczn
Obornika nie zastąpisz!
Bobik nawożony mineralnym nawozem zawierającym NPK lub PK da
Prosty, naturalny sposób na wzrost plonów
Czy można w sposób prosty, w zasadzie bez kosztowy, ekologic
Coraz większe zagrożenie kiłą kapusty
Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej otrzymuje liczne sygnały
Trzmiele w mieście i okolicy
Trzmiele – to owady, których często nawet nie dostrzegamy. N
Pamiętaj o wymogach chemicznej ochrony roślin
Wiosna to okres intensywnych prac polowych związanych równie
Przezimowanie zbóż i rzepaku na Lubelszczyźnie
Stan ozimin jest lepszy niż przed rokiem - tak oceniają spec
Drugi niekorzystny wyrok dla producenta Roundup'u
Przysięgli sądu federalnego w San Francisco w Kalifornii uzn
Od początku roku nie działa ministerialna wyszukiw
Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Druga dawka azotu w rzepaku
Część rolników temat drugiej dawki azotu w rzepaku ma już za
Pszczoły w winnicach
Pszczoły chyba niewielu osobom kojarzą się z winem. Jeśli ju
Kalkulacje opłacalności dla produkcji rolniczej na
- Mimo, że w niektórych regionach Polski plony były zbliżone
Pierwsza dawka azotu w rzepaku
Od 2019 roku po raz pierwszy na terenie całego kraju obowiąz
W 2018 roku wzrosła krajowa produkcja oleju rzepak
Przerób rzepaku w 2018 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzy
Przestrzegają przed zakupem podrobionych środków
Zbliża się początek sezonu wegetacyjnego – to również czas p
Policja przejęła kradzione środki ochrony roślin w
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policj
Ubezpieczyciel zmienił umowy z rolnikami i zreduko
Przebieg pogody w minionym sezonie wegetacyjnym nie tylko ni
Ceny zbóż utrzymują się na wysokim poziomie
Koniec roku 2018 nie przyniósł znaczących zmian cen na krajo
Jest szansa na rozwiązanie problemu wyłudzeń VAT w
Ministerstwo Finansów pracuje nad kompleksową nowelizacją us
Samorząd rolniczy wnioskuje o dopłaty do nasion ku
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek Małop
Dieta pszczół kluczowa w walce z warrozą i innymi
Spośród wszystkich stawonogów pszczoły odgrywają najistotnie
Większe zasiewy pszenicy, mniejsze rzepaku
Pierwsze szacunki IGC (International Grains Council) wskazuj
Minister zezwolił na stosowanie zapraw neonikotyno
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski,
Eksport polskiego rzepaku i oleju rzepakowego jest
W okresie styczeń - sierpień 2018 zaimportowano do Polski 53
Które kraje zużywają najwięcej pestycydów?
Statystyki dotyczące sprzedaży pestycydów są wykorzystywane
Polski rolnik ma pod górkę?
- Światowe koncerny sterują i manipulują rynkiem. Silne gosp
Krajowa alternatywa dla importu soi
W miniony poniedziałek odbyło się uroczyste podpisanie poroz
Najpierw przymrozki, a później susza. Są podwójnie
Poprzez nieścisłości i brak stosownych rozporządzeń minister
Rok więzienia za zabicie pszczół
Austriacki sadownik z Karyntii w minioną środę został skazan
Zabicie pszczoły w Niemczech może kosztować nawet
W Niemczech dużą wagę przywiązuje się do owadów. Na dowód te
Warto stawiać na uprawę rzepaku!
Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczni
Chmiel nie jest wystarczająco chroniony
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Lubelskiej I
Trudne żniwa rzepakowe na świecie w 2018 r.
Susze, mrozy i inne niesprzyjające warunki spowodowały późne
Wzrost produkcji oleju surowego
Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczni
Ranking odmian rzepaku ozimego
Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju przygotowało rankin
Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i o
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dzisiaj wyniki wstępne
Wyłudzali pieniądze w punkcie skupu zboża
Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodar
Żniwa 2018: Jak wygląda sytuacja w Polsce?
Krajowa Federacja Producentów Zbóż zaprezentowała stan zbior
Pszczelarze protestują przeciwko stosowaniu neonik
Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego protestuje z powodu
Wysokie ceny zbóż w portach
Ceny zbóż oferowane na rynku są bardzo wysokie. Za pszenicę
Czasowe zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych z
Wpływ suszy na dochodowość produkcji zbóż w Polsce
Biorąc pod uwagę mniejszą powierzchnię uprawy zbóż w Po
Zakaz handlu w niedziele i święta nie dotyczy już
W związku z przepisami ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o o
Ministerstwo o neonikotynoidach
W związku z licznymi apelami kierowanymi do Ministra Rolnict
Prognozy zbiorów zbóż i rzepaku
W minionym tygodniu Krajowa Federacja Producentów Zbóż zorga
W niedzielę i święta rzepakiem nie pohandlujesz
Zgodnie z ustawą handel oraz wykonywanie wszelkich czynności