Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Obornik - wskaźnik stanu żwacza i jelit krów mlecznych

Cezary Wójcicki
luzny obornik u krow mlecznych
Źródło: pixabay.com

Rolnicy, którzy utrzymują wysokowydajne krowy mleczne powinni zdawać sobie sprawę, że idealnym wskaźnikiem stanu żwacza i jelit tych zwierząt jest obornik. Odchody powinny charakteryzować się odpowiednią konsystencją i barwą. Wszelkie odchylenia od normy powinny zwrócić uwagę rolnika, aby mógł w jak najszybszym czasie zareagować.

 

Przyjmuje się, ze odchody zdrowej, wysokowydajnej krowy powinny mieć konsystencję pianki do golenia. W literaturze możemy znaleźć informację, że liczba pierścieni ma znaczenie (powinno ich być od 3 do 6), a od góry powinniśmy zaobserwować dołek.

 

Co się dzieje, gdy obornik od naszych krów jest luźny, obserwujemy lekki połysk i małe pęcherzyki? Są to pewne oznaki kwasicy. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. Obornik krów cierpiących na kwasicę nie jest przez cały czas jednakowy. W grupie krów z kwasicą spotkamy obornik idealny, typowy dla kwasicy oraz sztywny. Jest to spowodowane sortowaniem paszy przez krowy. Krowa cierpiąca na kwasicę je mniej i pobiera paszę zawierającą więcej włókna. To z kolei doprowadza do sytuacji, że po kilku dniach jej kał będzie sztywny. Zaleca się stały monitoring odchodów. Nieprawidłowy kał niech będzie znakiem dla hodowcy, że coś się dzieje.

 

Innym problemem jest występowanie ziarna w odchodach. Ziarno przedostaje się do obornika, gdy zbyt szybko opuszcza żwacz. Przyczyną może być zbyt mała ilość włókna w paszy, która wpływa na prawidłową budowę żwacza. Taki sam efekt wywoła zła struktura paszy, czyli zbyt drobne pocięcie pasz objętościowych.

 

Musimy pamiętać, że luźny obornik, to nie tylko kwasica. Takie objawy może wywołać również zbyt duży udział białka i minerałów w dawce.Źródło: milkproduction.co

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Niektórym mieszkańcom wsi przeszkadzają nawet krow

Spór o to, czy krowie dzwonki są uciążliwe dla mieszkańców w

Są pieniądze na zabezpieczenie wód przed azotanami

Od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. ARiMR przyjmowa

Powstała lepsza szczepionka na gruźlicę bydła

Brytyjscy naukowcy opracowali nową szczepionkę, która może p