kojs

kowalczyk

CenyRolnicze
07 maja 2021, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.7861 EUR EUR - 4.5764 GBP GBP - 5.2720 DKK DKK - 0.6154
Archiwum


07.05.2021 12:53 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,60-7,30 zł/kg, średnia: 6,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni)

07.05.2021 MATIF: pszenica MAJ21-243,75 (- 3,85%), kukurydza CZE21-263,00 (+1,84%), rzepak SIE21-540,75 (+0,05%) [euro/t

Dodaj komunikat

agrifirm

ph konrad

Drugi niekorzystny wyrok dla producenta Roundup'u. Bayerowi grożą miliardowe odszkodowania

Redakcja

Przysięgli sądu federalnego w San Francisco w Kalifornii uznali, że środek do zwalczania chwastów Roundup przyczynił się do rozwoju choroby nowotworowej u 70-letniego obecnie Edwina Hardemana. Ława przysięgłych jednogłośnie do wniosku, że mężczyzna, który przez 25 lat stosował zawierający glifosat środek w swoim ogrodzie, udowodnił związek między używaniem preparatu a zachorowaniem na raka.

 

W przyszłą środę (27.03.2019) przed sądem odbędzie się kolejna rozprawa, podczas której ma zostać określony stopień odpowiedzialności koncernu oraz ewentualne odszkodowanie.

 

Wiadomość zza oceanu doprowadziła do nagłego spadku wartości akcji niemieckiego Bayeru, który w ubiegłym roku za 63 mld dolarów, kupił amerykańskiego producenta Roundupu, firmę Monsanto. Akcje straciły na otwarciu ponad 10 procent. Obecnie kosztują ok. 60 euro. Jeszcze przed rokiem płacono za nie 100 euro.

 

Władze koncernu Bayer nie kryły rozczarowania. W opublikowanym oświadczeniu czytamy, że „firma jest przekonana, że dostępne badania naukowe, potwierdzają, iż środki z glifosatem nie powodują raka”. Bayer dodał, że wierzy, iż „dowody zaprezentowane w drugiej fazie procesu pokażą, iż firma Monsanto zachowała się poprawnie i nie można jej obwiniać za chorobę nowotworową Edwina Hardemana”.

 

To już druga prawna porażka firmy Monsanto w ciągu roku. W innym procesie sąd, także w San Francisco, nakazał Monsanto wypłacenie odszkodowania byłemu woźnemu w szkole Dewaynowi Johnsonowi. Mężczyzna, tak jak Edwin Hardeman, cierpi na chłoniaka nieziarniacznego i też przez wiele lat stosował środek Roundup.

 

W przypadku Johnsona sąd nakazał wypłatę odszkodowania w wysokości 289 mln dolarów, inny sąd uznał ją jednak za przesadzoną i zredukował do kwoty 78,5 mln dolarów. W kolejce czeka jeszcze 11,2 tys. pozwów o szkodliwość środku ochrony roślin Roundup.

 

Monsanto sprzedaje środek Roundup od blisko 40 lat na całym świecie przekonując, że przy odpowiednim stosowaniu jest on nieszkodliwy. Skarżący firmę utrzymują jednak, że ukrywa ona przed użytkownikami prawdę o jego rakotwórczym działaniu. Naukowcy nie są zgodni co do tego, czy wykorzystywany w Roundupie glifosat sprzyja powstawaniu nowotworów, czy nie. Amerykańska agencja środowiskowa EPA, a także jej europejska odpowiedniczka doszły do wniosku, że zagrożenia nie ma. Ale działająca pod auspicjami ONZ Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami (IARC) uznała, że glifosat „prawdopodobnie wywołuje u ludzi raka”.

 

ogloszenia srodki do produkcji rolnej

 

Źródło: dw.com

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu