Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
01 marca 2021, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 3.7572 EUR EUR - 4.5231 GBP GBP - 5.2396 DKK DKK - 0.6083
Archiwum
01.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 250,00 (+ 2,04%), kukurydza MAR21 - 227,50 (+ 0,55%), rzepak MAJ21 - 496,25 (+ 0,97%) [euro/tona] +++ +++ +++ 01.03.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,30 zł/kg, średnia: 5,93 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Austria odrzuca umowę z Mercosurem. Chcą zachować wysokie standardy dobrostanu zwierząt i żywności

Redakcja

Nowa austriacka koalicja rządowa ÖVP i Zielonych odrzuciła na początku stycznia br. umowę handlową Mercosur w jej obecnej formie. Obie partie zapisały to w swoim programie rządowym. „Nie dla Mercosuru” jest jednym ze środków planowanych przez partnerów koalicji w celu ochrony wysokich standardów dobrostanu zwierząt i żywności w Austrii.

 

Unia Europejska i latynoamerykańska unia celna, składająca się z Argentyny, Brazylii, Urugwaju i Paragwaju, uzgodniły umowę o wolnym handlu w lipcu zeszłego roku po dwóch dekadach negocjacji. Rolnicy w państwach członkowskich UE zareagowali na wynik rozmów ostrą krytyką. Kilka tygodni później, w połowie września, parlament austriacki przyjął wniosek, który zobowiązał ówczesny rząd tymczasowy do głosowania w Radzie Europejskiej przeciwko umowie UE-Mercosur. Dzięki decyzji podjętej w podkomitecie UE Rady Narodowej w Wiedniu Austria zablokowałaby ratyfikację Mercosuru, ponieważ decyzje w tej sprawie muszą być podejmowane jednomyślnie przez Radę UE.

 

W swoim programie rządowym ÖVP i Zieloni zobowiązali się do zawarcia wysokich europejskich standardów jakości i produktów w umowach handlowych UE w celu ochrony konsumentów. Ponadto nowy rząd wiedeński w Radzie UE chce w przyszłości zapewnić przestrzeganie europejskich norm produkcji jako warunek importu żywności do Wspólnoty w dwustronnych umowach handlowych między Wspólnotą a krajami trzecimi. Dotyczy to w szczególności dobrostanu zwierząt, nadmiernej eksploatacji przyrody oraz stosowania pestycydów i dodatków.

 

Austriacki rząd nie chce wspierać polityki handlowej UE, która promuje kompleksowe międzynarodowe umowy handlowe. Powinny one jednak być przejrzyste i oferować opcje kontroli demokratycznej.

Może zainteresuje Cię również:

Mercosur i wyśrubowane unijne standardy mogą dobić

Copa – Cogeca wraz ze współpracującymi z nią europejskimi or

Portugalia chce umowy z państwami Mercosuru

Rząd portugalski najwyraźniej chce zbliżyć się do podpisania

Dramat nie tylko w Polsce. Austriaccy hodowcy świń

Jak podają austriackie organizacje rolnicze, od kwietnia do