Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Projekt ustawy "antyodorowej" torpedowany z każdej strony

Redakcja

Uleganie wpływom osób, które pracując w mieście traktują obszary wiejskie tylko jako tereny turystyczne lub sypialnie może w dłuższej perspektywie czasu spowodować, że produkcja rolnicza będzie marginalną na terenach wiejskich, a to z kolei będzie skutkowało zachwianiem bezpieczeństwa żywnościowego w kraju oraz uzależnieniem od importu surowców do produkcji żywności, często gorszej jakości niż ich rodzime odpowiedniki. 

 

Do Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wpłynął projekt ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Zapisy projektowanej ustawy zdaniem W-MIR doprowadzą do zablokowania wszelkich inwestycji związanych z produkcją zwierzęcą na terenach wiejskich oraz doprowadzą do braku możliwości rozwoju już prowadzonej produkcji. Należy zauważyć, że obecnie w przypadku, gdy rolnicy decydują się na rozpoczęcie produkcji zwierzęcej i inwestycję z tym związaną, występują z wnioskiem do gminy i tam, gdzie jest to niezbędne przeprowadzana jest częściowa zmiana planu zagospodarowania przestrzennego wnioskowanego terenu, w uzgodnieniu z rolnikami oraz społecznością lokalną.

 

W związku tym, że rolnicy i tak są już narażani na wiele obwarowań prawnych prowadząc działalność rolniczą, Zarząd Izby podkreśla, że dalsze ograniczenia możliwości produkcji mogą prowadzić do nierealizowania podstawowej funkcji rolnictwa jaką jest produkcja żywności.

 

- Uleganie wpływom osób, które pracując w mieście traktują obszary wiejskie tylko jako tereny turystyczne lub sypialnie może w dłuższej perspektywie czasu spowodować, że produkcja rolnicza będzie marginalną na terenach wiejskich, a to z kolei będzie skutkowało zachwianiem bezpieczeństwa żywnościowego w kraju oraz uzależnieniem od importu surowców do produkcji żywności, często gorszej jakości niż ich rodzime odpowiedniki. Mając powyższe na uwadze Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wyraża opinię, iż zapisy przedmiotowego projektu powinny być w całości odrzucone – czytamy w opinii samorządu rolniczego.

Może zainteresuje Cię również:

Płodozmian, czyli wzrost plonów - obiecujący sposó

Systemy upraw są coraz bardziej uproszczone, z coraz mniejsz

Czesi chronią swoich rolników. Na półkach sklepow

Izba niższa czeskiego parlamentu uchwaliła w środę (20 stycz

Francuski rząd blokuje sprzedaż Carrefoura. Chodzi

Kanadyjskie firmy Alimentation Couche-Tard Inc. i