Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Faktura nie wystarczy aby otrzymać zwrot podatku akcyzowego

Redakcja

Samorząd rolniczy przekazał ministerstwu rolnictwa, że w dalszym ciągu nie zgadza się na to, aby karę za działalność podmiotów w szarej strefie ponosili rolnicy, którzy nie mają narzędzi do weryfikacji informacji, czy dany podatnik jest zarejestrowany jako płatnik podatku akcyzowego, a tym bardziej czy uiszcza opłaty. Rolnik nabył paliwo, otrzymał fakturę i nie miał wiedzy, czy sprzedający był uczciwym przedsiębiorcą. Za brak odprowadzonego podatku odpowiedzialność powinien ponosić podmiot handlowy – dystrybutor paliwa.

 

W odpowiedzi na otrzymany do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej oraz ustawy – Ordynacja podatkowa, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zgłosił uwagi do niniejszego projektu.

 

Jak zauważa Podlaska Izba Rolnicza, aby otrzymać zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa, do wniosku należy dołączyć fakturę zakupu, co w istocie powinno wykluczyć nielegalność pochodzenia paliwa. Faktura zawiera także informację jaki rodzaj paliwa był przedmiotem transakcji, co za tym idzie - wyklucza zakup oleju opałowego do napędzania nim ciągników i innych maszyn rolniczych. Warto zaznaczyć, że rolnik płacąc za paliwo, zawsze płaci cenę brutto - zawierającą wszystkie podatki, nadto nie ma takich możliwości i służb jak Państwo do kontroli przedsiębiorców.

 

Zdaniem izb rolniczych - to Państwo powinno zadbać, aby z rynku zniknęły podmioty działające w szarej strefie – poprzez zwiększenie kontroli nad powstawaniem i działalnością firm zajmujących się obrotem paliwami, a odpowiedzialności nie można przerzucać na rolników. Dlatego też, kategorycznie negatywnie zaopiniowano zmiany zaproponowane w niniejszym projekcie.

 

Źródło: KRIR

 

Może zainteresuje Cię również:

Jak odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napę

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych n

Zwrot podatku akcyzowego będzie niższy przez opłat

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra

Nowy rok, nowe przepisy

Z dniem 1 stycznia 2020 roku w życie weszły nowe przepisy pr