Jutro pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej dołączą do „marszu sfery budżetowej” i pojawią się na ulicach Warszawy, by protestować przeciwko aktualnej sytuacji finansowo-kadrowej tych służb. Manifestujący oczekują m. in. wyższych płac i nowych etatów pod kątem zwalczania ASF.
- Przy okazji tej manifestacji, chcemy znów spróbować dotrzeć szeroko z postulatami naszej grupy zawodowej. Podczas ww. manifestacji chcielibyśmy zwrócić uwagę na fatalną sytuację płacowo-kadrową w naszej Inspekcji Weterynaryjnej. Nasze postulaty zostały już przedłożone Szefowi Służby Cywilnej oraz Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W struktury obecnego związku zawodowego weszli Inicjatorzy akcji protestacyjnej o haśle „Stop zubożeniu Inspekcji Weterynaryjnej”. Inicjatywa Oddolna pracowników IW miała na celu zwrócić uwagę rządzących na dramatyczną sytuację płacowo-kadrową w Inspekcji oraz ogrom obowiązków z jakimi w dobie postępującego Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) przyszło się zmierzyć pracownikom tej instytucji. Obecnie wnioski o podwyżki swoich wynagrodzenia złożyło 3920 pracowników Inspekcji Weterynaryjnej – służby, w której „aż” 21 % zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze poniżej 2500 zł brutto (dane z pisma Szefa Służby Cywilnej - DSC.FSC.3591.9.2018.DS z dnia 25 maja 2018 r.) - czytamy w komunikacie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej (OZZPIW).
***
Związek zwrócił się 20 września z pismem do ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego:
Sytuacja oraz nastroje wśród pracowników Inspekcji Weterynaryjnej są pesymistyczne. Nie poprawiają ich stałe naciski o zwiększenie tempa kontroli oraz totalny brak zrozumienia ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z przykrością musimy zaznaczyć, że taki stan obserwujemy od kilku lat. W obecnej sytuacji problem braków finansowo – kadrowych naszej Służby uwidocznił się w sposób drastyczny. Pomimo kilkukrotnych próśb do chwili obecnej nie otrzymaliśmy informacji o wyznaczeniu terminu spotkania, na którym moglibyśmy przedstawić problemy Inspekcji Weterynaryjnej widzianej okiem „pracownika najniższego szczebla”
Zdaje Pan sobie sprawę z kluczowej dla bezpieczeństwa sektora rolno-spożywczego w kraju roli Inspekcji Weterynaryjnej oraz konieczności jej wzmocnienia. Sytuacja epizootyczna Polski, choroby wcześniej nie notowane na terenie kraju i Europy, coraz większe ryzyko przenoszenia chorób wraz z zwiększającym się ruchem turystycznym powinny być wystarczającym powodem do wzmocnienia naszej służby. Mamy nadzieję, że troska o bezpieczeństwo obywateli oraz o dobro Pańskich pracowników skłoni Pana Ministra do bezzwłocznego przystąpienia do rozmów z nami.
Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy zmusza nas do podejmowania różnych działań, mających na celu zwrócenie uwagi na problemy Inspekcji Weterynaryjnej. Jednym z nich jest udział w marszu sfery budżetowej jaki odbędzie się 22 września 2018 r. Będziemy protestować przeciwko niskim płacom w sferze budżetowej. Wszyscy zgodzimy się, że nasze zarobki są skrajnie niskie wobec odpowiedzialności, jaka leży na naszych barkach, ogromu zadań, z którymi na co dzień się mierzymy oraz trudu, jaki wkładamy w wykonywanie powierzonej nam pracy. Mając na uwadze wyjątkowy charakter naszej instytucji zwracamy się z prośbą o poparcie naszych postulatów:
- Oczekujemy wzrostu wynagrodzenia zasadniczego dla wykwalifikowanych pracowników do poziomu 1,5 średniej krajowej,
- Oczekujemy aby dla nowych etatów oferowane wynagrodzenie oscylowało w okolicach średniej krajowej.
- Oczekujemy przyznania nowych etatów pod kątem walki z kryzysem, jakim jest ASF, zgodnie z zapotrzebowaniem wystosowanym przez poszczególnych PLW.
- Oczekujemy systemowych rozwiązań walki z ASF, w szczególności ustalonych odgórnie zakresów współpracy innych służb rządowych i samorządowych. - Oczekujemy możliwości o występowanie o dodatkowe środki budżetowe celem wykonania przepisów ustawy o SC (1%,nagrody jubileuszowe, nagrody celowe, odprawy).
- Oczekujemy płatnych nadgodzin (przynajmniej w sytuacjach „kryzysowych”). W obecnej sytuacji w sytuacjach zwalczania choroby pracownicy pracują po kilkanaście godzin na dobę. Po zakończeniu zwalczania choroby nadrabiają zaległości w standardowej działalności IW. Brak jest możliwości wybrania urlopu wypoczynkowego nie wspominając o nadgodzinach. -
- Prosimy o opracowanie i wdrożenie działań w celu zmiany w planach budżetowych na rok 2019, które umożliwią wzrost wynagrodzeń oraz utworzenie nowych etatów.
- Oczekujemy wyłączenia Inspekcji Weterynaryjnej ze wspólnej tabeli kształtującej mnożniki dla pracowników służby cywilnej, tym samym prosimy o wsparcie w tworzeniu osobnej tabeli dla naszej służby, wzorem tzw. służb skarbowych.
Liczymy na wsparcie Pana Ministra w sytuacjach kryzysowych np. takiej jak miała miejsce w miejscowości Dawidy, w której to pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej byli przetrzymywani w samochodzie przez protestujących rolników. Zależy nam aby powyższe postulaty zyskały Pana poparcie i liczymy, że podejmie Pan działania, aby je zrealizować.