kojs

kojs

CenyRolnicze
06 grudnia 2023, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0202 EUR EUR - 4.3382 GBP GBP - 5.0656 DKK DKK - 0.5819
Archiwum


06.12.2023 14:23 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,20-7,20 zł/kg, średnia: 6,62 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni)

04.12.2023 MATIF: pszenica GRU23: 223,75 (+0,34%), kukurydza MAR24: 202,50 (+1,25%), rzepak LUT24: 444,75 (+0,79%)

04.12.2023 SPRZEDAM 48 T ŻYTA KONS., transport firmowy, mazowieckie, gostyniński, 09-500, tel.: 609 294 313

04.12.2023 SPRZEDAM 1 KROWĘ, mięsny, 550 kg, warmińsko-mazurskie, lidzbarski, 11-130, tel.: 693 624 031

04.12.2023 SPRZEDAM 100 TUCZNIKÓW, 120 kg, 59%, łódzkie, piotrkowski, 97-340, tel.: 663 557 698

04.12.2023 SPRZEDAM 90-100 TUCZNIKÓW, 133 kg, 58%, mazowieckie, ciechanowski, 06-400, tel.: 791 082 825

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wychodzą na ulice

Redakcja

Jutro pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej dołączą do „marszu sfery budżetowej” i pojawią się na ulicach Warszawy, by protestować przeciwko aktualnej sytuacji finansowo-kadrowej tych służb. Manifestujący oczekują m. in. wyższych płac i nowych etatów pod kątem zwalczania ASF.

 

- Przy okazji tej manifestacji, chcemy znów spróbować dotrzeć szeroko z postulatami naszej grupy zawodowej. Podczas ww. manifestacji chcielibyśmy zwrócić uwagę na fatalną sytuację płacowo-kadrową w naszej Inspekcji Weterynaryjnej. Nasze postulaty zostały już przedłożone Szefowi Służby Cywilnej oraz Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W struktury obecnego związku zawodowego weszli Inicjatorzy akcji protestacyjnej o haśle „Stop zubożeniu Inspekcji Weterynaryjnej”. Inicjatywa Oddolna pracowników IW miała na celu zwrócić uwagę rządzących na dramatyczną sytuację płacowo-kadrową w Inspekcji oraz ogrom obowiązków z jakimi w dobie postępującego Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) przyszło się zmierzyć pracownikom tej instytucji. Obecnie wnioski o podwyżki swoich wynagrodzenia złożyło 3920 pracowników Inspekcji Weterynaryjnej – służby, w której „aż” 21 % zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze poniżej 2500 zł brutto (dane z pisma Szefa Służby Cywilnej - DSC.FSC.3591.9.2018.DS z dnia 25 maja 2018 r.) - czytamy w komunikacie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej (OZZPIW).

 

***

Związek zwrócił się 20 września z pismem do ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego:

Sytuacja oraz nastroje wśród pracowników Inspekcji Weterynaryjnej są pesymistyczne. Nie poprawiają ich stałe naciski o zwiększenie tempa kontroli oraz totalny brak zrozumienia ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z przykrością musimy zaznaczyć, że taki stan obserwujemy od kilku lat. W obecnej sytuacji problem braków finansowo – kadrowych naszej Służby uwidocznił się w sposób drastyczny. Pomimo kilkukrotnych próśb do chwili obecnej nie otrzymaliśmy informacji o wyznaczeniu terminu spotkania, na którym moglibyśmy przedstawić problemy Inspekcji Weterynaryjnej widzianej okiem „pracownika najniższego szczebla”

 

Zdaje Pan sobie sprawę z kluczowej dla bezpieczeństwa sektora rolno-spożywczego w kraju roli Inspekcji Weterynaryjnej oraz konieczności jej wzmocnienia. Sytuacja epizootyczna Polski, choroby wcześniej nie notowane na terenie kraju i Europy, coraz większe ryzyko przenoszenia chorób wraz z zwiększającym się ruchem turystycznym powinny być wystarczającym powodem do wzmocnienia naszej służby. Mamy nadzieję, że troska o bezpieczeństwo obywateli oraz o dobro Pańskich pracowników skłoni Pana Ministra do bezzwłocznego przystąpienia do rozmów z nami.

 

Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy zmusza nas do podejmowania różnych działań, mających na celu zwrócenie uwagi na problemy Inspekcji Weterynaryjnej. Jednym z nich jest udział w marszu sfery budżetowej jaki odbędzie się 22 września 2018 r. Będziemy protestować przeciwko niskim płacom w sferze budżetowej. Wszyscy zgodzimy się, że nasze zarobki są skrajnie niskie wobec odpowiedzialności, jaka leży na naszych barkach, ogromu zadań, z którymi na co dzień się mierzymy oraz trudu, jaki wkładamy w wykonywanie powierzonej nam pracy. Mając na uwadze wyjątkowy charakter naszej instytucji zwracamy się z prośbą o poparcie naszych postulatów:

- Oczekujemy wzrostu wynagrodzenia zasadniczego dla wykwalifikowanych pracowników do poziomu 1,5 średniej krajowej,

- Oczekujemy aby dla nowych etatów oferowane wynagrodzenie oscylowało w okolicach średniej krajowej.

- Oczekujemy przyznania nowych etatów pod kątem walki z kryzysem, jakim jest ASF, zgodnie z zapotrzebowaniem wystosowanym przez poszczególnych PLW.

- Oczekujemy systemowych rozwiązań walki z ASF, w szczególności ustalonych odgórnie zakresów współpracy innych służb rządowych i samorządowych. - Oczekujemy możliwości o występowanie o dodatkowe środki budżetowe celem wykonania przepisów ustawy o SC (1%,nagrody jubileuszowe, nagrody celowe, odprawy).

- Oczekujemy płatnych nadgodzin (przynajmniej w sytuacjach „kryzysowych”). W obecnej sytuacji w sytuacjach zwalczania choroby pracownicy pracują po kilkanaście godzin na dobę. Po zakończeniu zwalczania choroby nadrabiają zaległości w standardowej działalności IW. Brak jest możliwości wybrania urlopu wypoczynkowego nie wspominając o nadgodzinach. -

- Prosimy o opracowanie i wdrożenie działań w celu zmiany w planach budżetowych na rok 2019, które umożliwią wzrost wynagrodzeń oraz utworzenie nowych etatów.

- Oczekujemy wyłączenia Inspekcji Weterynaryjnej ze wspólnej tabeli kształtującej mnożniki dla pracowników służby cywilnej, tym samym prosimy o wsparcie w tworzeniu osobnej tabeli dla naszej służby, wzorem tzw. służb skarbowych.

 

Liczymy na wsparcie Pana Ministra w sytuacjach kryzysowych np. takiej jak miała miejsce w miejscowości Dawidy, w której to pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej byli przetrzymywani w samochodzie przez protestujących rolników. Zależy nam aby powyższe postulaty zyskały Pana poparcie i liczymy, że podejmie Pan działania, aby je zrealizować.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu