Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 października 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8952 EUR EUR - 4,2949 GBP GBP - 4,9282 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Nawet tysiąc złotych dopłaty do hektara

Redakcja

Rada Ministrów podjęła decyzję o wyasygnowaniu 1,5 mld złotych na pomoc rolnikom, których gospodarstwa poniosły straty w wyniku suszy. Wczoraj szef MRiRW, Jan Krzysztof Ardanowski, poinformował, że rolnicy, w gospodarstwach których straty spowodowane suszą osiągnęły 70% i więcej otrzymają pomoc w wysokości 1000 zł/ha, a ci których starty oszacowane zostały na ponad 30% do 70% otrzymają pomoc w wysokości 500 zł/ha. Jeżeli rolnik nie miał ubezpieczonych co najmniej 50% upraw pomoc zostanie zmniejszona o połowę, co reguluje unijne prawodawstwo.

 

Minister rolnictwa podczas wczorajszej konferencji prasowej podkreślał, że wciąż są problemy z szacunkami strat w gospodarstwach, dodając, że na początku część gmin ociągała się z wnioskowaniem o powoływanie komisji, a obecnie mają problemy z szybkim przekazywaniem do wojewodów protokołów strat. - Jeżeli docierające do mnie głosy o celowym działaniu w tym zakresie są prawdziwe, to jest to bardzo podła działalność – podkreślił minister zwracając uwagę, że rolnicy, którzy nie posiadają do tej pory protokołów nie mogą bez nich otrzymać należnej im pomocy.

 

W pierwszej kolejności pomoc otrzymają rolnicy, w gospodarstwach których straty wynoszą 70% i więcej. Rolnicy mogą składać wnioski od 14 września br. w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłaty dla najbardziej poszkodowanych rolników będą następowały w kilka dni po złożeniu wniosku. Rolnikom, którzy złożyli wnioski wraz z protokołami strat, a straty oszacowane zostały na poziomie od 30% do 70%, pomoc będzie wypłacana przez ARiMR od 26 września br. - Niestety bez protokołów rolnicy nie mogą otrzymać należnej im pomocy, ale środki finansowe dla nich są zabezpieczone – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski. Ci rolnicy otrzymają pomoc po otrzymani protokołów od wojewodów. Do tej pory protokoły przekazało niewiele ponad połowa gmin, w których pracowały komisje.

 

- Historyczna wysokość pomocy suszowej pozwoli na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw rolnych, które poniosły straty w wyniku tegorocznej suszy - podkreślił minister. - To ponad trzykrotnie większa pomoc od tej, która była udzielona w 2015 roku, kiedy to ówczesny rząd przeznaczył na ten cel 450 mln złotych – przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

 

- Wtedy tych pieniędzy zabrakło i nastąpiła redukcja stawek, i tak niższych od obecnych, a wyrównanie rolnikom nastąpiło dopiero później – zwrócił uwagę szef ministerstwa. Na specjalnej konferencji prasowej poświęconej pomocy suszowej, szef resortu rolnictwa szczegółowo przedstawił dostępne dla rolników formy pomocy. - Część rolników bardziej jest zainteresowana rozłożeniem spłat zobowiązań finansowych, które już posiadają, niż dopłatą do hektara – zwrócił uwagę minister. Taka możliwość istnieje, ale oczywiście za zgodą banków. W tym przypadku pomoc państwa polega na spłacie odsetek w czasie nie dłuższym niż dwa lata. - Część rolników zainteresowana jest dużymi, bardzo nisko oprocentowanymi kredytami na odtworzenie produkcji rolnej w swoich gospodarstwach, m.in. na zakup pasz – powiedział minister. Przy zastosowaniu tej formy pomocy rolnicy płacą tylko 0,5% należnego oprocentowania, a resztę pokrywa państwo.

 

- Bardzo zachęcam banki, zwłaszcza banki spółdzielcze, które w znacznej części obsługują rolników, do udzielania tych form pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty z powodu suszy – zaapelował szef resortu rolnictwa..

 

Minister Ardanowski poinformował również, że uzyskał zgodę od Komisji Europejskiej na wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich od 16 października br. do 31 listopada br. Zaliczki będą wypłacane w wysokości 70% w ramach płatności pochodzących z I filara Wspólnej Polityki Rolnej i 85% w ramach płatności z II filara. Łącznie do rolników trafi ponad 11 mld złotych.

 

Źródło: MRiRW

 

Może zainteresuje Cię również:

Pomoc suszowa: ARiMR wypłacił rolnikom już ponad 1

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca po

Rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego czują się pokr

W ubiegłym roku rolnikom z woj. kujawsko-pomorskiego, któryc

Termin naboru wniosków o pomoc suszową jest zbyt k

Wczoraj zarząd KRIR poinformował Ministerstwo Rolnictwa i Ro