Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
06 kwietnia 2020, Poniedziałek.
Kursy walut: USD USD - 4,2257 EUR EUR - 4,5612 GBP GBP - 5,2030 DKK DKK - 0,6107
Archiwum
06.04.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,25 (+ 2,23%), kukurydza CZE20 - 166,50 (+ 0,60%), rzepak MAJ20 - 368,00 (+ 1,17%) [euro/tona] +++ +++ +++ 06.04.2020 12:51 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 3,50 - 4,60 zł/kg, średnia: 3,93 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Niemcy chcą postawić stałe ogrodzenie po polskiej stronie. Oczekują ograniczenia odstrzału dzików

Redakcja

Intensywne polowania na dziki zaplanowane w najbliższym czasie w zachodniej Polsce, powodują ożywione dyskusje pomiędzy niemieckimi myśliwymi i ekspertami. Istnieje obawa, że zarażone dziki w popłochu wywołanym odstrzałem uciekną do Niemiec. - Rzeki graniczne, ani mobilne ogrodzenie elektryczne nie stanowią bezpiecznej bariery dla dzików, a premie w wysokości około 150 EUR za odstrzelonego dzika stanowią doskonałą zachętę dla polskich myśliwych do pozbycia się jak największej liczby zwierząt – czytamy w niemieckich mediach.

 

Portal SUS Online przypomina, że Warszawa uruchomiła plan zakładający odstrzał ponad 2100 dzików w zachodniej Polsce. Jak czytamy dalej, berlińskie Ministerstwo Rolnictwa poprosiło Polskę o wykluczenie z polowań pasa o szerokości 15 km bezpośrednio przy niemieckiej granicy. Ponadto strona niemiecka zasugerowała utworzenie tzw. białej strefy na polskiej granicy i zabezpieczenie jej stałym ogrodzeniem. Biały obszar musiałby wówczas zostać wykluczony z polowań. Niemcy chcą również aby Niemiecka Agencja Pomocy Technicznej (THW) pomogła w utworzeniu strefy ochronnej po stronie polskiej. W tym celu wkrótce planowana jest polsko-niemiecka dyskusja techniczna w Warszawie.

 

Jak podaje SUS Online, Komisja Europejska ostrzega przed niewłaściwymi działaniami ze strony polskiej. - Intensywne polowanie na dzika może nawet przyspieszyć rozprzestrzenianie się wirusa pomoru świń. Według Komisji Europejskiej dziki, na które nie poluje się, przemieszczałyby się na dystanse nie większym niż 3 km dziennie – twierdzą eksperci z Brukseli.

 

- Polska ma jednak inne zdanie jeśli chodzi o polowanie na dzika. Warszawa uważa drastyczne zdziesiątkowanie stad dzików w wybranych regionach za najskuteczniejszy środek kontroli choroby. Polskie Ministerstwo Rolnictwa broni zatem niedawno przyjętej rewizji prawa łowieckiego, która pozwala na tzw. polowanie sanitarne w poszczególnych częściach kraju – czytamy w publikacji niemieckiego portalu.

3.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (5 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Opinia ruchów antyłowieckich ważniejsza od ochrony

- Bez aktywnych działań walki z ASF, której częścią jest ods

Rolnicy do myśliwych: Zapraszamy na nasze pola

Do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań

Ognisko ASF w Więckowicach. To była chlewnia pod s

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu