Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
08 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,9666 EUR EUR - 4,4739 GBP GBP - 4,9699 DKK DKK - 0,6005
Archiwum
10.07.2020 13:19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,70 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ 09.07.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,75 (+ 0,40%), kukurydza SIE20 - 175,75 (+ 1,15%), rzepak SIE20 - 385,25 (+ 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++

Niemcy chcą postawić stałe ogrodzenie po polskiej stronie. Oczekują ograniczenia odstrzału dzików

Redakcja

Intensywne polowania na dziki zaplanowane w najbliższym czasie w zachodniej Polsce, powodują ożywione dyskusje pomiędzy niemieckimi myśliwymi i ekspertami. Istnieje obawa, że zarażone dziki w popłochu wywołanym odstrzałem uciekną do Niemiec. - Rzeki graniczne, ani mobilne ogrodzenie elektryczne nie stanowią bezpiecznej bariery dla dzików, a premie w wysokości około 150 EUR za odstrzelonego dzika stanowią doskonałą zachętę dla polskich myśliwych do pozbycia się jak największej liczby zwierząt – czytamy w niemieckich mediach.

 

Portal SUS Online przypomina, że Warszawa uruchomiła plan zakładający odstrzał ponad 2100 dzików w zachodniej Polsce. Jak czytamy dalej, berlińskie Ministerstwo Rolnictwa poprosiło Polskę o wykluczenie z polowań pasa o szerokości 15 km bezpośrednio przy niemieckiej granicy. Ponadto strona niemiecka zasugerowała utworzenie tzw. białej strefy na polskiej granicy i zabezpieczenie jej stałym ogrodzeniem. Biały obszar musiałby wówczas zostać wykluczony z polowań. Niemcy chcą również aby Niemiecka Agencja Pomocy Technicznej (THW) pomogła w utworzeniu strefy ochronnej po stronie polskiej. W tym celu wkrótce planowana jest polsko-niemiecka dyskusja techniczna w Warszawie.

 

Jak podaje SUS Online, Komisja Europejska ostrzega przed niewłaściwymi działaniami ze strony polskiej. - Intensywne polowanie na dzika może nawet przyspieszyć rozprzestrzenianie się wirusa pomoru świń. Według Komisji Europejskiej dziki, na które nie poluje się, przemieszczałyby się na dystanse nie większym niż 3 km dziennie – twierdzą eksperci z Brukseli.

 

- Polska ma jednak inne zdanie jeśli chodzi o polowanie na dzika. Warszawa uważa drastyczne zdziesiątkowanie stad dzików w wybranych regionach za najskuteczniejszy środek kontroli choroby. Polskie Ministerstwo Rolnictwa broni zatem niedawno przyjętej rewizji prawa łowieckiego, która pozwala na tzw. polowanie sanitarne w poszczególnych częściach kraju – czytamy w publikacji niemieckiego portalu.

3.4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (5 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Powiaty szamotulski i poznański uwolnione z obszar

W czwartek ukazało się rozporządzenia wojewody wielkopolskie

Ministerstwo szczyci się skuteczną walką z wirusem

- Dzięki skutecznym działaniom MRiRW oraz GIW systematycznie

W tym roku odstrzelono ponad 77 tys. dzików

W ubiegłym roku, w ramach polowań i odstrzału sanitarnego zw