Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
23.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 196,25 (+ 0,26%), kukurydza MAR20 - 172,50 (0,00%), rzepak LUT20 - 407,00 (- 0,67%) [euro/tona] +++ +++ +++ 22.01.2020 12:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,30 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Płot dzikowi niestraszny. Wirus w Wielkopolsce rozprzestrzenia się również poza ogrodzeniem

Redakcja

- Płot postawiony, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu wolsztyńskiego nie zdał egzaminu. Poza ogrodzeniem znaleziono 4 padłe chore zwierzęta. Będą więc kolejne płoty – zapowiada Telewizja Polska. 

 

Jak słyszymy w Agrobiznesie, obawa i niepewność - takie emocje towarzyszą hodowcom trzody chlewnej z gminy Siedlec w powiecie wolsztyńskim. Z lekarzem weterynarii rozmawiali o rozprzestrzeniającym się w zachodniej Polsce wirusie ASF. Wielu z nich boi się tego, co się stanie jeśli wirus dostanie się do chlewni. - Tu jest bardzo dużo rolników. Po prostu zbankrutujemy, bo wielu z nas tylko z tego żyje. Są tu rolnicy, którzy mają kilka tysięcy świń – mówi Piotr Kozica, hodowca trzody chlewnej z Wielkopolski.

 

TVP przypomina, iż w powiecie wolsztyńskim znaleziono już 29 chorych dzików. Wokół Kębłowa, miejscowości w której stwierdzono pierwszy przypadek w grudniu, postawiono płot, by zapobiec rozprzestrzenianiu się chorych zwierząt. Okazało się, że ogrodzenie nie spełniło oczekiwań, bo kolejne dziki znaleziono w miejscowości Borki, czyli wsi znajdującej się poza ogrodzeniem. Służby podjęły decyzję o stawianiu nowych płotów, by ograniczyć szerzenie się wirusa w głąb kraju.

 

- Mamy cały czas grodzenie na terenie powiatu wolsztyńskiego, wzdłuż drogi krajowej nr 32. Następnie będzie to przechodziło przez miejscowości Rakoniewice i Wielichowo, po czym wchodzić będzie na powiat grodziski i kościański. Od południa ogrodzenie będzie stawiane przez powiat leszczyński. Będziemy starali się grodzić ten teren do drogi krajowej nr 5 – informuje Dominika Kmet, powiatowa lekarz weterynarii w Wolsztynie

 

Rolnicy z tego regionu twierdzą jednak, że najskuteczniejszą formą walki z chorobą, jest prowadzenie regularnego odstrzału dzików. To one są głównym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa, a na polach jest ich za dużo.

 

Źródło: Agrobiznes (TVP)

1.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (4 głosów)

Może zainteresuje Cię również:

Padły dzik na twoim polu? Koszty utylizacji po str

Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się do resortu rolnictwa z pr

ASF: Niemcy chcą „białej strefy”. We Francji oznac

Niemcy nie zasypiają gruszek w popiele. Coraz większa presja

Mięso skażone ASF trafiło do Włoch?

Włoskie służby celne przejęły 10 ton mrożonej wieprzowiny, k